Контакт

Македонија

(Видео) Костовски до СДСМ: Вие ја создадовте олигархијата во Македонија, го осиромашивте народот и ја клекнавте државата на колена

Објавено пред

Дарко Костовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ денеска на вториот ден од собраниската седница за избор на нов владин кабинет, пратениците од СДСМ им порача дека секогаш кога тие биле на власт забрзано со деструктивни политики ја разнебитуваат Република Македонија како на национален така и на економски аспект.

„Пред нас е избор на влада која системски која како по книга ги урива темелите на Република Македонија, во последните три години со засилено темпо, но и многу порано т.е секогаш кога биле на власт во Македонија луѓето од СДСМ. По редоследот на нештата се плашам дека во период пред нас уште повеќе ќе забрзате со деструктивните системски политики за разнебитување на Македонија, како на национален така на економски правен одбранбен аспект“, вели Костовски.

Костовски истакна дека СДСМ ја создаде олигархијата во државата, создавајќи класно раслојување со крадење на сиромашниот народ, а богатење само на неколкумина.

„Од ДУИ не очекувам нешто посебно да се грижи за македонската држава. Во политиката сакам да сум реален и да се водам по природни принципи, но она што е многу пострашно е тоа што уште помалку е природно СДСМ да се грижи за Македонија“, рече тој.

„Вие ја создадовте олигархијата во Македонија. Вие успеавте да го создадете првото сериозно класно раслојување со крадење на така сиромашниот народ и трупање на богатство само кај неколкумина. Успеавте да ја спроведете најлошата транзиција во овој дел на Европа“, изјави Костовски.

Костовски порача дека елитата има свое име наречено СДСМ, како и дека во изминатите три години од главниот град направиле криминален град.

„Во Македонија елитата има свое име тоа е СДСМ“, рече Костовски и додаде:

„Луј Витон социјалдемократски бренд не оди левичар со овој светски бренд но едноставно во случајот ви прилега. Во изминатите три години Скопје го направивте како филм со Алфонсо Капоне, рекет, криминал, изнуди и еден куп нерешени улични филмски, меѓу автомобилски престрелки, кои не само пукачите туку во опасност ги доведуваат и случајните минувачи“.

Костовски нагласи дека во владата на СДСМ ќе има министри кои што сметаат дека македонскиот револуционер Гоце Делчев е Бугарин како и дека има министри кои што се поклонуваат пред обележја на УЧК, додавајќи дека ја клекнале Македонската држава на колена и го понижиле македонскиот народ.

„Во оваа влада ќе имаме министер за правда кој што смета дека Делчев е Бугарин. Но, вас тоа не ви смета, вие не познавате односно не почитувате никој што со жртва ја одбранил Македонија. Па имате изградено свој стил, истите да ги понижувате“, вели тој.

„Во оваа влада ќе имаме министер кој што системски ја уништува македонската гордост, најнепосредните бранители на македонскиот унитарен карактер, практично и на македонската држава, батаљонот за специјални намени Волци. Добро знае Шекеринска што зборува. Но, затоа одговорната за одбрана на државата се поклонува пред обележија пред УЧК, да бидам прецизен немам ништо против УЧК, јас сум воспитан борбата да ја сфаќам многу витешки , но имам против Македонците кои што се поклонуваат пред вакви обележја, само поради една причина заради македонските жртви“, додаде Костовски.

„Екипо Луј Витон го сменивте името на Македонија, ги пуштивте убијците на децата од Смилковско, пукачката екипа од Диво Насеље во затвор ја третирате како во хотел, убиецот на младиот Никола Христовски го осудивте на три срамни години затвор, ја клекнавте Македонија на колена, го пониживте македонскиот народ, но еден ден тој ќе ви пресмета“, вели Костовски.

Македонија

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Објавено пред

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која ѝ беше изречена на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Со донесувањето на пресудата, Јанкулоска ќе треба да се упати на издржување на затворската казна.

Исто така, Врховниот суд ги потврди и пресудите за експремиерот Никола Груевски и помошникот во МВР, Ѓоко Поповски.

„Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 17 септември 2020 година, одлучи по предметите заведени под КВПКОК2КВПбр.6/19 и КВПКОК2КВПбр.7/19, кои се оформени по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, поднесени од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска. Со донесените пресуди Врховниот суд на Република Северна Македонија ги одби поднесените барања на осудените, поднесени лично од нивна страна и преку нивните бранители и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје“, велат од Врховниот суд.

Ексминистерката Јанкулоска беше осудена на шест години затвор, а пак, Апелациониот суд ѝ ја намали казната на четири години.

На ексминистерката ѝ се судеше во раздвоена постапка во предметот „Тенк“, бидејќи имаше ризична бременост. Случајот „Тенк“ на СЈО е за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра.

Поранешниот премиер Никола Груевски за овој случај е осуден на две години затворска казна, а помошникот во министерството за внатрешни работи Ѓоко Поповски доби намалување од шест и пол на четири и пол години казна затвор во скопска Апелација.

Јанкулоска во завршните зборови на судењето побара ослободителна пресуда со образложение дека немала намера никому да влијае и да врши притисок.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Објавено пред

Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два наврати.

„Oд утринава, на терен, интензивно се работи со соодветна тешка механизација, а во акцијата ќе се вклучат и комуналните служби на општината. Исто така, од 16 часот, на овој дел ќе дежураат двајца комунални редари на локалната самоуправа“, велат од Општината.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се обратил и до СВР Скопје, со барање за зголемени полициски патроли на овој предел и за дежурства во текот на викендот и претстојните денови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 533 лица за неносење маска

Објавено пред

Полицијата вчера казнила 533 лица за неносење заштитна маска, што е законска обврска од 1 мај.

„Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 533 прекршоци“, соопшти МВР.

Министерството апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која ѝ беше изречена на...

Регион32 минути

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија35 минути

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два...

Свет1 час

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет1 час

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија Ванг Џиганг изјави дека земјата во моментов спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија1 час

Жените се уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ2 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа2 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет3 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион3 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија14 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ15 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет15 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија15 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ16 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ18 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура18 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија20 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија21 час

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија21 час

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Досие