Контакт

Македонија

Богојески: За ЕПП, Мицкоски е пречка Македонија да влезе во ЕУ и НАТО, тие се разочарани од него

Објавено пред

Преставниците на Европската народна партиja во Хелсинки се разочарани од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави реформаторот Петар Богојески, кој ја предводи втората делегација на конгресот на ЕПП. Богојески за „Макфакс“ вели дека голем дел од преставниците на ЕПП го гледаат Мицкоски и ВМРО-ДПНЕ како пречка Македонија да влезе во ЕУ и НАТО.

„Тука владее големо разочарување поради поведението на дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ и сè она што значи изневерени очекувања и дадени ветувања на европските претставници во претходниот период, а истите не биле испочитувани. За жал, овде разочарувањето кон Мицкоски е големо“, вели Петар Богојески за „Макфакс“.

Тој тврди дека ЕПП гледа на ВМРО-ДПМНЕ како на сатрапска партија, каде еден човек има неограничена власт врз сите бидејќи, како што вели, не може да е демократска ако се разрешуваат членови поради различни ставови.

Соработката со сестринската CDU е наш приоритет… споделуваме исти вредности и заедничка визија за иднината… со…

Gepostet von Петар Богојески – Petar Bogojeski am Donnerstag, 8. November 2018

„Немавме заеднички средби како делегации со претставниците, иако е во ред да имаме. Се сретнавме со Мицкоски пред почетокот на денешната сесија на конгресот и поразговаравме на кратко за тоа за што сме тука присутни, но сметам дека ќе имаме и други пригоди. Можеби е преседан за ЕПП што ВМРО-ДПМНЕ има две делегации, кои остваруваат посебни средби со претставниците, но тоа е сосема нормален демократски чин. Уште подобро е што ВМРО-ДПМНЕ е претставена од повеќе луѓе, а со тоа, ќе бидат засилени позициите на партијата во иднина“, вели Богојески од Хелсинки.

Разговорите меѓу Богојески и високите претставници на ЕПП биле за европскиот пат на Македонија, но и за тоа дека ВМРО-ДПМНЕ не смее да остави европската агенда да биде монополизирана од СДСМ.

„Јас наидов на исклучително чесен и искрен пристап кон мене, прифаќање на аргументите, пред сè на она што понудив за идна агенда на ЕПП со цел да ѝ помогне на ВМРО-ДПМНЕ да го најде својот европски пат. Европскиот пат на Македонија мора да се забрза. Не смее во Македонија да се има впечаток дека СДСМ е носител на Европа, а вмровците, односно ВМРО-ДПМНЕ е против. Напротив, има огромен дел од ВМРО-ДПМНЕ кој е живо заинтересирани да ѝ помогне на Македонија да чекори по европскиот пат. Европските претставници имаат разбирање за нас“, смета Богојески.

Новиот “премиер” на ЕУ, Manfred Weber🇲🇰🇪🇺

Gepostet von Петар Богојески – Petar Bogojeski am Donnerstag, 8. November 2018

ВМРО-ДПМНЕ има две делегации на Конгресот на ЕПП во Хелсинки каде сè уште траат средбите со високите претставници. Едната делегација е предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а другата од реформаторот Петар Богојески. Заедно со Богојески се и пратеничката која гласаше за уставни промени Емилија Александрова и ексфункционерот Никола Тородов, кој беше исклучен од партијата.

 

Македонија

Пролетна дератизација во Општина Аеродром

Објавено пред

Во тек е пролетна дератизација на глодачите на територијата на Општина Аеродром.

Во акцијата се опфатени 3.000 шахти со 9.000 мамци. Дератизацијата на глодачите ја врши Институтот за јавно здравје – Скопје, а се спроведува двапати во годината, напролет и наесен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Градежни работи на патот Смоквица-Гевгелија

Објавено пред

Вијадукт Трејд известува дека денеска ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А1, патен правец Смоквица-Гевгелија (пред влез на Гевгелија) во близина на БС Лукоил за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај.

Прикажи повеќе...

Македонија

Седница на Владата за системот за итни повици и за дистрибуцијата на природен гас

Објавено пред

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна 131 седница со повеќе точки на дневен ред од програмата за работа и од интерес на граѓаните.
 
На оваа седница Владата на РСМ ќе ја разгледа Информацијата за одржаниот состанок на Надзорниот одбор за супервизија и следење на напредокот во имплементацијата на Е-112 во Република Северна Македонија и формираната Меѓуресорска работна група (оперативен тим) за преземање активности за реализација и имплементација на Системот за итни повици Е-112 во Република Северна Македонија, што ќе ја презентира Центарот за управување со кризи.
 
На предлог на Министерството за економија, на седницата ќе биде разгледана и Информацијата за склучување на Меморандум за соработка помеѓу Министерство за економија на Република Северна Македонија и Министерство за трговија и индустрија на Република Косово во врска со контролата на стратешки стоки.
 
Владата на Република Северна Македонија на седницата ќе биде запознаена и со Информацијата за напредокот на имплементирање на Стратегискиот одбранбен преглед за 2018, како и за работењето на Економско – социјалниот совет во 2018 година, што за оваа седница го предлага Министерството за труд и социјална политика.
 
Денеска владата ќе се произнесе по Предлог – решението за формирање на Kомисија за спроведување на постапката за доделување на Договор за воспоставување на јавно приватно партнерство за изградба на нов систем за дистрибуција на природен гас на територијата на Република Северна Македонија.
 
Владата треба да донесе мислење и за Годишниот извештај за работата на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер од 1 јануари до 31 декември 2018 година, како и за Извештајот за работата на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија за минатата година.
 
На денешната седница на предлог на Секретаријатот за европски прашања ќе биде разгледана информацијата за организацијата на настан по повод одбележувањето на 9 мај – Денот на Европа.
 
Седницата на Владата на РСМ е предвидено да започне во 12:00 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување на гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување на гас, а раководството на куќата објави дека...

Регион48 минути

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет48 минути

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипини вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер, поради што се тресеа многу згради а...

Свет2 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ12 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа15 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201916 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет17 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201918 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија20 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201920 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201921 час

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201922 часа

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет23 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ23 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20191 ден

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет1 ден

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ1 ден

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Досие