Контакт

Македонија

(Видео) Василевски по протестот: Писмото за да не гласам за уставни промени е доставено предоцна

Објавено пред

Пратеникот Сашо Василевски за протестите пред неговиот дом вели дека се притисоци, а работата според него е премногу сериозна.

Писмото кое демонстрантите му го доставиле, а со кое се бара тој да не гласа за уставните измени е доставено предоцна, вели Василевски, додавајќи дека тие треба да го достават и до ВМРО-ДПМНЕ.

Пратеникот кој гласаше за отпочнување на процесот за уставни измени рече дека треба да се стави крај на поделбите меѓу Македонци и Албанци бидејќи како што рече Василевски, „тие се наши браќа и така треба да живееме“.

„Писмото треба да се достави и до друга адреса, тоа е мојата матична партија. Тие во изминативе 11-12 месеци не преземаа никакви активности за релаксирање на оваа состојба. Јас го притиснав зеленото копче без притисок и без грам на совест која би ме мачела. Тоа е бидејќи лажниот патриотизам кој 30 години не мачел, да го ставиме зад врата. Македонија има еден пат, а тоа е ЕУ и НАТО. Ќе се борам како пратеник да го јакнеме стратешкото партнерство со САД. Тоа можам да ви го гарантирам, бидејќи е единствена наша перспектива. Лажниот патриотизам ќе биде присутен уште некое време и ќе го нема“, рече Василевски.

Запрашан што се случува во ВМРО-ДПМНЕ од каде Василевски го исклучија, тој рече дека таа партија е кодот на македонскиот народ. Пратеникот вели дека иако е исфрлен, тој е ВМРО и ќе остане ВМРО.

„Во моментов сум исклучен од партијата, но мене никој не може да ме исклучи. Во ЕПП, во Хелсинки беа повикани две делегации, а тоа кажува многу. Тоа кажува дека моменталното раководство на ВМРО-ДПМНЕ е изолирано од ЕПП. Затоа беше повикана втора делегација, која е за реформи и демократски систем на размислување во партијата, оти никаква дебата не беше отворена по повод уставните измени. Не можете вие како лидер на партија да се затскривате зад нардорот, зад тие виртуелни милион и дваесете илјади гласачи. Тоа не е дозволиво за лидер на најголема опозоциска партија. Имаше референдум, беше кажано дека ќе се излезе или нема да се излезе. Мојата партија бојкотираше, затоа овие бројки не се реални“, додаде Василевски.

Пратеникот вели дека пратеничката група на „Независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ имала официјална средба со Палмер, каде оствариле средба за прашањето што доколку пропадне договорот со Грција.

Македонија

Општина Прилеп: Земјоделците ќе бидат обесштетени по вчерашното невреме

Објавено пред

Невремето што вчера зафати повеќе населени места од Прилепско зад себе остави катастрофални последици, информираат од Општина Прилеп. Штети на земјоделските површини се направени во атарот на селата Канатларци и Ерековци, како и во други населени места. Оштетени се нивите со тутун, бостан, житни култури и пипер.

„Вчерашното невреме, кое беше проследено со пороен дожд и град, направи штети во атарите на населените места Канатларци и Ерековци, како и во другите населени места во овој регион. Најмногу се оштетени тутунопроизводителите, но штета има и во земјоделските посеви на житото, бостанот и пиперот. Комисијата за процена на штетите од елементарни непогоди при Советот на Општина Прилеп е веќе формирана и уште од денеска сите оштетени земјоделци може да достават барања за направената штета, а веќе од утре комисијата да излезе на терен и да направи процена“, изјави градоначалникот Илија Јованоски.

Заедно со градоначалникот Јованоски во посета на погоденото подрачје беа и раководителот на подрачната единица за земјоделство, Зоран Пачешкоски, и претседателот на Комисијата за процена на штетите од елементарни непогоди при Советот на Општина Прилеп, Жарко Северкоски.

Пачешкоски рече дека комисијата за утврдување штети е веќе излезена на терен и побара од земјоделците веќе од утре во Општина Прилеп да доставуваат барања, имотен лист од нивите, копии од трансакциска сметка и лична карта.

„Од утре во Општина Прилеп треба да достават трансакциска сметка, копија од лична карта и имотен лист. Сè што може, ќе направиме за да бидете соодветно обесштетени“, изјави Зоран Пачешкоски, раководител на подрачната единица за земјоделство.

„Формирана е комисија за посебна процена на штетите и како што веќе истакна градоначалникот Јованоски, од денеска земјоделците може да доставуваат барања во Општина Прилеп за нивна процена. Комисијата е веќе формирана и штом ќе излезе на терен, ќе почне да прави процени на земјоделските култури што се оштетени. Веднаш потоа се изготвува еден вкупен елаборат, кој се испраќа до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Скопје, каде што се прават конечните процени и се врши исплата за направената штета“, изјави Жарко Северкоски, претседател на комисијата за процена на штетите од елементарни непогоди при Советот на Општина Прилеп.

Во моментот штетата не е утврдена за што комисијата работи на терен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата му додели помош од 1,5 милион евра на Државниот студентски дом „Скопје“

Објавено пред

Владата на редовна седница донесе одлука за доделување средства на Државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје. Со оваа одлука на Државниот студентски дом „Скопје“ му се доделуваат вкупно 94.109.521,00 денар или приближно 1,5 милион евра од буџетот за 2019 година. Средствата се наменети за намирување на трошоците за тековно работење во однос на режиски трошоци за потрошена електрична енергија, парно/мазут, комунална хигиена и вода.

„Станува збор за средства што Државниот студентски дом ‘Скопје’ не може да ги предвиди и планира од сопствениот буџет, со оглед на состојбата во која се наоѓаа сите студентски домови предходните години. Ова е трета финансиска помош од Владата и со оваа поддршка Државниот студентски дом ‘Скопје’ го затвора долгот за режиските трошоци“, соопшти Државниот студентски дом „Скопје“.

Исто така, минатата недела Собранието го усвои и дополнувањето на Законот за студентскиот стандард, во кој, покрај режиските трошоци како досега, Владата може финансиски да помогне и кај другите трошоци, кои се однесуваат на исхраната и одржувањето.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски од Стразбур: Најголемата стратешка грешка е тоа што Македонија и Албанија се во иста група за преговори со ЕУ

Објавено пред

Македонија втора година со ред не добива датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ затоа што Владата на Заев не спроведува реформи, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој присуствува на парламентарното Собрание на Советот на Европа во Стразбур.

Тој рече дека посетата ја искористил и за многубројни билатерални средби.

„За жал, заеднички е впечатокот дека Македонија втора година со ред не добива датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ затоа што Владата на Заев не спроведува реформи. Не спроведува реформи во борбата против корупцијата, не ја подобрува економијата и не воспоставува функционален систем на владеење на правото. Односно, економијата тоне, корупцијата цвета и нема воспоставен систем на владеење на правото“, рече Николоски.

Тој истакна дека неговите соговорници биле изненадени од, како што рече, деспотскиот однос на Заев, кој реши, покрај премиер, да биде и министер за финансии. Сепак, како што рече Николовски, неподелен е впечатокот помеѓу сите оние со кои разговарал, дека најголемата стратешка грешка Владата на Заев ја направила договарајќи се со Еди Рама, Македонија и Албанија да влезат во иста група затоа што Албанија ја влече Македонија назад.

„Со сиот неред што се случува во Албанија и нефункционалноста на институциите таму, таа сериозно ја влече Македонија назад и ги уништува европските перспективи на македонските граѓани. Групата со Албанија е најголемото зло и најголемиот проблем што може да ѝ се случи на европската интеграција на Македонија и затоа силно апелирав и ги замолив сите оние со кои се сретнав да разговараат со своите министри за надворешни работи, да разговараат со своите премиери и да побараат одвојување на Македонија и Албанија со цел Македонија да чекори напред. Тоа е едниот пат што треба да го изоди Македонија, а вториот, секако, се внатрешните реформи“, рече Николоски.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион54 минути

Ердоган: Ако е потребно, ќе направиме ревизија на владата, но без надворешни притисоци

Не можеме да ги предвидиме пораките на народот и да се оглушиме на нив, истакна денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Македонија2 часа

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија2 часа

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија4 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија4 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија5 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет7 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет7 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија22 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ23 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија23 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија1 ден

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион1 ден

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет1 ден

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија2 дена

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Досие