Контакт

Македонија

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Објавено пред

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија ќе го презентира првото поглавје од преговорите за правосудство и фундаментални права, поглавјето 23, со што и формално почнува скрининг процесот како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во  Европската унија.

„На крајот на следната недела, почнувајќи од четврток, 27 септември, ќе ја предводам најголемата владино- државна делегација, дел од преговарачката структура и нивната административна поддршка во Брисел, директно во Европската комисија каде што го започнуваме таканаречениот објаснувачки скрининг, и каде од страна на Европската комисија ќе биде презентирано првото поглавје од преговорите. Ова претставува исклучителни важен настан, односно пресвртна точка со која Република Македонија и формално го започнува последниот дел од патот за полноправно членство во Унијата“, рече Османи.

Делегацијата ќе брои преку 40 претставници на преговарачката структура. Османи вели дека тоа се поединци кои доаѓаат најмногу од правосудниот и безбедносниот сегмент, претставници од Министерството за правда придружувани од министерката Рената Дескоска, но и од други ресори.

Вицепремиерот Османи најави дека на оваа посета се отвора првото од вкупно 33 поглавја кои што ќе следат само во првата фаза, во фазата на објаснувачкиот скрининг, што значи дека ќе има 33 големи делегации кои што ќе го посетат Брисел. Во објаснувачкиот скрининг предвидено е да учествуваат над 1000 луѓе, со што ќе се направи подготовка за втората фаза – билатералниот скрининг која пак, според вицепремиерот е уште пообемен и покомплексен процес.

Поради потребата сите да се вклучат во преговарачкиот процес, вицепремиерот Османи соопшти дека Владата распишува оглас на кој може да се пријават сите заинтересирани кои можат да помогнат во преговарачкиот процес.

„Ќе ни биде потребна севкупната експертиза во Македонија. Експертиза која може да дојде од академската заедница, граѓанскиот сектор како и секој сегмент од заинтересираната јавност. За таа цел денес објавуваме јавен повик за вклучување на секој заинтересиран, секој оној кој смета дека може да придонесе во оваа фаза, секој оној кој ќе се чувствува повикан да биде дел од преговарачкиот процес, соодветно да се пријави и да стане дел од нашиот регистар или база на податоци за надворешни експерти, кои може да бидат повикани во процесот на скрининг и преговори“, рече вицепремиерот Османи.

Посебниот советник на премиерот за евроинтеграции и главен технички преговарач, Бојан Маричиќ ги охрабри сите заинтересирани да се пријават на огласот нагласувајќи дека  е неопходно сите општествени сили да бидат вклучени во процесот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

Објавено пред

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската културна сцена беа одбиени, а на сметка на тоа пари за проекти добија анонимни лица и новоотворени фирми, премиерот Зоран Заев и министерот за култура, Асаф Адеми, одржаа средба, откако претходно излегоа со различни ставови. Заев тврдеше дека целиот конкурс ќе биде поништен, додека Адеми рече дека ќе се приспитуваат само одбиените пријави.

Според соопштението што беше испратено од Министерството за култура, очигледно ставот на Адеми бил поцврст.

„На средбата беше усогласен ставот комисиите по дејности да ги преиспитаат одбиените пријави и, во согласност со Законот за општата управна постапка, на субјектите кои доставиле пријави да им се даде можност во соодветен рок да достават дополнителни појаснувања и документација за пријавите кои имале формални недостатоци. Дополнително појаснување на доставената пријава  може да се побара само за проектите за кои стручната комисија оценила дека се во функција на развој, афирмација и промоција на културата во Република Северна Македонија и кои имаат предуслови да бидат избрани за проекти од национален интерес во културата за 2019 година“, стои во соопштението.

Ова значи дека конкурсот нема да биде поништен, односно нема да бидат ревидирани проектите кои се веќе одобрени.

„Министерот Адеми ги поканува сите апликанти кои имаа забелешки на состаноци во Mинистерството со цел да се дефинираат чекори со кои во иднина би се избегнале недоразбирања или недостатоци при јавните конкурси. Исто така, министерот останува отворен за укажувањата и потребите  на националните установи со чии раководители е во постојан контакт и за кои, според Законот за културата, се можни промени во финансирањето во текот на целата година“, се вели во соопштението.

Според Министерството, со новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата ќе се унапредат начините на поддршка на проектите во културата, за што и Министерството и сите чинители во оваа сфера се согласни дека актуелната норматива не ги задоволува потребите на современото време.

„Со донесување на новиот закон, чиј предлог-текст е сè уште отворен за сугестии од сите засегнати страни, уверуваме дека ресорот култура во иднина ќе ги добие потребните системски решенија за кои се залага голем дел од јавноста во културата“, велат од Министерството.

 

Резултатите од скандалозниот конкурс беа објавени пред десетина дена. Скопскиот џез-фестивал и фестивалот „Оффест“ беа отфрлени на конкурсот, исто како и сите предложени проекти на „Авалон продукција“. Реакциите од јавноста беа жестоки, оставка од Советот за култура даде театарскиот режисер Зоја Бузалковска, а актерот Оливер Митковски, еден од членовите на комисиите, даде издвоено мислење во кое го критикува изборот.

„Макфакс“ веќе објави дека на шест пријавени фирми на скандалозниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2019 година, во делот за музичко-сценска дејност една како по правило е од Тетово, а некои од фирмите биле формирани непосредно пред објавувањето на конкурсот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мијалков: Секој ден сме на судење

Објавено пред

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник 2“.

Откако по паузата, пред судот говореа адвокатите Боро Тасевски, Димитар Дангов и обвинетиот Влатко Сајковски, судијата Огнен Ставрев рече дека обвинетиот Мендух Тачи имал неодложни обврски до 17 часот и подвлече дека судењето ќе продолжи во 17:15 часот.

На ова изреагира обвинетата Анета Стефановска, која рече дека доаѓа од Битола и дека доколу судењето продолжи утре, ќе треба повторно да патува, а за тоа има проблеми од работа.

На ова се надоврза Љупчо Шврговски, адвокат на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, кој рече дека имаат и други судења и им треба време за подготовка за утрешните рочишта. Во дискусијата се приклучи и Мијалков, кој рече: „Сeкој ден сме на суд, и денеска, и утре и задутре“. По ова, со коментари се вмешаа и останатите адвокати на обвинетите.

Обвинителката Фатиме Фетаи посочи дека веќе еднаш направиле отстапка за усогласување на термините со цел денешното рочиште да се заврши со завршните зборови на сите обвинети. Судијата Огнен Ставрев даде пауза до 17:15 часот, кога треба да продолжи изнесувањето на завршните зборови на Анета Стефановска и Сашо Мијалков и нивните адвокати.

Во случајот „Титаник 2“, за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ се обвинети лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешните членови на ДИК: Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев. Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, е обвинет за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание. Според обвинението на СЈО, Мијалков и Тачи се испазариле и успеале незаконски да биде поништено гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година. Во предметот беа обвинети и 5 управни судии, но Апелацискиот суд ги спаси од кривичен прогон.

Прикажи повеќе...

Македонија

Запленети повеќе од 150 гуми во Бардовци

Објавено пред

Комуналните служби на општина Карпош запленија нова количина отпадни гуми на потегот околу Бардовци. Запленети се повеќе од 150 гуми кои, во овој период од годината, главно се користат како огревно средство.

Имајќи ги предвид истражувањата и анализите за причините за аерозагадувањето, посочено е дека голем број домаќинства сè уште се греат на материјали што  не се еколошки препорачливи, односно го загадуваат амбиенталниот воздух и животната средина.

Општина Карпош повторно апелира до сите граѓани и домаќинства кои се греат на огревно дрво, гуми или сл., да го променат начинот на греење и да аплицираат за субвенции за пелети или инвертер-клими во Град Скопје.

Локалната самоуправа продолжува со интензивните инспекциски контроли на терен со цел да се мапираат загадувачите, да се санкционираат и да се заштити околината.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија5 минути

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија2 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија3 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија3 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија4 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија4 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток5 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток5 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ5 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет6 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија6 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет7 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет7 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет8 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет9 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ19 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија20 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија21 час

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија23 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Досие