Контакт

Македонија

(Видео) Еден фраер се сликаше како вози 250 на еден наш автопат, имаме бројачи кои ја мерат и брзината

Објавено пред

Најголемиот виновник за сите почнати патишта последниве 10-15 години се лошите проекти затоа што се избрзани, вели Зоран Китанов, директор на Јавното претпријатие за државни патишта, во интервју за „Макфакс“. Китанов за проектот за патот Кичево – Охрид смета дека е дилетантски и им создал големи проблеми. Најавува дека в година ќе може да бидат пуштени 7-15 километри од овој автопат, а ќе се трудат и да го почитуваат рокот до 2021 година за целосно завршување на патот Кичево – Охрид.

Китанов вели дека претходната власт за 11 години изградила 650 километри патишта, а сегашната, пак, за две години има изградено 516 километри патишта. На прашањето колку од овие 516 километри што ги изградиле се наследени проекти од минатата власт, Китанов не даде конкретен одговор.

„Проектите се градат, се прават и се сопственост на граѓаните на оваа држава. Никој од џебот не донел пари, ни ВМРО-ДПМНЕ, ни СДСМ, ни не знам кој за да ги гради патиштата, па, да, вели ова се мои патишта, ова се мои проекти“, вели директорот Китанов.

Тој најави дека се подготвуваат пет нови патарини, се работи на поставување камери по целата должина на патиштата, а во подготовка е и системот со кој во соработка со МВР на домашна адреса ќе им стигнуваат казни на граѓаните што ќе бидат регистрирани дека прават прекршок.

Прекумерната брзина Китанов вели дека веќе ја регистрираат со бројачите поставени на патиштата.

„Дегутантно беше кога еден фраер објави дека се сликал како вози 250 на еден наш автопат, па го исмејуваа сообраќаецот што се обидел да го сопре, но тој не застанал“, вели Китанов.

Тој апелира возачите да внимаваат на брзината и да ги почитуваат сообраќајните знаци, а апелира и да не фрлаат ѓубре на патиштата оти само од еден километар од скопската обиколница биле собрани 50 вреќи ѓубре.

Во интервјуто директорот најави и нов начин за расчистување на патиштата од снег, што ќе се обидат да го воведат, зборува за нови патишта со должина од 334 километри, што ќе се градат в година, и за тоа дали да очекуваме уште прослави со ора и чочеци како онаа за патот Демир Капија – Смоквица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија имаат дијабетес

Објавено пред

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија „Баланс мк“.

Од таму наведуваат дека бројот на лица со дијабетес во светот продолжува да расте. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на Дијабетес атласот, бројот на лица со дијабетес од 425 милиони е пораснат на 463 милиони, односно, зголемен е за 38 милиони, според најновото деветто издание на Меѓународната Федерација за Дијабетес (International Diabetes Federation – IDF).

Ова зголемување на бројот на лица со дијабетес е еднакво на бројот на жители во една голема европска држава како Полска или повеќе од двојно повеќе од бројот на жители во земјите од Западен Балкан (Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора). Се проценува дека до 2045 година оваа бројка ќе надмине 700 милиони или секој деветти човек во светот ќе има дијабетес.

Меѓународната Федерација за дијабетес (IDF) годинава го издава деветтото издание на Дијабетес атласот, кој преставува авторитативен извор на податоци за глобалната тежина на дијабетесот.

Според податоците од овој атлас, проценките за 2019 година се следниве: едно од 11 возрасни лица (20-79 години) има дијабетес (463милиони), односно 38 милиони луѓе повеќе споредено со 2017 година, 3.600 повеќе деца и адолесценти заболени од дијабетес споредено со 2017 година, односно 1.110.100 деца и адолесценти на возраст под 20 години имаат дијабетес тип 1..

Едно од две лица со дијабетес се недијагностицирани, 22 милиони луѓе повеќе се на ризик да развијат дијабетес, споредено со 2017, речиси две третини (63%) oд лицата со дијабетес се во активно работно доба (под 60 години), едно од пет лица со дијабетес се на возраст над 65 години, 33 милијарди долари повеќе се трошат на дијабетес споредено со 2017 година,  10% oд светските здравствени трошоци се трошат на дијабетес (760 милијарди долари) и едно од шест раѓања (20 милиони) е засегнато од зголемен крвен шеќер, од кои 84% се должат на гестациски дијабетес (дијабетес во бременост).

Од „Баланс мк“ наведуваат дека зголемената преваленца на дијабетес тип 2 е резултат на забрзаното темпо на урбанизација, стареењето на популацијата, седечки начин на живот, зголемена телесна тежина, недоволна физичка активност и поголем внес на нездрава храна.

Во светски рамки половина од луѓето со дијабетес се недијагностицирани, односно не знаат дека имаат дијабетес. Стапката на дијагностицирани случаи може да се подобри со зголемена свесност за симптомите за дијабетес тип 1 (жед, зголемено мокрење, замор, ненадејно губење на телесна тежина, глад) и зголемени можности за скрининг на лица со висок ризик за дијабетес тип 2 (напредна возраст, зголемена телесна тежина, компликации, ниско ниво на физичка активност и нездрава исхрана).

Во нашата земја е подготвена Национална Стратегија за справување со дијабетесот, која „Баланс мк“ очекува да се имплементира многу скоро.

Асоцијацијата објави и петиција за јавна поддршка на барањето за набавка на сензори за безболно мерење на гликемија на 500 деца и адолесценти, како и исполнување на ветувањето за нивна набавка од Министерството за здравство, Владата и ФЗОМ час поскоро.

Прикажи повеќе...

Македонија

Доделени наградите „13 Ноември“

Објавено пред

Во Националната опера и балет, синоќа, по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот Петре Шилегов свечено им ги додели наградите на годинешните добитници, нашите сограѓани коишто со својот труд и творештвото дале свој придонес за развојот на градот и за неговиот севкупен напредок.

Од областа на науката наградата ја доби проф. д-р Христина Спасевска – професор на Факултетот за електротехника и информациски технологии „Универзитет Свети Кирил и Методиј“- Скопје за остварувања во науката, техниката и стопанството од областа „Обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност“.

Од областа на хуманитарната активност наградата ѝ беше врачена на д-р Жикица Ѓорѓиевски, по професија стоматолог за континуирана поддршка на лицата од социјален ризик.

Д-р Дита Старова Ќерими, директорка на Националната галерија, ја доби наградата од областа на културата за посебен придонес во културата и севкупниот развој и афирмација на Град Скопје.

Наградата од областа на уметноста ја добија Фросина Зафировска,  кустос советник во пензија, за значајни достигнувања во областа на музејската дејност, визуелните уметности, архитектурата и дизајнот и  Бисера Чадловска, диригент, за континуирано успешно творештво во областа на музичката уметност.

Од областа на публицистиката наградата ја добија Ерина Богоева, фотограф,  за изработка и издавање на монографијата со фотографии „Скопје-архитектурата како фотографска скулптура (1963-1990)“ и Александар Трајковски, музички педагог, истражувач и публицист
за значаен придонес во областа на културата, уметноста и литературата со објавувањето на книгата “Музиката во македонскиот игран филм од Фросина до Лазар“.

Од областа на спортот наградата му беше врачена на карате клубот „Работнички“- Скопје, за 50 години постоење и постигнати врвни спортски резултати на домашен и меѓународен план.

За истата област награда доби и Алили Бесир, за освоено прво место на Европското првенство во борење за кадети.

Награда им беше врачена и на учениците Ана Марија Атанасовска и Стефан Стојковиќ од СУГС „Раде Јовчевски-Корчагин “ за постигнати резултати во воннаставни активности и за успешни постигнувања во наставните и воннаставните активности и посебен придонес за афирмација на градот Скопје во светот.

Во рамки на свеченоста по повод Денот на ослободувањето на Скопје, во фоајето на Националната опера и балет, беше отворена и изложба на ликовните дела, што беа насликани на меѓународната ликовна колонија „Скопје 2019“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променливо облачно време со локален дожд

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаби локални врнежи од дожд, особено во крајните западни и источни делови на земјава, информира УХМР.

Ќе дува слаб до умерен, ветер од јужен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 15 до 20 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од јужен правец.

Температурата ќе достигне до 18 степени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Насилството во Хонгконг ескалира: Демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците кои патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа1 час

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција, со цел што побрзо да се мобилизираат средства за...

Македонија2 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија имаат дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион12 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет13 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион14 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија15 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија18 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија20 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија22 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија22 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија23 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија1 ден

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија1 ден

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет1 ден

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет1 ден

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Досие