Контакт

Македонија

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Објавено пред

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511 случаи.

dobivaj vesti na viber

Според последните информации од Министерството за здравство, во моментот како активно заразени се водат 6.191 лице, од кои речиси половина се од Скопје (3.177). Потоа следуваат Куманово со 433 активни случаи и Велес со 316.

Над 200 заразени има во Прилеп (243) и Битола (207), а над 100 лица во моментот се позитивни на Ковид-19 во Кавадарци (196), Штип (191), Охрид (183), Кочани (166), Струмица (134), Крива Паланка (118) и во Тетово (105).

Од Министерството за здравство соопштија дека во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 проценти биле невакцинирани. Од вкупно починатите пациенти во периодот од 15 до 21 октомври, 97 пациенти починати од Ковид-19 биле невакцинирани, а само 27 од починатите примиле прва и втора доза. Според последниот извештај, еден починат пациент бил вакциниран со вакцината на „Фајзер“. Двајца со вакцината на „Астра зенека“, шест починати пациенти од Ковид-19 ја примиле вакцината на „Синовак“, а 16 пациенти ја примиле вакцината од производителот „Синофарм“, двајца пациенти биле вакцинирани со вакцината „спутник В“. Од Министесртвото соопштија дека повеќето од починатите вакцинирани пациенти имале кардиолошки заболувања.

Досега од почетокот на пандемијата починаа 7.072 лица, а оздравени се 187.149. Направени се вкупно 1.369.624 тестирања на Ковид-19.

Заклучно со 25 октомври вкупно се вакцинирани 801.988 граѓани, втора доза примиле 771.165, а трета – 15.851 граѓанин. Педесет и четири проценти од граѓаните над 40-годишна возраст се вакцинирани со две дози, а 33 проценти од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина. Најмногу интерес деновиве има за трета доза, а намал е за правата.

Македонија

Меџити не исклучи можност за смена и на директорката на Онкологија, бескомпромисно ќе одговара секој што се огрешил

Објавено пред

Некои од онколошките пациенти повторно се жалат дека не им е достапна неопходната терапија и покрај тоа што Министерството за здравство извести дека е набавена. Министерот Фатмир Меџити, денес по посетата на обновениот дел од Клиниката за ендокринологија рече дека дополнително ќе провери зошто пациентите повторно се жалат дека немаат терапија.

dobivaj vesti na viber

„Од менаџментот на Клиниката за онкологија јас сум известен дека терапија има. Службите веднаш ќе го проверат овој проблем“, рече министерот Меџити.

На новинарско прашање дали ќе побара одговорност од директорката на Клиниката за онкологија, Меџити рече дека ќе постапува бескомпромисно.

„За секој што ќе се огреши пред здравствените закони ќе има одговорност, бескомпромисно. Ова здравство не функционира, јас сум автокритичен. Вложивме многу труд  и напор, правиме се за да ги подобриме условите“, вели министерот Меџити.

Онколошките пациенти повеќе од два месеци беа оставени без терапија, проблем за кој министерот Меџити минатата недела извести дека е надмина и дека болните од рак веќе не треба да имаат проблем со пристап до терапијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Приремен прекин на сообраќајот на патниот правец Росоман – Кавадарци

Објавено пред

АМСМ информира дека денеска сообраќајот на патниот правец Росоман – Кавадарци ќе биде во прекин во периодот од 10 до 14 часот.

dobivaj vesti na viber
Прикажи повеќе...

Македонија

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Објавено пред

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка, вели министерот за здравство, Фатмир Меџити. Тој, денес, по посетата на реновираните простории на Клиниката за ендокринологија, не сакаше да зборува за причините поради кои го разреши Јовев и најави дека попладнево на брифинг ќе ги изнесе сите детали.

„Политика, апсолутно, не стои зад смената на Јовев, секаде каде што ќе има злоупотреби со мене како министер, ќе има и санкционирање“, рече министерот Меџити и нагласи дека заедно со Јовев на успешните трансплантаци работел цел тим.

dobivaj vesti na viber

Меџити вчера го разреши Јовев од функцијата директор, а смената наиде на лавина неодобрување кај јавноста, особено кај пациентите со трансплантантирано срце и нивните семејства.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија50 минути

Вмровски пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ма ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став околу уставните измени. Во објави на социјалните мрежи, тие реагираат,...

Топ2 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај место викано „Раскрсница Удово“, полицијата привела две лица кои со автомобил...

Топ2 часа

МВР со детали за експлозијата во Чаир: Го разнеле банкоматот, но не ги зеле парите

Четири лица се обиделе со експлозив да ограбат банкомат во Бутел. Настанот се случил утринава околу три часот. Тие ја...

Македонија2 часа

Разнесен банкомат во Чаир

Утрово, во Чаир е разнесен банкомат. Според информациите, со експлозив бил разнесен банкомат на НЛБ банка, кај „Алпи“, на улицата...

Свет3 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион3 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет3 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија12 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија15 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ16 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија17 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија19 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион19 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија21 час

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија21 час

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија22 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија23 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија1 ден

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија1 ден

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...