Контакт

Македонија

Апел за помош на малиот Лука, кој боледува од тумор на очите

Објавено пред

Малиот Лука веќе една и пол година се лекува во Истанбул, Турција, борејќи се против ретката болест што ги напаѓа очите – Retinoblastom или тумор на очите. Семејството бара помош за да може да продолжи лекувањето на Лука.

Семејството веќе не е во можност да го продолжи лекувањето, кое чини 50.400 долари и апелира за помош.

„Борбата мора да продолжи за да се спаси неговото лево око, надежно вклучувајќи го и видот на ова око, како и за да се држат под контрола текот на болеста и здравствената состојба на нашиот херој. Тој има примено 3 хемотерапии, 5 ладни ласери и една операција. По втората хемотерапија, го изгуби видот, а по едногодишна борба, го загуби и десното око, кое мораше да биде отстрането со цел да се спречи ширење на болеста на другите органи. Ве молиме, доколку сте во можност, да ни помогнете со парични средства наменети за да го продолжиме лекувањето“, вели семејството на Лука.

За донации е отворена жиро-сметка со број 380176980603113, Прокредит банка – Игор Јовановски.

Може да се донира и на донациските броеви на ВИП – 143 479 и на „Т-мобиле“ 070 143 106

Македонија

(Видео) Филипче: За две години покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Објавено пред

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од месецот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, говорејќи во својство на претседател на Комисијата за здравство на СДСМ.

Според него, претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ за 11 години го колабирала здравствениот систем, а медицинскиот пресонал бил понижуван.

„Ние се грижиме за граѓаните, со посветеност успеавме да обезбедиме, од први октомври, граѓаните да ги имаат потребните лекови во кој било ден од месецот.
Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови, во интерес на нашите граѓани лековите се препишуваат порационално, контролата е поголема, нема повеке паника гужва чекање.

Воведовме три нови инсулини и набавивме дополнителни 10 инсулински пумпи. Дијабетичарите, имаат обезбедени лекови со сертификат за квалитет, укинат е паралелниот увоз. Сега, тие ја имаат најквалитетната терапија“, посочи Филипче во своето обраќање.

Тој нагласи дека како никогаш досега, се вложува во нови лекови за лицата со ретки болести.

„За 2 години, обезбедивме 5 нови лекови и го зголемивме буџетот за ретки болести. За споредба, во 2016 година буџетот за оваа намена изнесувал 203 милиони денари. Оваа година обезбедивме 380 милиони денари, а со ребалансот на буџетот обезбедивме дополнителни 120 за спинраза. Никој не чека лек, ниту е надвор од регистарот“, кажа министерот за здравство.

Тој кажа и дека по цели 11 години повторно е вратено достоинството на лекарите.

„Воведовме мерки и преземаме активности преку кои, пред се на нашите млади здравствени работници да им овозможиме подобри услови за работа дома, во нашата држава. Веднаш по завршувањето на образованието тие имаат отворени врати во здравствените установи. Отворивме два јавни повика за шест месечна платена работа за лекари и патронажни сестри и сите 290 заинтересирани и пријавени кандидати во следниот период ќе почнат со работа.

Ја покачивме платата за 10% на медицинските сестри и 15% на докторите специјалисти. Додека пак, со ребалансот на буџетот, од 1. септември ги зголемуваме платите во здравството и за дополнителни 5%. Нашето ветување е до крајот на мандатот, платата на лекарите специјалисти да изнесува 100 илјади денари“, потсети Филипче.

Како претседател на Комисијата за здравство на СДСМ тој кажа и дека зголемени се коефициентите за исплата на дежурства, ноќен труд и дополнителна работа и дека се разгледува проблемот со инструментите, кои во некои случаи се стари повеќе од 20 или 30 години.

Филипче кажа и дека за првпат после 7 години е најмала стапката на новороденечка смртност, заради тоа што, како што рече, системот плански се надградува.

„Донесовме нов Закон за прекинување на бременоста, со кој волјата на жената ја ставаме на прво место. Таа самата да одлучи што ќе прави со сопственото тело. За разлика од порано во времето на ВМРО-ДПМНЕ овој закон беше рестриктивен.

Ja започнавме постапката за изградба на нов Клинички центар. Го прекинавме договорот којшто беше потпишан од ВМРО-ДПМНЕ заради тоа што тој не беше соодветен. Затоа што беше една инвестиција само во цигли, која што требаше да биде лепенка и доградба на веќе постојни згради, којшто немаше да биде никаков функционален Клинички центар“, порача Филипче додавајќи дека станува збор за проект што е капитална инвестиција за нашата држава.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

Објавено пред

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција.

Според информациите, тој бил дел од деветчлена група од нашата земја која викендов се искачувала на грчката планина. Несреќата се случила кога на човекот му се слошило, по што паднал во провалија. Не се исклучува и можноста дека пред падот доживеал срцев удар.

Неговото тело со помош на спасувачка екипа од местото на несреќата било пренесено во најблискиот планинарски дом, а по обдукцијата, закажана за утре, ќе бидат утврдени точните здравствени причини кои довеле до падот на планинарот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кучиња масакрирани со секира во населбата Аеродром

Објавено пред

Од здружението за заштита на животните „Анима мунди“ на својата фејсбук-страница информираа за нов случај на насилство врз бездомни животни, во скопската населба Аеродром.

Според нивнинте информации, сурово се убиени две кучиња, од кои едното било пронајдено мртво, а другото угинало во големи маки на пат до ветеринарна станица.

Настанот е пријавен во полиција.

„Сведоци сме на комплетно безредие, нарушување на јавен ред мир, загозување на безбедноста на сѐ што е живо. Ниту едно ветување за похуман третман на животните, ниту една процедура, закон или пропис, ништо не е унапредено! Активистите за правата на животните се излажани како никогаш до сега“, велат од здружението од каде додаваат дека секојдневно се соочуваат со фрапантни случаи на насилство и масовно убивање на бездомните животни.

Од „Анима мунди“ исто така предупредија дека доколку не се пронајде сторителот на овој крвав злочин, во Скопје и во другите градови повторно ќе се организираат протести за заштита на животните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија2 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет2 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија3 часа

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа4 часа

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа5 часа

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура16 часа

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија17 часа

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт19 часа

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа20 часа

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ22 часа

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија23 часа

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија1 ден

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт1 ден

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет1 ден

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет1 ден

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет1 ден

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија1 ден

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Македонија1 ден

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Досие