Контакт

Македонија

Арсовски: Нина Ангеловска да одговори дали купила луксузен стан во Градскиот парк и зошто го крие од јавноста

Објавено пред

Според нашите информации и документи кои ги добивме, министерката за финансии, Нина Ангеловска, крие од јавноста податоци поврзани со недвижниот имот што го поседува, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

dobivaj vesti na viber

Како што истакна тој, според добиените информации, министерката Нина Ангеловска, која на позицијата министер е неполна година, изминатиов период купила стан од околу 100 квадратни метри со локација во Градскиот парк во Скопје, во вредност од над 100.000 евра.

„На сајтот на антикорупциската комисија во информациите за имотот на функционерите, односно конкретно за имотот на министерката Нина Ангеловска ќе видите дека таа нема пријавено и не поседува никаков стан“, додаде Арсовски, кој истакна дека поради ваквата ситуација се наметнуваат неколку прашања.

„Дали Нина Ангеловска сака да го изигра законот и да го сокрие станот со кој се стекнала изминатиов период?“, јавно праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ и подвлече дека министерката е должна и има законска обврска даѝ објасни на јавноста зошто го крие станот и вклучително на кој начин е стекнат овој стан.

Македонија

Нови 81 случај на коронавирус, нема починати лица

Објавено пред

Во последните 24 часа направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 55, Битола – 6, Кавадарци – 4, Куманово – 3, Прилеп и Тетово – по 2, Велес, Струмица, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовош, Свети Николе, Виница и Кратово – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Велес – 8, Куманово – 5, Кавадарци и Прилеп – по 2, Тетово, Штип, Гевгелија, Неготино, Кратово и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 734 тестови: ИЈЗ-82, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-8, Биотек-149, Систина-3, лабораторија Лаор-5, Синлаб-13, Ремедика-3, Плодност-1, Генеа-2, Никоб лаб-14, ВФВ Медикал-3, Ели медика плус-2, Ројал медика-0, Спектра-ММ-1, Рапид лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова лаб дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 291.

Досега во земјата се направени вкупно 2.169.626 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.961, бројот на оздравени пациенти е 332.932, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 495.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161453, Активни   313
Куманово    18216, Активни    19
Битола      17938, Активни    36
Прилеп      15489, Активни    21
Тетово      14464, Активни    15
Кавадарци   12080, Активни    13
Велес 10797, Активни    7
Охрид 10307, Активни    15
Гостивар    10274, Активни    1
Струмица    8777, Активни     3
Штип  8754, Активни     13
Кичево      6071, Активни     7
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5171, Активни     0
Гевгелија   4877, Активни     3
Неготино    4141, Активни     4
Ресен 3029, Активни     7
Радовиш     2836, Активни     4
Свети Николе      2794, Активни     1
Крива Паланка     2662, Активни     3
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1874, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1126, Активни     6
Богданци    1101, Активни     1
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   798, Активни      0
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: За дебати има време, Мицкоски да покаже конструктивност во Собранието

Објавено пред

Мицкоски најавената конструктивност да ја покаже во Собрание, потребна е работа, за дебати има време, реагира СДСМ по повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на дебата за енергетската криза.

dobivaj vesti na viber

„Потребна е работа, а за дебатирања има време. Граѓаните очекуваат работа и резултати.

Наместо празни зборови, Христијан Мицкоски најавената конструктивност треба да ја покаже внатре во Собранието

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од блокадите и деструкциите, да бидат усвоени Законот за енергетика, Законот за нафта и нафтени деривати и уште над 50 други законски решенија.

Државата и сите наши граѓани имаат потреба од единство и заедничко делување, во однос на соочување со предизвиците од глобалната енергетска и економска криза, но и за стратешките интереси на земјата и поефикасно спроведување на преговорите за членство во ЕУ.

Што се однесува до предлозите на Мицкоски за енергетиката, тие досега се само обичен сублимат на изјавите на претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски“, наведе СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови податоци од пописот: Немажени и неженети се 23,8 отсто, а вонбрачно живеат 1,6 отсто од двојките

Објавено пред

Државниот завод за статистика објави нов сет на податоци од Попис 2021 кои се однесуваат на брачниот статус на населението, бројот на живородени деца и миграциите внатре во државата.

dobivaj vesti na viber

Според Пописот 2021, во вкупното резидентно население на возраст од 15 години и повеќе, според брачниот статус, 23,8 проценти се неженети/ немажени, 65,3 отсто се мажени /женети, 7.2 проценти се вдовци / вдовици и 1,6 отсто се разведени. Регистрирани се и вкупно 3 случаи на вдовци/ вдовици и 13 случаи на рзведени во возрасната група од 15 -19 години.

Во вкупното резидентно население на возраст од 15 години и повеќе, 98,4 проценти живеат во брачна заедница, а 1,6 отсто во вонбрачна заедница.

81,1 процент од вкупното резидентно население изјавиле дека не се селеле (автохтоно население), а 11,7 отсто дека се доселиле во местото на вообичаено живеење.

Според местото на раѓање, 90 проценти од вкупното резидентно население се родени во Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

(Вo живо) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Во Москва почна церемонијата на која Путин официјално ќе го потпише припојувањето на четири украински региони кон Русија, кои сочинуваат...

Македонија1 час

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија1 час

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија2 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија4 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија4 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет6 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет7 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет7 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет7 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија7 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет20 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија21 час

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ22 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија24 часа

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија1 ден

Македонија ќе добие четири милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...