Контакт

Македонија

(Видео) Андоновски: Шилегов фатен во лаги, концертот на Дино Мерлин чини вкупно 300.000 евра

Објавено пред

Нема тема на која градоначалникот во заминување, Петре Шилегов, не ја лаже македонската јавност. Дава одговори со неточна и лажна содржина постојано овие четири години, а тие лаги ги чинат скопјани стотици илјади евра, рече на денешната прес-конференција Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Зборовите на Шилегов се ‘ќе чини НУЛА денари и Градот за тоа нема да плати средства’. Во септември 2020 вели платил 80.000 за ѕвездата, а пари од Градот биле дадени за многубројни настани. Притоа вели дека парите биле дадени и за други настани, како, на пример, за пречекот на ракометарите“, изјави Андоновски.

Тој го презентира договорот на Град Скопје со МКЦ за, како што потенцира, исплата на активности поврзани со пречекот на 2020 година. А напомена дека вредноста на договорот е 9.660.000 денари.

„Опфаќа: изнајмување техничка опрема – 1.500.000 денари, други оперативни трошоци – 800.000 денари, сместување учесници, транспорт, авторски надоместоци, маркетинг, сѐ заедно договорот вреди 9.660.000 денари. Дел од овие средства во висина од 1.300.000 ќе се даде како АВАНС за почнување предновогодишни активности, а другите пари ќе бидат дадени по концертот, до 15.3.2020 година. Потпис, градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, и ЈУ МКЦ, Русе Арсов“, посочи Андоновски.

Според него, разбиена е една голема лага, а тоа е, како што рече, дека парите се употребени за пречекот на ракометарите, со бина и озвучување.

„На овој договор, пак, следува анекс 2 на истиот договор меѓу Шилегов и Арсов, со кој се опфаќа ИЗМЕНА на деловите – изнајмување техничка опрема и од 1.500.000 денари станува 6.500.000 денари, пет милиони денари повеќе, а ставката други оперативни трошоци од 800.000 денари стануваат 3.160.000 денари. Така, договорот за организација меѓу Скопје и МКЦ станува потежок и со анексот вреди 12.020.000. Договорот од 157.000 евра станува речиси безмалку 200.000 евра, односно 40.000 евра повеќе!“, додаде членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„За новогодишната прослава, за која Шилегов велеше НУЛА денари ќе ги чини граѓаните, сепак ги чинела 200.000 евра! Првичните 9.660.000 веќе стануваат колку за првите две ставки, колку што требало да чини целиот договор. Со анексот цената на договорот е плус 40 илјади евра. И еве го договорот со Дино Мерлин. Тука хонорарот е 100.000 евра во нето-сума“, објасни тој.

Сето ова, вели Андоновски, покажува дека прославата на нова година за 2020, која, според Петре првично чинела нула, и за која, како што додаде, Петре лажел дека чини 80.000 евра, на крајот завршува со 300.000 евра пари на скопјани.

„Математиката е јасна. Договорот и анексот на Шилегов со МКЦ чини 200.000, а договорот со Дино Мерлин е јасен и чини 100.000 евра. Најцрните напади и кон ВМРО-ДПМНЕ и кон кандидатите за градоначалници почнаа кога беше кажано дека ќе има ревизија на сите договори направени и во Град Скопје и во општините. Ревизија ќе има! За Скопје нема полошо од Петре Шилегов!“, нагласи Андоновски.

Македонија

Денеска нова средба Заев – Гаши

Објавено пред

Денеска според последните најави во 14 часот, во Клубот на пратеници, се очекува повторно да се сретнат премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши на која ќе се договараат детали за можен влез на партијата во Владата и за обнова и зголемување на парламентарното мнозинство на оваа власт.

Од Алтернатива вчера ги демантираа написите во некои медиуми дека Гаши од Заев барал три министерски и едно вицепремиерско место.

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши имаше средба со премиерот Зоран Заев на 19 ноември.

Во кусото владино соопштение издадено по средбата беше кажано дека начелно бил договорен програмскиот дел од можната идна соработка на Алтернатива во Владата и дека консултациите за кадровските решенија се во тек. Тогаш беше најавено и дека по консултациите во партиите ќе следи и нова работна средба со тимовите.

На досегашните две средби Заев беше придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски, а лидерот на Алтернатива Гаши од партискиот генерален секретар Беким Сали.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Објавено пред

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ.

Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од Владата бидејќи е дел од владиниот кабинет, но смета дека ова ќе биде борба во натпревар на умови.

„Не гледам дека оваа моја кандидатура нема да резултира со сериозен резултат кој ќе значи и сериозен импaкт во понатамошните партиски одлучувања“, кажа Ременски.

„Согласно правилникот, роковите и одлуките на Централниот одбор на СДСМ и Изборната комисија, ги предадов сите документи за самокандирирање за претседател на СДСМ. Очекувам во следниот период, согласно роковникот, да се утврдат кандидатите, со што би почнале активностите за претставување на кандидатите пред членовите и симпатизерите. Се одлучив на ова со оглед на мојот активизам во денови и време кога СДСМ беше во тешка опозициска состојба, кога носеше сериозни државотворни одлуки и кога се трудевме да го одржиме и единството во партијата“, изјави Ременски.

Таа кажа дека ќе понуди програма во која СДСМ ќе е победник во сите процеси.

„Кандидатурата ја предавам за време на 16 дена активизам, женски активизам и борбата против говорот на омраза и нетолеранцијата. Сакам да покажам дека жените можат и знаат, да ги охрабрам сите жени да не се откажуваат од својот напор, сон, својата слобода, права и да се борат независно од тоа на какви преќки  наидуваат во животот и кариерата. Ја очекувам поддршката од социјалдемократките, моите колешки во партијата и сите членови кои го знаат мојот карактер и конзистентност во ставовите и даден придонес во соработката. Очекувам СДСМ да го искористи за вистинско обединување на членството, намалување на разликите помеѓу структурите во СДСМ. Мојата визија за СДСМ е победник во сите процеси пред кои е исправен, само така може да се постигне максимум“, рече Ременски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утрово два земјотреса во Кичево

Објавено пред

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес регистрира два земјотреса чии епицентри се наоѓаат 65 километри југозападно од Скопје.

Првиот во 8 часот и 14 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.6 и вториот во 8 часот и 21. минута со локална Рихтерова магнитуда ML2.9, а потекнуваат од епицентралното подрачје Кичево.

Земјотресите беа почувствувани од населението во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Денеска нова средба Заев – Гаши

Денеска според последните најави во 14 часот, во Клубот на пратеници, се очекува повторно да се сретнат премиерот Зоран Заев...

Македонија26 минути

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 час

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија2 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија2 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа3 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија15 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија16 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион17 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет17 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија19 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија20 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ21 час

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија21 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа23 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа23 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион24 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа1 ден

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Досие