Контакт

Македонија

Бектеши- Почивалшек: Голем потенцијал за зголемување на билатералната соработка, инвестициите и туризмот

Објавено пред

Министерот за економија Крешник Бектеши го пречека вицепремиерот и министер за економски развој и технологија на Република Словенија, Здравко Почивалшек кој денеска е во официјална посета на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Министерот Бектеши и вицепремиерот Почивалшек остварија билатерална средба на која дискутираа за економската соработка помеѓу двете земји и за можностите оваа соработка да се унапреди дополнително.

Министерот Бектеши во своето воведно обраќање за добредојде го информираше вицепремиерот Почивалшек за економските реформи кои ги спроведува Владата, пред се во делот на зголмуавање на инвестициите.

„ Словенија и Македонија се слични по големина и бројот на жители, сепак словенечката економија е понапред од нашата. Има голем број на компании од Словенија кои работат во Северна Македонија, но и обратно, тоа е знак на солидна економска соработка, а мислам дека има многу области каде можеме да ја унапредиме соработката. Тоа е пред се во делот на бањскиот туризам, каде што Словенија има големо искуство“, кажа министерот Бектеши.

Министерот Бектеши кажа дека Македонија е посетена во делот на зголемување на економската соработка со Словенија, а според статистичките податоци, билатералната трговија помеѓу двете земји, по падот минатата година како резултат на кризата предизвикана од пандемијата, од почетокот на оваа година бележи континуиран раст.

Министерот Бектеши информираше дека нашата земја има конкурентни услови за привлекување на странски инвестиции, но и запоттикнување на инвестиции на домашни компании, преку мерките содржани во Законот за финансиска поддршка на инвестициите

Вицепремиерот и министер за економски развој и технологија на Словенија, Почивалшек, се согласи дека економските односи помеѓу двете земји се на многу високо ниво, но постои простор за дополнителен раст.

Кажа дека само во првите девет месеци трговската размена помеѓу двете земји бележи раст од 30%.

„Ме радува големата инвестициската размена помеѓу двете земји.Словенечките инвестиции во Северна Македонија се над 400 милиони евра, работат над 40 компании кои вработуваат 2500 вработени. Радува и порастот на македонските инвестиции во Словенија кој изнесува над 30 милиони евра, пред се во делот на металургијата,“ кажа Почивалшек.

Двајцата министери се договорија во наредниот период да се организира заеднички инвестициски бизнис форум каде што ќе се сретнат компании од двете земји, што ќе биде можност за размена на искуства, нови договори и проширување на инвестициите помеѓу двете земји©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Објавено пред

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се повеќе млади се разочаруваат и својот спас го гледаат надвор од границите на Македонија, велат од УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„На само ден пред почетокот на академската година, над 200 студенти од цела Македонија, се уште се наоѓаат на фамозната листа на чекање, а притоа немаат добиено никаква информација за тоа дали воопшто се примени во еден од студентските домови или пак во кој студентски дом ќе бидат сместени. Над 200 млади студенти кои решиле да се посветат на градење сопствена иднина во Македонија, се оставени во неизвесност, несигурност и без гарантиран покрив над глава“, изјави Илија Ристески, член на ИК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Смета дека сето ова, е резултат на неспособните партиски кадри на социјалдемократската младина, „кои во моментот се кријат и не даваат никакви одговори во однос на овие прашања, бидејќи за нив студентите и младите се секогаш на последното место во приоритетите“.

Овие пропаднати и некадарни поединци, се уште не даваат никаков одговор околу тоа дали студентите, во 21 век и 2023 година, воопшто ќе имаат обезбеден доручек за кој самите плаќаат при престојот во студентските домови. Студентите од 2017 година па навака, сведочат на едно системско уништување и рушење на соништата на младите, на воспоставените пракси, и со тоа удираат врз она што е најважно за една држава – образованието и иднината. Од таа 2017 година, која наместо година на надеж како што тие ја претставуваа се претвори во кобна година за Македонија и македонскиот народ, студентските домови кои беа целосно реконструирани во време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, како и за сите останати капитални проекти во државата, се оставени да скапуваат, а младите се упатени да преживуваат со 140 денари и супстандардни услови карактеристични за животот во минатиот век“, кажа Ристески.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ го обвини Муцунски дека не работи ништо, општина Аеродром им порача да не ги кочат проектите

Објавено пред

„Половина мандат Тимчо Муцунски во Аеродром потроши на лажни ветувања. Иако наследи полна општинска каса, за половина мандат Тимчо Муцунски не успеа да започне ниту една капитална инвестиција. Ова се само дел од лагите што Муцунски ги ветуваше за првата половина од својот мандат. Четири нови градинки во населбите Мичурин, Острово, Лисиче и Долоно Лисиче, од кои најмалку една требаше да биде пуштена во употреба до крајот на 2022 година, останатите до крајот 2023 година. Половина мандат помина, нова градинка во Аеродром нема. Ни во Мичурин, ни во Острово, ни во Лисиче, ни во Долно Лисиче“, изјави денеска на прес конференција Милутин Ристески, координатор на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на општина Аеродром.

dobivaj vesti na viber

На ова, експресно реагираше општина Аеродром.
„Единствената вистина која треба да ја знаат граѓаните е фактот дека токму владата предводена од СДСМ во изминатиот период ја блокираше донесувањето на „зелената обрзница“ со која требаше да се реализираат низа проекти во Аеродром. Политичката партија која води наводна грижа за жителите на Аеродром е единствен виновник за проектите во делот на инфраструктурата, образованието и социјалната заштита кои не се реализирани. СДСМ наместо да споделува лажни информации треба на граѓаните да им даде одговор и аргументи, зошто тие се против изградбата на нова детска градинка, нови улици и водоводи и изградба и реконструкција на училиштата и зошто свесно го кочат развојот на Аеродром. На крајот, само ќе напоменеме дека Општина Аеродром е преку секојдневните активности докажува дека е вистински пример на општина која работи, реализира проекти и се грижи за граѓаните, општина каде за две години направени се десетици нови улици, паркови, реконструирани се неколку училишта, воведен е нов пристап во одржувањето на јавната хигиена, каде учениците добиваат бесплатни таблети и бесплатни униформи и имаат можност да користат бесплатни часови за пливање. Аеродром е единствената општина која во изминатиот период пренамени маркички за згради во паркови, општина со награда за “нула корупција” и единствена општина која трошоците за репрезентација ги намали на нула“, пишува општината.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пожарот под Солунска глава се гаси со авион, ќе се вклучат и хеликоптери

Објавено пред

Центарот за управување со кризи известува дека преку РЦУК Охрид, е добиена информација дека вчерашниот пожар, на отворен простор, во реонот на с.Белица, во Општина Македонски Брод, во месноста „Аргулица“ под Солунска Глава е се уште активен.

dobivaj vesti na viber

Екипата пожарникари на ТППЕ Македонски Брод и на ЈП „Национални Шуми“ подружница „Сандански“ интервенираат во пристапниот дел од теренот. Со пожарот е зафатена нискостеблеста шума, трева и грмушки, но поради ширењето на истиот постои можност да зафати и борова шума и е проширен во непристапен и карпест терен каде што екипите не можат да стигнат.

Поради тоа, градоначалникот на Општина Македонски Брод, преку ЦУК, побара дополнителна помош, поддршка од противпожарни воздухоплови за интервенција од воздух врз проширениот пожар. Во почетокот на денот е ангажиран еден авион на ДЗС, што дејствува сам до 13:00 часот, како поддршка на противпожарните тимовите коишто гаснат од земја. Потоа, согласно развојот на настаните и метеоролошките услови, е планирано да бидат ангажирани и хеликоптери на МВР „бел“ што имаат можност да носат противпожарно ведро и да гаснат пожари на отворено.

Пожарот кај с.Белица, во Општина Македонски Брод, во месноста „Аргулица“, под врвот Солунска Глава на планината Јакупица е еден од 39-те вчерашни пожари којшто гори се уште на висок и на повеќе места непристапен терен. Инаку, врвот Солунска Глава на планината Јакупица е со височина од 2.540 метри и е дел од високите врвови од најголемиот македонски планински масив Мокра Планина

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...

Економија34 минути

Затворени се 10 маркети кои не ги намалиле цените, тој што ќе го повтори прекршокот ќе биде затворен подолго, вели директорот на пазарна

Државниот пазарен инспекторат затвори 10 маркети во Скопје, Куманово, Кичево, Гостивар, Кавадарци, Тетово и Струга, информира директорот на Државниот пазарен...

Економија1 час

Небезбедниот јогурт е вратен во Србија, ако Трипуновски не верува, нека го бара низ маркети, рече директорот на Агенцијата за храна

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Николче Бабовски ги отфрли и последните тврдења на Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ дека протеински...

Топ2 часа

(Детално) Во пластично шише наполнила бензин и го запалила станот: мајката на убиецот во Хром сакала да ги скрие трагите од убиството

Основното јавно обвинителство Скопје постапува по кривична пријава во врска со настанот од 22 септември, кога по предизвикан пожар во...

Топ3 часа

Нов протест за скандалот на онкологија, утре во 18 часот пред Владата

Утре во 18 часот пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на клиниката за онкологија. „Ние бараме задоволување...

Економија3 часа

Утре започнува исплатата на пензиите, зголемени се за 5,3%

Исплатата на зголемените пензии започнува утре. Пензионерите ќе добијат процентуално покачување од 5,3%. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија,...

ФОТО:Маја Јаневска Илиева ФОТО:Маја Јаневска Илиева
Македонија3 часа

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Со повеќе од 11.000 натпреварувачи од 53 држави, денеска се одржува 9. издание на Виз Ер Скопски маратон. Покрај маратонската...

Свет4 часа

(Видео) Хаос во Анкара: се слушаат експлозии, има повредени, сите улици се затворени

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека утринава околу 9 часот и 30 минути се случил бомбашки напад...

Македонија5 часа

Токсично млеко и јогурт завршиле во маркетите, а АХВ спие, вели опозицијата

Опозицијата обвинува дека млеко и протеински јогурт со амфлатоксин завршило во маркетите, АХВ спие, се буди само кога ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Економија5 часа

Алатка на Народната банка за споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките

За прв пат граѓаните можат на брз и едноставен начин да направат споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва?

Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва, мафијаш во притвор?! – прашува ВМРО-ДПМНЕ. „Огласот...

Регион6 часа

Денеска погреб на убиените Срби во Бањска

Тројцата Срби кои минатата недела беа убиени во Бањска, Стефан Недељковиќ, Бојан Мијаиловиќ и Игор Миленковиќ, денеска ќе бидат погребани...

Топ6 часа

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан во Хром за да прикрие убиство

МВР поднесе кривични пријави против две лица од Скопје за “убиство” и “тешки дела против општата сигурност”, на кој им...

Регион6 часа

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за...

Регион21 час

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион21 час

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија23 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија23 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија24 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија1 ден

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...