Контакт

Македонија

Арсовска: Во првите 82 дена во Скопје ќе спроведам 15 проекти

Објавено пред

Во првите 82 дена од мојот мандат, преку програмата за модерно Скопје со сите 15+1 проекти и мојот 82 акциски план, ќе ги исчистиме дивите депонии во градот. Ќе го промениме линискиот ред на градскиот сообраќај, при што ќе се обезбедат помали временски интервали за автобусите и продолжување на линиите до заборавените места, а редовни ноќни линии ќе бидат воведени, ообено за време на викендот, изјави кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска.

dobivaj vesti na viber

Додаде дека следно е отворање телефонска линија за барања и помош на граѓаните, а ќе се формира и зелениот градски совет во соработка со невладиниот сектор.

„Водно преку иницирање предлог-закон ќе биде прогласено за заштитена парк-шума. За граѓаните, ќе биде воведена 24-часовна канцелариска служба и служба за брза реакција на нивен повик. Одбројувачите на секундите и зелените бранови на семафорите во градот ќе бидат вратени во функција. За лицата со попреченост, ќе бидат обезбедени пристапни рампи во сите градски институции. Во соработка со антикорупциска комисија, ќе спроведеме процес на ветинг (проверка) на директорите на јавните институции што се под Градот и на раководителите на секторите. Ќе се ревидира и приспособи процената на данок на имот. Предвидено е и формирање совет за поддршка на жените претприемачи. Цените за паркинзите што се под надлежност на Град Скопје ќе бидат намалени до 25 %. Тимови од Градот ќе направат процена на состојбата со заборавените населби во градот и ќе биде изготвен акциски план за спроведување проекти за овие населби. И ова не е само изборно ветување, ова е моја обврска кон вас“, рече Арсовска.

Таа исто така посочи дека времето за промени е дојдено со оглед на многуте недостатоци и проблеми со кои се соочува Скопје.

„Кога ги гледаме несредените улици, поплавите, дури и во центарот на градот, нефункционалноста или на некои места немањето атмосферска канализација, стотиците диви депонии насекаде во Скопје, недостигот на вода за пиење во делови од градот, знаеме дека време е за промени. Штом младите луѓе не се чувствуваат среќно и не ја гледаат својата перспектива овде, знаеме дека време е за промени. Кога гледате дека ви ги ветуваат истите работи за кои ја добија вашата поддршка пред четири години, а ништо не реализираа и сега повторно истите работи ги ветуваат, време е за промени. И кога во борбата со загадувањето, единствено што направија е отстранување на мерните станици, време е за промени“, истакна Арсовска.

Како независен кандидат, Арсовска рече дека е благодарна за поддршката од партиите ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата на Албанците, Алтернативата и сите други партии, движења, невладини организации, но најмногу од сѐ е благодарна за поддршката од скопјани. Затоа ги повика граѓаните в недела да бидат уште пообединети за една цел – современо и модерно Скопје.

„Ве повикувам сите што сте разочарани од политиката, кои никогаш не сте излегле на гласање, вие што сте изгубиле надеж, што сте гласале за власта што ве разочарала, да се обединиме, да се бориме за модерно Скопје и да ме поддржите мене во оваа битка. На чекор сме до успех за Скопје да не е повеќе политика, туку да биде град со кој ќе се гордееме. В недела вие ќе одлучите за иднината на Скопје“, упати Арсовска порака до сите граѓани на Скопје.

За Арсовска, четири години се доволно време за да се оцени дали некој знае да работи и да го оствари своето предизборно ветување и, според неа, досега скопјани се сведоци само на политиканство, празни ветувања, спотови и нереални 3Д-анимации.

„Ние, граѓаните, заслужуваме модерно, европско Скопје, чист незагаден град и сигурни решенија за нашите проблеми. Слушавме доволно празни ветувања од политичарите, потребни ни се реални проекти, кои ќе го подобрат животот во нашиот град. На нашето Скопје му треба менаџер, а не политичар. Затоа, ве повикувам да гласате за мене, за бројот 82, за да ја направиме разликата уште во првиот круг. Најмногу од сѐ – за да го направиме нашиот град чист, со функционална инфраструктура, Скопје со кое ќе може да се гордееме сите“, рече Арсовска.

Македонија

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Објавено пред

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, и лично се залагал да добие глас повеќе во вториот круг од изборите. Во интервју за „Макфакс“ вели дека Арсовска сега, кога ја изгубила поддршката, се пресметува лично со него, па реализира проекти што не се приоритет за граѓаните. Објаснува како улица, за која многумина и не знаат каде се наоѓа, стана главна тема во медиумите и доведе до обвинувања за манипулации, узурпирање државно земјиште, лаги и протести.

dobivaj vesti na viber

Иако улицата Боца Иванова, за која се планира булеварско решение, а за која Град Скопје најави почеток на изградбата, е предвидена и во детаљниот урбанистички план (ДУП) и во Генералниот урбанистички план (ГУП), градоначалникот Костовски ги поддржа граѓаните, кои бараат поместување на трасата.

„Ниту ГУП ниту ДУП не се библија и може да се променат. ГУП-от е Устав, но не е библија. Уставот се менува некогаш, ако е потребно“, вели градоначалникот.

Во интервјуто објаснува зошто токму сега поведоа инцијатива за бришење маркички за 11 згради, од кои некои се покај новата улица, кажува дали работи по партиска директива, објаснува зошто не ги реализирал ветувањата што ги даде пред да биде избран, ги најави капиталните проекти во Бутел и зборува за преговорите со синџирот маркети „Лидл“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Митева: Еден милион за фирмата на братот на Груби, институциите да реагираат

Објавено пред

Во периодот од 2020 до 2022 направени се 8 трансакции од Владата, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците и Министерството за економија на фирмата на братот на Артан Груби, „ЕТЦ травел“ ДООЕЛ Скопје, објави на прес-конференција портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

dobivaj vesti na viber

„Ова се трансакциите што државните институции ги направиле кон ‘ЕТЦ травел’ ДООЕЛ Скопје, фирма во сопственост на братот на Артан Груби, чија вредност надминува 1 милион денари. Овде може да се видат разните трансакции со вредност од 100, 300, па и 400.000 денари, а вкупната вредност надминува 1 милион денари, додека Груби јавно вели дека немал никаква врска со бизнисот на својот брат. Јасна е намерата, уште појасна е братската врска, а најочигледен е судирот на интереси. Целта е да владеат криминалот и корупцијата, да се позиционира мрежата насекаде“, рече Митева.

Ги повика институциите да се охрабрат и веднаш да поведат постапка, која, конечно, ќе заврши со соодветен резултат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре промена на времето: под влијание на циклонска активност најавени се обилни врнежи

Објавено пред

Под влијание на циклонска активност, утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни.

dobivaj vesti na viber

Од УХМР најавуваат дека се очекува да падне дожд над 20 литри на квадратен метар. Само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Во Скопската Котлина ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, пообилни попладне и во вечерните часови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и Рамазан Бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Свет3 часа

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше еден од најследените во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Авионот на кинескиот претседател Си Џинпинг слета на меѓународниот аеродром Внуково во Москва, а самиот лет предизвика голем интерес. Летот...

Топ3 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија4 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитни перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот „Партизански одреди“ во Карпош 4, спроти трговскиот центар Антико. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија4 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет5 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет5 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа20 часа

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...

Регион2 дена

Борел обзнани што Косово и Србија прифатиле, што одбиле: Некогаш ѓаволот е во тајмингот

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозев Борел, кажа дека има договор помеѓу Белград...

Вести2 дена

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по 12 часовната средба со косовскиот премиер Албин Курти, е задоволен од дијалогот. Тој кажа...