Контакт

Македонија

(Видео) Арсовски: Анѓушев преку 4 јавни набавки се збогатил за 2.380.000 денари

Објавено пред

,,Вчера повторно од медиумите имавме прилика да видиме обелоденети договори каде што јасно се гледа дека Кочо Анѓушев изминатиов период не прекинал со учество на државните тендери и јавни набавки преку неговите фирми.Пред да потенцираме за кои набавки се работи, би сакал да потсетам дека Кочо Анѓушев во јавно излагање на емисијата Топ Тема самиот кажа дека неговите фирми ќе се откажат од аплицирање на јавни тендери и нема да учествуваат во јавните набавки”, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека откога го кажа ова, Кочо Анѓушев како сопственик на фирмата Брако во 4 наврати склучува договори со државни институции на кои што тој им е вицепремиер, инкасира преку неговата фирма 2 милиони и 380 илјади денари.

,,Анѓушев после само 4 месеци откако јавно на телевизија кажа дека нема да учествува на тендерите и јавните набавки, склучил договор за набавка со Универзитетската клиника за кардиологија во висина од 641.920 денари.По само 11 дена од оваа јавна набавка, како што веќе и обелоденивме пред некое време, Анѓушев преку неговата фирма Брако склучил договор со Психијатриска болница – Негорци, во вредност од 664.340 денари. После само неполн месец од втората набавка, Анѓушев добива тендер и од Основниот Суд во Велес од скромни 82 илјади.За на крај во месец април Анѓушев да ја добие четвртата јавна набавка за снабдување на болнички наткасни, во вредност од 988.642 денари, јавна набавка која што ја склучил со ЈЗУ Клиничка болница во Тетово.Вкупно 4 набавки за фирмата на Кочо Анѓушев во вредност од 2 милиони и 380 илјади денари.Ете колку Анѓушев е искрен кон македонскиот народ и ете колку му држи зборот. Зборот на Анѓушев му држи исто како и ланскиот снег. За на крај, вчера, Кочо Анѓушев да излезе и да каже дека директните странски инвестиции биле најголеми до сега. Најверојатно наместо на странските директни инвестиции, Анѓушев мислел на работата на неговите фирми, дека е на историски највисоко ниво до сега откога стана вицепремиер во Владата на СДСМ”, рече Арсовски.

Според него, да се грижеше Анѓушев за економијата и државата наместо за неговите лични фирми и тендерите, сигурни сме дека Република Македонија немаше да биде на работ на бездната со економски раст од само 0% и капитални инвестиции од историски најниски 20%, а граѓаните сигурни сме дека немаше да тонат во сиромаштија и да живеат полошо од кога било.

,,Криминалното работење и сомнежот за криминалното работење на Анѓушев е пример дека оваа власт ниту поседува ниту пак практикува европски вредности за кои што сите се залагаме.Со тендери за своите фирми и полнењето на личните банкарски сметки не се оди во ЕУ и НАТО.На крајот, Република Македонија и граѓаните ќе победат, а криминалците ќе одат во затвор”, вели Арсовски.

Македонија

Жерновски на 73-та сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Објавено пред

Од

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски од утре ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, каде ќе учествува на 73-та сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Во текот на престојот, предвидено е да учествува на билатерални средби со високи претставници на држави и влади, учесници на Генералното собрание.

На 25 септември, на покана на Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, Жерновски ќе присуствува на традиционалната годишна Трансатлантска вечера.

На покана на високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, заменик министерот ќе присуствува на работна вечера со претседателите на Владите на земјите од Западен Балкан, како и на работниот појадок со мнистрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан, организиран од страна на Регионалниот совет за соработка.

Исто така, за време на Генералната дебата на ОН, ќе присуствува и на Мировниот самит Нелсон Мандела 2018, како и на состаноците на министрите за надворешни работи организирани од страна на Централно Европската Иницијатива и на Јадранската повелба.

Фокусот на активностите на Жерновски, покрај темите од агендата на ГС, ќе биде ставен врз билатералната соработка, напредокот во реализацијата на стратешките надворешно-политички цели на РМ, со акцент на промовирање на новиот пристап во решавањето на билатералните и регионалните прашања, и во тој контекст на преземените активности, реформите на национален план, итн.

Посебен акцент ќе биде ставен на афирмација на придобивките од договорот со Грција за надминување на разликата околу името, вклучително и на низата активности во рамките на ОН што би следеле по неговото стапување на сила.Воедно ќе се афирмираат започнатите активности за забрзување на реформските процеси што се основа за членството на РМ во ЕУ и НАТО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почнува есента, од утре заладување за 10 до 15 степени

Објавено пред

Од

Управата за хидрометеоролошки работи најавува значителна промена на времето, заладување за дури 10 степени и силен ветер. Промените се очекува да се случат утре попладне, кога студена воздушна маса ќе се пробие од север и ќе ги намали температурите.

Се очекува северозападен ветер со брзина од околу 90 километри на час, што ќе ја зголеми облачноста со услови за краткотраен дожд на северот и западот од земјава и ќе донесе нагло заладување ноќта и во наредните денови.

Од УХМР најавуваат дека од вторник времето ќе биде претежно сончево, но со силен северен ветер и значително постудено. Дневната температура во поголем дел од земјава ќе се намали за околу 10, а на места и за 15 степени. Од среда наутро, пак, осетно ќе се намали и утринската температура, која на места ќе се спушти и околу нулата.

Во Македонија и на северната хемисфера денеска во 3:54 часот почна есента. Во исто време на јужната полутопка настапува пролетта.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на висина на задачата да овозможи демократски гласачки амбиент. Тој најави казни за секаков обид за спречување на правото на глас.

„ Македонија е слободна демократска земја со европски манири. Секаков вид на притисок, закана или уцена при чинот на гласањето ќе биде спречен и санкциониран согласно законите. Ова важи и за активностите на интернет. Секој обид за попречување на правото на глас ќе биде санкциониран“, рече министерот Спасовски.

Тој потсети дека правото на глас е неприкосновено и нагласи дека тајноста на гласот е гарантирана.

„ Институциите ќе гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот на 30 септември. Секој граѓанин да гласа по сопствено убедување и по сопствена волја. Гласот на граѓаните одлучува за иднината на Македонија. Полицијата е на висина на задачата да овозможи демократски гласачки амбиент и слободно изразување на волјата на граѓаните“, вели министерот Спасовски.

Референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за или против членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција ќе се одржи следниот викенд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија2 часа

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ2 часа

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет3 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа3 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија4 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава7 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура16 часа

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа19 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија22 часа

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет24 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија1 ден

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток2 дена

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток2 дена

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија2 дена

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ2 дена

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Досие