Контакт

Македонија

Арсовски: Нина Ангеловска да одговори дали купила луксузен стан во Градскиот парк и зошто го крие од јавноста

Објавено пред

Според нашите информации и документи кои ги добивме, министерката за финансии, Нина Ангеловска, крие од јавноста податоци поврзани со недвижниот имот што го поседува, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Како што истакна тој, според добиените информации, министерката Нина Ангеловска, која на позицијата министер е неполна година, изминатиов период купила стан од околу 100 квадратни метри со локација во Градскиот парк во Скопје, во вредност од над 100.000 евра.

„На сајтот на антикорупциската комисија во информациите за имотот на функционерите, односно конкретно за имотот на министерката Нина Ангеловска ќе видите дека таа нема пријавено и не поседува никаков стан“, додаде Арсовски, кој истакна дека поради ваквата ситуација се наметнуваат неколку прашања.

„Дали Нина Ангеловска сака да го изигра законот и да го сокрие станот со кој се стекнала изминатиов период?“, јавно праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ и подвлече дека министерката е должна и има законска обврска даѝ објасни на јавноста зошто го крие станот и вклучително на кој начин е стекнат овој стан.

Македонија

МОСТ: До 10 часот најмногу гласачи во ИЕ- 3, гласањето се одвива непречено

Објавено пред

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а гласањето се одвива безбедно, со почитување на здравствените протоколи.

Според податоците добиени од ПВТ програмата (паралелно сумирање на гласовите), која претставува математичко-статистички научен метод, одѕивот на гласачите по изборни единици е следниот:

ИЕ 1 – до 9 часот 8,37%, до 10 часот 12,55%
ИЕ 2 – до 9 часот 6,80%, до 10 часот 10,55%
ИЕ 3 – до 9 часот 8,66%, до 10 часот 13,68%
ИЕ 4 – до 9 часот 7,82%, до 10 часот 12,85%
ИЕ 5 – до 9 часот 6,63%, до 10 часот 10,99%
ИЕ 6 – до 9 часот 3,41%, до 10 часот 5,56%

Прикажи повеќе...

Македонија

Изборниот молк прекршен со партиски знамиња, плакати и графити на гласачки места

Објавено пред

За време на предизборниот молк, до 7 часот биле регистрирани осум настани од кои шест биле на подрачјето на СВР Скопје и по еден на подрачјето на станица Гевгелија и еден на подрачјето на СВР Велес, соопшти МВР.

На подрачјето на СВР Скопје, во селата Виниче и Љубанци биле забележани закачени знамиња на политичка партија во близина на гласачки места. По интервенција на избирачките одбори знамињата се отстранети.

Во село Брњарци во близина на избирачко место забележан е плакат на политичка партија, кој бил отстранет од избирачкиот одбор.

Во близина на основното училиште „Његош“ испишани биле графити во врска со изборите. Исто така, во близина на пензионерски дом „Автокоманда“, каде што има две гласачки места, биле испишани графити во врска со изборите. Биле известени избирачките одбори и во тек е отстранувањето на графитите.

Во 6 часот во Полициската станица Центар било пријавено дека во дворот на основното училиште „Никола Вапцаров“, во близина на гласачко место биле забележани плакати од политичка партија, кои биле отстранети од избирачкиот одбор.

Во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во Богданци биле расфрлани повеќе флаери од политичка партија. Додека, пак, во СВР Велес било пријавено дека во близина на избирачко место бр.2135 имало испишани графити во врска со изборите. Бил извршен увид.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Објавено пред

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи во Избирачкиот список односно 94.167 гласачи. Право на глас имаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список.

Државната изборна комисија соопшти дека одѕивот до девет часот е од 2326 избирачки места.

Најголем одѕив имало во Кривогаштани каде на гласање излегле 13,1 % од гласачите, а најмал одѕив е забележан во Липково, 0.93%.

„Во првата изборна единица одѕивот до 9 часот е 6,58 отсто. Најголем одѕив има во Аеродром 10,13 отсто, а најмал во Студеничани – 1,81 отсто. Во изборната единица два одѕивот е 4,58 , со тоа што најголем бил одѕивот во Ѓорче Петров – 8,05 , а најмал во Липково 0,93 отсто. Во изборната единица три одѕивот е 6,1 отсто, најголем одѕив има во Крива Паланка 8,31 отсто и Пробиштип 10,25 отсто. Во изборната единица пет одѕивот е 5,22 отсто. Во оваа изборна единица најголем одѕив има во Кривогаштани – 13,01 отсто, а најмал во Центар Жупа 1.01 отсто. Во изборната единица шест одѕивот е 2,50 отсто, најголем бил во Јегуновце 4,17 отсто, а најмал одѕив во оваа изборна единица има во Врапчиште 1,39 отсто“, соопшти Адмир Шабани, портпарол на Државната изборна комисија.

Тој не ги соопшти резултатите од изборната единица четири. Сите 3480 избирачки места се отворени навреме и гласањето се одвива без проблеми.

Шабани информираше дека во понеделникот гласале 723 граѓани позитивни на Ковид -19 и во изолација.

Од вкупно пријавени 8.852 болни, немоќни и хронично болни гласале 8.325 односно 94, 04 отсто.

Во 13 затвори од 1.657 запишани во избирачкиот список гласале 1.272 односно 76,76 отсто.

Во 17-те старски домови од 357, гласале 234 избирачи односно 80,62 отсто.

Шесте внатрешно-раселени лица не гласале.

Порпаролот Шабани потсети дека гласањето се врши со заокружување на редниот број со пенкало во сина боја. Тој ги повика граѓаните кои сметаат дека им е прекршено избирачкото право во било која фаза од изборниот процес да понесат приговори до општинските изборни комисии кои треба да им помогнат во пополнувањето на апликацијата и да им одговорат.

За сите прашања поврзани со гласањето активен е бесплатниот број 0800 555 44 на кој граѓаните можат да постават прашања или да остават коментар за ДИК.

„На овој број граѓаните што ќе се јават ќе мора да остават податоци за да може ДИК да им одговори“, рече портпаролот Шабани.

За лицата со оштетен говор и слух отворена е линијата 076 488 360 каде што имаат можност на знаковен јазик преку видео повик да постават прашање и да добијат одговор во врска со изборниот процес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

МОСТ: До 10 часот најмногу гласачи во ИЕ- 3, гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија1 час

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи...

Македонија2 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион2 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија4 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија4 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија4 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија12 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет14 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија19 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија20 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија20 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија22 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ24 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија24 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 ден

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа1 ден

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Досие