Контакт

Македонија

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 13.000 лица

Објавено пред

Од почетокот на пандемијата во Македонија, со коронавирус се заразиле 13.076 лица.

Според податоците на Mинистерството за здравство, вкупната бројка на оздравени пациенти е 9.625, на починати е 551, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.900.

Вчера беа регистрирани 108 новозаразени од кои најмногу во Скопје (45) и Куманово (18), каде што во моментов има и најмногу активни случаи на коронавирус.

Хоспитализирани се 353 лица.

Македонија

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Објавено пред

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа.

Од Министерството за здравство за „Макфакс“ велат дека тој не бил вакциниран и имал коморбидитети. Според податоците оттаму, починатиот добил позитивен тест минтата сабота, а веќе во неделата се јавил на преглед во битолската болница на инфективното одделение. Докторите, му посочиле дека нема знаци за пневмонија, иако имал температура. Тој бил пуштен на домашно лекување со препишана терапнија.

Пациентот бил на прегледи и народниот ден, во понеделникот, кога му биле закажани и контролни анализи, но не бил хоспитализиран. Според информациите на Министерството, состојбата нагло му се влошила третиот ден, односно во вторникот, а тоа го покажале лабораториските анализи и РТГ наодот.

„Во лекарскиот извештај е наведено дека пациентот бил ставен на кислородна поддршка и дадена му е соодветна терапија. Кај пациентот прогресивно дошло до влошување на состојбата, починал на 15.10.2021“, велат од МЗ.

Прикажи повеќе...

Македонија

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

Објавено пред

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во замена за глас на локалните избори. Како што соопшти МВР, повикан е и К.С. (35) кој ги примил парите.

Паричните средства во висина од 3000 денари се одземени.

Претходно денеска, полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР, биле забележани како давале пари во замена за глас за локалните избори. Во нивните домови биле направени и претреси.

„На место викано Аџево, биле забележани лица кои давале пари во замена за глас на претстојните локални избори односно вршеле кривично дело по член 162 од КЗ „поткуп при избори и гласање“. Од страна на полициски службеници приведени се четири лица. Е.Б. (26), С.М. (27) Н.Б. (50) и Ј.М. (35), а кај нив пронајдени се 121000 денари и 250 евра. Известен е јавен обвинител и по добиени судски наредби извршени се и претреси во домовите на лицата, а тие се задржани во полициска станица за понатамошна постапка“, велат од МВР.

Вчера, имаше апсење и во Лозово, каде се давало од 50 до 100 евра за глас. Уапсен беше 50-годишен жител на Милино кој, според МВР, поткупувал за да се гласа за независен кандидат.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Објавено пред

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска.

Во неговото родно Крушево и годинава се одржа „маратон на љубовта“ во чест на балканската музичка ѕвезда. Петмина ултрамаратонци пред два дена го започнаа симболичното истрчување на 15 километри од Нова Градишка, од местото на трагедијата. Покрај нив, уште 10 ултрамаратонци тргнаа кон Крушево и Гумење на 15 октомври, од граничниот премин Табановце, преку Скопје до Крушево.

Неговите колеги се сеќаваат низ пораки што ги упатија ја социјалните мрежи.

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме…“ пишува Игор Џамбазов.

„Песнава му ја засакав уште кога ја слушнав демо снимката пред повеќе од 20 години…. Можеби не е од неговите најголеми хитови, но мене секогаш ме враќа во едно преубаво време и ми буди прекрасни спомени… Напишана од чичко Кире (Костов)… Илузија За Тоше ❤️“, напиша пејачката Каролина Гочева пеејќи дел од песната.

„14 години без тебе и пак врне…“, напиша актерката Весна Петрушевска.

Емотивна порака напиша и пејачот Тони Цетински.

„Дури и денес, четиринаесет години подоцна, ми е тешко да зборувам за Тоше, како и првиот ден кога тоа се случи. Со неговото заминување, ништо повеќе не е исто, и секој ден, месец и година, недостасува уште повеќе…Не само на мене, туку мислам дека на сите нас што имавме привилегија да го знаеме, да се дружиме, да работиме заедно, да се радуваме и да тагуваме! Искрено верувам дека тој замина во подобар свет, но благодарение на неговите дела и пред се човечките доблести и скромност, тој останува засекогаш доказ и еден од оние кои ја враќаат вербата во човештвото и Бог. Сигурен сум дека на некој свој начин гледа и не’ штити со сето она што го постигна за време на својот земен живот, бидејќи тој беше и останува ангел на добрината. Го сакаме засекогаш, и се’ што планиравме заедно, знам како ќе надоместиме кога ќе се сретнеме во вселената. Засекогаш во срцето”, напиша Цетински.

Тоше Проески животот го загуби на 26 годишна возраст. Во текот на кариерата остави голем број хитови.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 час

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија2 часа

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија3 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ5 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија6 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија8 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија9 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија11 час

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион1 ден

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ1 ден

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет1 ден

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 ден

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија2 дена

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија2 дена

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Досие