Контакт

Македонија

АУЕ – ФОН организира донација на книги за СОС „Детското село“

Објавено пред

Американскиот универзитет на Европа – ФОН заедно со издавачките куќи „Литература“, „Тримакс“ и The English Centrе донира книги и школски прибор на СОС „Детското село“. Со донацијата се збогатува фондот на библиотеката во СОС „Детското село“ со нова литература на македонски и англиски јазик приспособена на возраста на децата без родители и родителска грижа.

dobivaj vesti na viber

Оваа активност произлегува од идејата на Американскиот универзитет на Европа – ФОН за пополнување на времето на децата со квалитетни едукативни активности во текот на летниот распуст имајќи го предвид фактот дека читањето книги од најрана возраст ги подобрува когнитивните способности кај дечињата, ја будат нивната креативност и ја зголемуваат љубопитноста, со што стануваат помудри и подготвени за разни предизвици во животот.

Донацијата на книги е организирана по повод одбележувањето на 23 јуни, денот на Херман Гмајнер, основачот на СОС „Детското село“.

Покрај донацијата на книги, Американскиот универзитет на Европа – ФОН со дел од наставниот кадар од Факултетот за дизајн и мултимедија организира и детска работилница, во чии рамки дечињата од СОС „Детското село“ имаа можност да гледаат кратки анимирани и инспиративни цртани филмови, да се дружат, забавуваат и креативно да се изразат преку цртежи.

ПР©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Промовирани нови 29 поручници во редовите на Армијата

Објавено пред

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ денеска со пригодна свеченост беа промовирани новите 29 (дваесет и девет) поручници во служба на Армијата на Република Северна Македонија кои поминаа шест месечен курс за стручно оспособување.

dobivaj vesti na viber

На свеченоста присуствуваше и се обрати заменикот министер за одбрана, Башким Хасани кој упати честитки до новите офицери.

„Поминавте интензивна шестмесечна обука која за прв пат беше спроведена согласно НАТО стандардите. Поминавте низ еден процес на тренинг спроведен во две фази од професори и предавачи на Академијата кои опфаќаат општа воена и специјалистичка обука, постигнавте високи оцени. Одговорноста пред Вас е голема, бидејќи сте дел од најважниот столб на татковината, столбот на државноста и сувереноста“ – истакна Хасани.

Тој потенцираше дека новите офицери – 12 жени и 17 мажи стануваат дел од најреспектабилната институција и дека очекува од нив со голема мотивација да го следат чекорот на нивните колеги.
Тој упати благодарност и до сите професори, предавачи и останати вработени на Воената академија за трудот и посветеноста за да произведат, кадар за почит.

„Ние не сме најголемите во НАТО, ниту воено најсилни. Но заедно со вас, заедно со целата армиска и одбранбена структура може да бидеме побрзи и поамбициозни. Само преку инвестиции и силно вложување во човечкиот капитал, нашата армија има одржливи и долгорочни перспективи за развој“, рече заменикот министер Хасани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Препораки поради високите температури: од 10 до 14 часот што помалку излегувајте на сонце

Објавено пред

Поради високите температури што деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ-зрачењето. Доколку УВ-индексот е повисок од 8, задолжително да се користат крем со заштитен фактор и капа, како и да се внимава движењето надвор да биде во сенка.

dobivaj vesti na viber

УВ-зрачењето и топлината се најсилни во периодот помеѓу 10 и 14 часот и се препорачува во тој период изложеноста на сонце да биде што е можно помала. Воедно, посетителите на плажа треба да имаат предвид дека белиот песок и другите светли површини рефлектираат УВ-зрачење и може двојно да ја зголемат изложеноста на зрачењето.

Во продолжение п отсетуваме на општите препораки за заштита на здравјето:

– Во текот на екстремно топли денови да се остане повеќе во затворени простории (пред сè, климатизирани), а при неопходен престој на отворен простор во овој период да се најде можност за почести одмори под сенка;

– Да се носи светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце заштитни очила и капа. За сончање да се користи крем со висок заштитен фактор;

– Да се внесуваат големи количества течности, најдобро обична вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци. Воедно, да се внесува помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, а помалку мрсна храна;

– При влегување во возилото потребно е тоа одреден период да се проветри.

Поради високите температури и зголемената можност за појава на труења со храна и цревни заразни заболувања, се препорачува задолжително миење на земјоделско-градинарските производи (свеж зеленчук и овошје) пред нивната употреба, термичка подготовка на храната и нејзино консумирање во многу кус рок по подготовката, а ако тоа не се направи, така подготвената храна да се стави во фрижидер на + 4 Целзиусови степени и пред употребата да се загрее на + 100 степени. Се препорачува да се избегнуваат производи што не се термички обработени.

На хронично болните лица им се препорачува редовно да ја земаат препишаната терапија во консултација со матичните лекари.

Министерството за здравство заедно со Комисијата за следење на ефектите од високите температури при Министерството во континуитет и на дневна основа ја следи состојбата и доколку има пораст на температурите, во согласност со најавите од Управата за хидрометеоролошки работи, ќе бидат предложени соодветни превентивни мерки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костовски: Лажеа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ дека со решавањето на прашањето со Бугарија ќе се загрозеле идентитетот и јазикот

Објавено пред

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше на конгрес на Европската народна партија, каде што премолчено се согласи на резолуција што ги промовира бугарските позиции. Лажеа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ дека со решавањето на прашањето со Бугарија ќе се загрозеле идентитетот и јазикот, ја плашеа јавноста дека народот ќе се асимилирал, а државата ќе се бугаризирала“, рече, меѓу другото, на денешната прес-конференција пратеникот од СДСМ, Марин Костовски.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека „со таквото срамно однесување Мицкоски се обиде да ги наруши државните позиции и националните интереси“.

„Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија се водат исклучиво од националните интереси и црвените линии поставени со резолуцијата усвоена во македонското Собрание. За македонскиот јазик, за македонскиот идентитет, за македонската историја и посебност, нема да има никакви преговори со кого било“, вели пратеникот од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 час

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 час

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија1 час

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ2 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија2 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион4 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ5 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет5 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет6 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет6 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион17 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет19 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет21 час

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет21 час

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет22 часа

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија1 ден

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ1 ден

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...