Контакт

Македонија

Антикорупциската: Се злоупотребува именувањето в.д. директори во институциите

Објавено пред

По поставувањето голем број в.д. директори во институциите, реагира Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), од каде што велат дека не се почитуваат законските одредби за избор на директор на конкурс, туку се применува оваа метода, која остава простор за политички влијанија.

В.д. директори во последниот период беа поставени во Фондот за здравство, јавните претпријатија, образованието и во институции од областа на културата.

„Заедничко за сите овие именувања е што функцијата в.д. директор не се користи за надминување непредвидена состојба до пополнување на раководните места со распишување јавен конкурс, како што е предвидено во материјалните закони, туку се користи редовно како да е тоа единствен начин за поставување директори“, велат од ДКСК.

В.д. директорот во принцип треба да биде именуван за рок од 6 месеци додека не се пополни местото на јавен конкурс, но, наместо тоа, Комисијата се соочила со примери кога еден ист човек и по 7 пати во континуитет е именуван за в.д. директор иако времетраењето на нивната функција треба да е ограничена.

Комисијата во своето работење наишла и на други неправилности во однос на поставувањето в.д. директори:

• не се почитуваат материјалните закони за распишување конкурс за избор на директор;
• се врши разрешување или т.н. отповикување директори и пред истекување на мандатот;
• се именуваат директори без положен испит за директори (онаму кај што треба);
• управните одбори не секогаш распишуваат конкурси и чекаат првин Владата да одлучи што да преземат;
• не се обезбедува избор на директори со фер конкуренција врз основа на приложена програма за работа;
• нема отчетност за вршењето на функцијата и трошењето на државните ресурси;
• изборот и разрешувањето се врзува со одредена политичка гарнитура;
• постои реваншизам, особено кога локалната и централната власт се од разни политички опции, што се манифестира со одземање ингеренции, односно преку одмерување на политичката моќ.

„Во отсуство на почитување на материјалните закони за избор на директори по пат на конкурс и обезбедување фер конкуренција се применува начин на работа кој со години се гради во нашето општество и остава простор за постоење висок ризик од политичко влијание, што доведува до разградување на системот на вредности, на професионализмот, преселување квалитетен кадар, во чие образование се вложувало во оваа држава. ДКСК препорачува што побргу донесување на законот за висока раководна служба, кој речиси пред една година е поднесен во Собранието на РСМ“, соопштуваат од Комисијата.

Македонија

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува една страна на да изврши политичко самоубиство

Објавено пред

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. Ваков е ставот на група бугарски интелектуалци кои напишаа отворено писмо упатено до бугарскиот премиер Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина Захариева, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Софија, како и до канцеларијата на ЕУ во Бугарија.

Во писмото, интелектуалците бараат од бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се водат за соработка во културата, економијата, политиката и екологијата.

Во писмото на бугарските интелектуалци се предлага транспортната инфраструктура меѓу Бугарија и Македонија на Коридорот 8 да биде именувана „Гоце Делчев“, што би се сметало за еден од првите чекори во меѓудржавната соработка.

„Нема ли токму тоа да биде оној симбол, наследство од минатото, кој не го дели, туку го зближува народот од двете страни на границата?“, се наведува во писмото.

Понатаму се вели дека исклучително загрижувачки е фактот што Република Бугарија го блокира почетокот на процесот на преговорите, со аргумент кој е неразбирлив за современите меѓународни односи.

Според нивното мислење, Бугарија ќе претрпи голема штета на имиџот на различни ненационални нивоа, со непредвидливи последици.

Зад дописот стојат 30 бугарските интелектуалци – историчари, социолози, политолози, економисти, правници, новинари, активисти за човекови права, психолози.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Објавено пред

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија. Ова во интервју за БНР го изјави професорот Владо Бучковски – поранешен премиер и министер за одбрана, кој неделава беше назначен за специјален пратеник за Бугарија.

„Верувам, и знам, дека додека разговараме, тимовите на министерствата за надворешни работи – на Бугарија и наши, работат на формулациите и верува дека е можно да се дојде до решение.

„Германското претседателство, што е голема поддршка, ние од Западен Балкан, ние соседите кои имаме заедничка историја, можеме да најдеме решение за нашата заедничката иднина“, рече Бучковски за БНР.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лажеше дека не се преговара за идентитетот

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ утрово вели дека излегло на виделина оти премиерот Зоран Заев лаже дека не се преговара за идентитетот.

„1. Заев изјави дека е постигнат напредок во преговорите меѓу комисиите, претставниците на комисиите изјавија дека нема напредок што значи дека Заев лаже.

2. Заев изјави дека не преговара за идентитетот додека претставници на историските комисии потврдија дека камен на сопнување е токму зборот македонски што е фундаментот на нашето идентитетско определување.

3. Заев кажа дека има напредок за 5 историски личности, претставници на комисиите изјавија дека нема дефинирано заклучоци и има нула напредок и на тоа поле.

4. Заев изјави дека се пред договор за 11 записници од средбите на историските комисии додека бугарската страна го негира тоа.

5. Заев се откажа јавно од антифашистичкото наследство со самото тоа што Бугарите ги прогласи за ослободители наместо окупатори во Втората светска војна.

Зоран Заев треба да одговара за велепредавство. Тој е изворот на проблемите додека решението е народот. Ќе се извини ли Заев за тоа што повторно ја лажеше јавноста и што се пазари за идентитетот?“, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува една страна на да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија47 минути

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија1 час

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија15 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија16 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија17 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија18 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија18 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија19 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа20 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија21 час

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија22 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ23 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион23 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ1 ден

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион1 ден

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија1 ден

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија1 ден

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион1 ден

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Досие