Контакт

Македонија

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

Објавено пред

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања и борбата против корупцијата, што ја нарекоа „бистро – матно“.

dobivaj vesti na viber

Матни настани за септември 2023 година

Ја гази ли профитот Хипократовата заклетва?

Полицијата и Обвинителството влегоа на претрес на Клиниката за онкологија

„По насоки на Основното јавно обвинителство Скопје, со обезбедена судска наредба, од страна на МВР преземени се дејства во предистражна постапка за обезбедување докази што ќе бидат предмет на анализи и вештачење со цел да се испитаат евентуални обележја на кривично дело на Клиниката за онкологија“, известија од Обвинителството.

Тивка амнестија

Владата тајно ги утврди, Собранието експресно, со 48 гласа „за“ ги донесе измените на Кривичниот законик

Предлог-измените на Кривичниот законик, кои Владата ги поднесе во Собранието по скратена постапка (со европско знаменце), предизвикаа лавина реакции во јавноста. Со нив, меѓу другото, се предвидува намалување на казните во членот 353, кој се однесува на злоупотреба на службената положба и овластувањето, кој најчесто се користеше за гонење службени лица и функционери, како и намалување на казните за делото злосторничко здружување од членот 394, односно наместо сегашните, кои предвидуваат од една до десет години затвор, на една до три години затвор. Тоа повлекува и порано застарување на кривичните дела.

Секој искажан збор има своја последица, секое молчење исто така – Сартр

Врховен суд: Донесувањето законски измени без транспарентен процес е спротивно на европските стандарди – Врховниот суд смета дека донесувањето законски измени без транспарентен процес преку јавна дебата и стручна расправа е спротивно на заложбите за реформи на законодавството во согласност со европските стандарди.

Пендаровски да го искористи правото на вето, побара Платформата на граѓанските организации за борба против корупцијата – од страна на Платформата беше побарано од претседателот на државата, Стево Пендаровски, да го искористи уставно загарантираното право на вето и да не го потпише указот за прогласување на измените на Кривичниот законик, кои на 6 септември 2023 ги усвои Собранието.

Ристоска: Измените на Кривичниот законик влијаат на културата на неказнивост – „Последните измени на Кривичниот законик лично ги доживувам како навреда на сите професионалци што се вложија, пред сè, во борбата против корупцијата“. Според Ристоска, овие измени најчесто ќе ги афектираат коруптивните кривични дела, а повеќето од предметите во кои се вложени многу ресурси и енергија веќе застаруваат.

Продолжија активностите на ДКСК и овој месец

Антикорупционерите пресекоа: ДУИ го прекршила заонокт, вишокот донации примен во 2022 година, наместо веднаш, ги вратила во јули 2023 година

Демократската унија за интеграција го прекршила Законот за финансирање на политичките партии оти во 2022 година примила донации поголеми од законски дозволените, а вишокот пари гi вратила во 2023 година наместо веднаш или во рок од 15 дена по приемот. Државната комисија потврди дека прекршок има и дека за него ќе бараат да постапи Државниот завод за ревизија како надлежно тело.

На дното на достоинството и интегритетот

Командири од затворот „Идризово“ подмитиле затвореник со 4.000 евра зашто им ветил дека ќе ги премести да работат во МВР

Управата за извршување санкции извршила вонреден надзор во Казнено-поправниот дом „Идризово“ по поплаки од две осудени лица, кои се пожалиле од двајца командири дека им се заканувале, а кои, пак, пријавиле дека му дале мито на едниот затвореник, но тој ветувањето не го реализирал.

Бистри настани за септември 2023 година

Затвор за професорите Шуклев и Ристевски, барале пари и сексуални услуги за оценки: Втора пресуда за „Еразмус“

Обвинетите професори Бобек Шуклев и Славе Ристевски од Економскиот факултет осудени со затворски казни од 4 и пол и 4 години зашто барале пари и сексуални услуги од студентки за оценки, а демонстраторот Драган Денковски осуден со условна казна од 2 години доколку во следните 5 години не го повтори делото зашто посредувал помеѓу студентките и професорите.

Приведен грчки државјанин поради нудење поткуп

На 10.09.2023 во 20.10 часот на наплатна рампа Демир Капија полициски службеници од Полициска станица зa граничен надзор Михајлово при РЦ за ГР Југ го лишиле од слобода Г.К.(35) од Грција поради сторено кривично дело нудење поткуп.

Охриѓанец се обидел да поткупи полицајци па бил приведен

„На 10.9.2023, во 19.35 часот, на магистралниот пат Кичево – Гостивар, полициски службеници од ОВР Кичево го лишиле од слобода А. Ј. (59) од Охрид. По сторен сообраќаен прекршок, тој во личните исправи што им ги дал на полициските службеници ставил пари како поткуп, а кои веднаш му биле вратени“, информираат од МВР.

Македонија

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

Објавено пред

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат Палчо и повика на јавно бесење на министерот за внатрешни, полицијата информира дека веќе се работи на откривање, кој стои зад профилот кој ја сподели сликата со морбидната содржина.

dobivaj vesti na viber

Лажниот профил на ФБ кој злоупотребил и фотографија на Велибор Џаровски – Џаро, човекот кој важи за најпознат естраден менаџер на сите времиња во екс-ЈУ историјата, своите морбидни натписи ги пишуваше во скандалозната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде се шират теории на заговор и се бара ослободување на Љупчо Палевски, првоосмничен дека ги убил Панче и Вања.

По нашата објава, голем дел од регионалните портали, но и весници ја пренесоа веста.

Овде прочитајте што пишувавме утринава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Објавено пред

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар „Соравија“. Велат дека тој веќе е познат како Трговскиот центар „Али Ахмети“.

dobivaj vesti na viber

На денешен ден, кога Обединетите нации ја одбележуваат 20-годишнината од Декларацијата за борба против корупцијата, со која се изјаснија дека причината за проблемот со неразвиеноста во светот е токму корупцијата, ова нè потсетува на списокот на Транспаренси Интернешнл, каде Северна Македонија секоја година бележи пад. Затоа се прашуваме како да не е овој пад и како да не биде ова ниво на корупција кога токму лидерот на албанската партија Демократска унија за интеграција се споменува дека е вистинскиот сопственик на овој трговски центар вреден неколку милиони евра? Се разбира, тој не е ниту единствен, ниту прв, ниту пак последен. Али Ахмети Соравија е само симболичното име на корупцијата во Северна Македонија, а тој и неговите соработници се тие кои со својата корупција, присвојувајќи незаконски милиони евра од граѓаните, станаа вистинските причинители на масовното иселување на нашите граѓани од земјата.
Затоа, ние денеска симболично донесовме предмети од семејствата кои во меѓувреме ја напуштија земјата. Секое семејство што избегало поради овие корумпирани политичари оставило зад себе ранци, учебници, тетратки и детски играчки, барајќи подобар живот за своите деца. Денеска овие предмети му ги оставаме на сопственикот на Соравија, за да ги има како спомен од сите тие семејства што тој и неговите соработници ги избркаа од своите домови. Нека знае јавноста дека само од 2002 година од Северна Македонија се иселиле над 300.000 луѓе. Толку нè чинело збогатувањето на семејствата Ахмети и Груби.
За да го запреме овој негативен тренд и овој егзодус, тука сме да укажеме дека 8 мај 2024 година е последниот момент кога ние ќе го зацртаме нашиот европски пат, не со бегство во Европа, туку со донесување на Европа во нашата земја.
Ние во ЕУ, а корумпираните во затвор!
“, порачаа присутните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи ќе стане татко по третпат

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку статус на Фејсбук објави дека со сопругата го чекаат третото дете.

dobivaj vesti na viber

Османи објави фотографија со семејството со натпис „Ние петте!“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион8 часа

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион8 часа

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија9 часа

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија10 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...

Македонија12 часа

Скандалозна изјава на Османи: следната мисија на ДУИ била Албанец претседател на Македонија

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за медиумите рече дека изборот на Џафери за технички премиер е историски оти...

Македонија12 часа

Партиите поделени за изборот на Џафери: СДСМ го прифаќа, ВМРО-ДПМНЕ гледа ДУИзација на државата

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер кажа пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека...

Македонија12 часа

Брука и срам: лажен профил на ФБ повикува на протести и немири попладнево, сакал да го ослободат Палчо

Лажен профил на ФБ во срамната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде...

Регион14 часа

Детали за крвавата пресметка пред ресторан во Нови Сад: Напаѓачите по жестока расправија се вратиле со пиштол, ранетиот со комплицирана рана

Во престрелката што се случила околу 2 часот по полноќ на Футошки пут 5 во Нови Сад е ранет 40-годишен...

Македонија14 часа

Полицијата го најде 20 годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Случајот со наводното киднапирање во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Општина Карбинци е целосно расчистен, велат од МВР. Надлежните не...

Свет15 часа

(Фото+видео) Невиден хорор во Рим: Пожар ја зафати болницата, пронајдени 3 мртви пациенти, а изгоре целата мртовечница

Тројца пациенти загинаа, додека повеќе од 200 беа евакуирани од болницата Тиволи во предградието на Рим каде што избувна голем...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за убиецот на Вања

Партиите и денеска со меѓусебни обвинувања за тоа со кого бил близок Љупчо Палевски, убиецот на малата Вања. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија15 часа

(Фото) Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Вкупно 516 различни делови за камиони се запленети од страна на царинските службеници на граничниот премин Богородица. Обидот за нелегален...

Uncategorized16 часа

(Фото) Арсовска во посета на новото инклузивно игралиште во скопската зоолошка

Градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска со тим од градските сектори и јавните претпријатија, го посетија инклузивното игралиште во ЗОО...

Македонија1 ден

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија1 ден

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет1 ден

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија1 ден

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет1 ден

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...