Контакт

Македонија

Британската амбасада го одбележа платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета, „Алкалоид“ дел од иницијативата „Засади дрво“

Објавено пред

Британската амбасада во Скопје заедно со Јавното претпријатие „Национални шуми“ и бизнис-заедницата ќе помогне во засадувањето 13.000 садници за пошумување 5 хектари земјиште со внимателно избрани видови автохтони дрвја од овој регион, информира Амбасадата на Велика Британија преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„На почетокот на оваа година британската амбасада во Скопје поведе иницијатива ‘Засади дрво за јубилејот’ за да се одбележи 70. платинест јубилеј на нејзиното величество, кралицата Елизабета Втора. Беа поканети сите, од поединци, градови, училишта и компании, да дадат свој придонес во збогатувањето на животната средина со засадување дрво и британската амбасада во Скопје ја почна иницијативата за засадување дрвја во Северна Македонија. Засадивме повеќе од 70 дрвја во дворот на Кабинетот на претседателот, во дворовите на училишта, градинките и во општините. Локалните бизнис-компании што ја поддржаа оваа иницијатива донираа повеќе од половина милион денари за процесот на пошумување“, се вели во соопштението.

Амбасадорот Метју Лосон изјави: „Бизнис-заедницата има клучна улога во справувањето со предизвиците што ги носат климатските промени. Ми претставува задоволство да им се придружувам на претставниците од ЈП „Национални шуми“, како и на бизнис-заедницата од Северна Македонија во Велес, да го помогнеме пошумувањето на оние подрачја во Северна Македонија во кои најмногу е потребно. Шумите имаат клучно значење за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степен и приспособување на климатските влијанија. Би сакал да им се заблагодарам на „Алкалоид“, Kuehne Nagel, Шпаркасе банка, НЛБ банка, „Универзал груп“, Британската детска академија, „Квенбергер логистик“ и „Дени интернационал“ за нивната поддршка на иницијативата и за нивниот придонес.

Македонија

„Се што ми напрaви мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски во објава на социјалните мрежи му упати порака на неговиот поранешен сопартиец Никола Груевски, дека се што тој му правел нему, сега му се враќа.

dobivaj vesti na viber

„Порака до Груевски: Се што ми напрви мене сега ти го прават тебе. По учебникот кој им го остави. Само очигледно тие што ми беа лојални беа далеку помногубројни“, пишува Георгиевски.

Упатува пирака и до како што вели ВМРО-Шумадија.

„Порака до ВМРО-Шумадија: Многу мал чекор треба да направите за да му помогнете на вашиот довчерашен лидер, што единаесет години ви даваше власт“, вели Георгиевски .

„Да им помогнете на уште петнаесетина ваши сопартијци кои лежат по затворите вклучувајки ги и од 27. Да и помогнете на Македонија на патот до Европа“, порачува поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Средба силна колку Горде“ – Мицкоски објави фотографија со Гордана Јанкулоска

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

dobivaj vesti na viber

„Средба силна колку Горде. Неправдата никогаш не нè скршила!“, напиша Мицкоски во описот на фотографијата.

Јанулоска издржува затворска казна во „Идризово“ за предметот „Тенк“, а во моментот го користи вториот дел од годишниот одмор.

Средбата се случува во момент кога лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, влезе во фејсбук-војна со експремиерот, Никола Груевски, кој своевремено важеше за близок со Јанкулоска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Платите на наставниците од овој месец се зголемуваат 15 отсто, соопшти МОН

Објавено пред

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта продолжуваат да се зголемуваат. Како резултат на заложбата за создавање квалитетно образование, кое се темели на мотивирани наставници, министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, и претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура, Јаким Неделков, потпишаа спогодба која предвидува зголемување на платите на вработените во основните и средните училишта за 15 % почнувајќи од овој септември.

dobivaj vesti na viber

„Чест ми е што токму во време на мојот мандат како министер за образование и наука во 2022 и 2023, практично во период од само една година, платите на наставниците се зголемени во три наврати, односно кумулативно над 35 %. Ова е само потврда дека навистина имаме намера да ги вратиме дигнитетот и достоинството на наставниците што го заслужуваат во општеството затоа што се најважната алка во воспитно-образовниот процес, од што зависи квалитетот на генерациите што се создаваат и без која ниту една реформа не може да успее“, рече Шаќири.

Задоволство изрази и претседателот на СОНК, Неделков, кој посочи дека само со мотивирани наставници може да градиме добра иднина за државата. Истакна дека како синдикат, ќе продолжат да се заложуваат за подобрување на правата и можностите на просветните работници и во иднина, а очекува набргу да се постигне согласност за измени во колективниот договор, со што уште повеќе ќе се стимулира работата на оние што директно ги пренесуваат знаењата на учениците.

Освен покачувањето на платите, во меѓувреме продолжуваат и континуираните обуки на наставниците како единствен начин постојано да јакнат нивните професионални компетенции отворајќи им можности за кариерен развој во звања ментор и советник. Во период од 3 години во звање ментор напредуваа 250 наставници од основните училишта, кои се носители на промените што се случуваат за поквалитетна настава, информираат од МОН.

Владата и Министерството за образование и наука потенцираат од ресорното министерство обезбедуваат системска поддршка за наставниците.

„Работиме на достоинствено вреднување на нивниот труд и посветеност. Тие се ценети и почитувани за важната работа што ја работат – вложувањето во воспитувањето и образованието на децата, кои се иднината на оваа држава“, истакнуваат од Министерството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

„Се што ми напрaви мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски во објава на социјалните мрежи му упати порака на неговиот поранешен сопартиец Никола Груевски,...

Економија41 минута

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија2 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија3 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија5 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија5 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија6 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион7 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа7 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет7 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа7 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет8 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион8 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ17 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија18 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион21 час

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија21 час

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија22 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...