Контакт

Македонија

(Видео) Арсовски: Молкот кај Шекеринска и нервозата кај Шапуриќ покажуваат дека се фатени живи

Објавено пред

Молкот кај Шекеринска и нервозата и нетрпението кај Шапуриќ покажуваат дека се фатени живи како си префрлаат народни пари меѓу себе, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Господине Шапуриќ, ние ја разбираме вашата нервоза. Скандалот што излезе Ви ги помати пресметките за вашиот буџет и навистина ни е жал за тоа. Но, како министер кому обврска му е да работи за подобрување на климата за домашните инвестиции, Вие никако не смеете да работите за подобрување на климата на буџетот на вашата невладина организација, од која документите велат дека сте дел, а вие негирате. Кој лаже? Официјалните документи или Вие? Зоран Шапуриќ, пред да се закануваш со тужби, сите инволвирани во скандалот треба да одговорите на неколку прашања“, рече Арсовски и додаде:

„Пред да се закануваш со тужби кон медиумите и ВМРО-ДПМНЕ, зошто не ја тужиш невладината ‘Мултикултура’, која наводно, како што велиш, го злоупотребила твоето име?

Господине Шапуриќ, уште едно прашање треба да одговорите. Во демантот велите, цитирам: „Преку соопштение јавно укажав дека немам никакво влијание, ниту интерес од активностите на доделување финансиски средства од Министерството за култура, а некои новинари и политичката партија ВМРО-ДПМНЕ упорно го тврдат спротивното“. Дали сакате јавно и транспарентно да ни укажете дека вашата невладина ‘Мултикултура’ добила средства и од Министерството за култура? Дали постои друг професор доктор Зоран Шапуриќ на Американ колеџ во Република Македонија или Вие сте единствениот со ова име и презиме и со оваа титула?“, запраша тој.

Арсовски бара и Шекеринска да одговори дали има донесено годишна програма за финансирање невладини организации во Министерството како што налага законот за невладини организации, а НВО „Мултикултура“ да одговори како се најде името на проф. д-р Зоран Шапуриќ на нејзината интернет-страница и под чиј притисок се тргна од таму и од документите на „Мултикултура“?

„Фатени сте живи и нема бегање од овој скандал. Доблесно, морално, етички, транспарентно и човечки е да признаете и да си сносите одговорност. Најпрвин политичка одговорност, да си поднесете оставки, а потоа и правна. Јавното обвинителство на толку повикувања од целата јавност, па и од самиот инволвиран во скандалот – Шапуриќ, треба уште веднаш да поведе постапка и да ја истера до крај. Граѓаните чекаат одговори, но граѓаните чекаат и одговорност. На крајот граѓаните и Република Македонија ќе победат!“, рече Арсовски.

Македонија

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот, кога младите си заминаа во странство

Објавено пред

„Џабе ни е двојазичност, кога младите констинуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата од 500 евра“, изјави еден граѓанин во анкетата на Макфакс, на прашањето какви промени би донел законот за јазици, во животот на граѓаните .

Воглавно тие не се против ваквиот закон, но тој за нив нема значење ако не се промени економската ситација и престане иселувањето на младите.

„Не ми пречело, ниту ми пречи да зборувам и македонски и албански и било кој друг јазик. Што ако го носат тој закон, кога ние пак остануваме тука во оваа Скопје, под ова небо, со мали плати и борба за гола егзистенција“

„Тоа се приказни за мали деца. На кој политичар му е гајле за народот. Ги видовме сите, само манипулираат. Си прват што сакаат, а луѓето нека се мрзнат на снегот“, велат анкетираните за Макфакс.

На политичарите им порачаа, дека се избрани да ги решаваат реалните проблеми во државата пред се на подигање на стандардот со повисоки плати, а не да ги замајуваат со политиканство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската

Објавено пред

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за спречување на корупцијата, откако ова тело остана со само двајца членови во март минатата година.

Не се постапува по барањата за пристап до информации од јавен карактер, не се следи промената на имотот на функционерите, не се отвораат нови предмети, иако јавноста беше сведок на големи афери во јавноста, особено околу конфликтот на интереси кај функционерите.

Од Антикорупциската комисија за „Макфакс“ сведочат дека откако комисијата остана без 5 члена и фактички постоеше само на хартија, пристигнале нови 3.000 анкетни листови и изјави за интереси. Анкетните листови се внесуваат во базата на податоци, но никој не проверува дали некој од актуелните функционери има несразмерно зголемување на имотот во однос на платата што ја заработува. Никој не постапува ниту изјавите за интереси, каде што секој функционер треба да пријави доколку има конфликт на интерес со вработен од некоја институција како на пример сопружник, син, ќерка или роднина.

Во последнава година, кога борбата против корупцијата беше ставена во заден план, јавноста беше сведок на повеќе корупциски афери за кои немавме институција која може да отвори предмет.

Во МЕПСО, на пример, беше вработен Дамјан Бучковски, син на професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и повратник во редовите на владејачката партија СДСМ. Во МЕПСО беше вработена и Фиторе Бејта Акику, ќерката на Невзат Бејта, поранешниот градоначалник на Гостивар од владејачката ДУИ. Ќерката на претседателот на Собранието Талат Џафери и синот на архитектот Мирослав Грчев, соработник во Министерството за култура беа вработени во ЕЛЕМ.

Освен тоа, бројни се и членствата во управни и во надзорни одбори од страна на функционери од власта, за кои добиваат дополнителни примања, но и за тоа е надлежна да постапува антикорупциската комисија.

Скандалот со доделувањето на парите од Фондот на иновации како стипендиите за студирање во странство поминаа без мислење од антикорупциската комисија, а мислење од ДКСК беше потребно и во случајот „Фени“, поради обвинувањата за вмешаностна политичари и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ во стечајната постапка на компанијата.

Денеска во Собранието со поддршка и на ВМРО-ДПМНЕ е усвоена потребата од носење на законот за спречување на корупцијата и судир на интереси по скратена постапка. Министерката за правда Рената Дескоска изјави дека носењето на законот е важан со цел на  претседателските, а можеби и на парламентарните избори да има комисија која ќе ги следи финансирањата на кампањите.

Со новиот закон се менува начинот на избор на антикорупционерите, се зголемуваат нивните ингеренции, но и нивните плати, со што се очекува ова тело, кое досега како по правило функционираше само за пресметка со политичките неистомисленици, да почне независно да функционира.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Фото) Олимпија фати морбили

Објавено пред

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и на малиот Александар може да се забележат сини дамки по должината на целото тело и нозете.

Скопјани, кои ги затекнавме на самото место, се шегуваа дека и Олимпија, најверојатно, фатила морбили алудирајќи на епидемијата во државата. Инвеститори на плоштадот се Општина Центар и Град Скопје. Плоштадот, кој го направи власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, чинеше 6,2 милиони евра.

Хемичари за „Макфакс“ коментираат дека споменикот на Олимпија посинел на одредени места затоа што бакарот реагира со смогот што содржи сулфурдиоксид, па се создал бакарен сулфат.

Лани во септември е склучен договор за одржување на фонтаните меѓу Град Скопје и друштвото за маркетинг „КОМТЕК Стефан и други“. Оваа фирма, според договорот, за сума од речиси 100 илјади евра за 4 месеци е задолжена да одржува 7 фонтани, меѓу кои и таа на „Карпошово востание“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот, кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност, кога младите констинуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија6 минути

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија14 минути

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија1 час

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија2 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија2 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија3 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија4 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија5 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион5 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести5 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија5 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет6 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет6 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет7 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет8 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет18 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион18 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион19 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Досие