Контакт

Македонија

(Видео) Бубевски: Делото за Груевски застарува на крајот на октомври

Објавено пред

Обвинителот Гаврил Бубевски од СЈО, на новинарско прашање по денешната јавна седница во Апелациониот суд за пресудата во предметот „Тенк“, рече дека делото застарува на крајот од октомври. Тој очекува второстепениот суд да ја потврди пресудата на советот со кој претседаваше судијката Добрила Кацарска.

На прашање како го коментира говорот на обвинетиот Ѓоко Поповски, кој рече дека во Македонија ако не можеш по коњот, удри по самарот, Бубевски рече дека во овој случај е удрено и по коњот и по самарот. Бубевски дополни дека трошоците од 2500 евра за вештачењата не се високи, бидејќи ниту еден вештак не сакал да вештачи за СЈО, па морале да ангажираат странска фирма со подружница во Македонија.

Одговарајќи на новинарско прашање обвинителот се осврна на тезата на експремиерот Никола Груевски дека Апелацискиот суд ќе му ја намали казната на под една година за да нема право на жалба до Врховниот суд. Бубевски одговори дека хипотетички, доколку дојде до намалување на казната под една година, во таква ситуација Груевски не би имал право да поднесе барање за вонреден правен лек. Но, имајќи предвид дека казната кон Ѓоко Поповски е многу повисока, тој би имал можност со вонреден правен лек да бара преиспитување на одлуката од Врховниот суд. Евентуалната поволна одлука за Ѓоко Поповски ќе важи и за Никола Груевски според начелото на „привилегија на здружување“.

Македонија

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

Објавено пред

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

На собранискиот сајт во предлог-дневниот ред за денешната 18. седница како последна точка беше ставен овој закон, но истиот не беше на дневен ред бидејќи од ВМРО-ДПМНЕ побарале да го разгледаат и да дадат свои предлози.

Станува збор за измени и дополнувања во насока на мерките кои претходно беа усвоени на владина седница. За да стапат на сила овие мерки, неопходно е да се направат измени во Законот за заштита на населението од заразни болести.

Пакетот се состои од три мерки: задолжително носење маски на отворено, ограничување на групирањето по 22 часот надвор на максимум четири лица и ограничување на семејните собири, односно едно семејство да смее да прими најмногу четири гости.

На денешната седница пратениците ја изгласаа потребата за носење закон за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка по договорот за заем за финансирање на Проектот за модернизација на земјоделството, по скратена постапка. Изгласани беа и одлуките за испраќање двајца припадници на Армијата во меѓународната операција на Организацијата на Обединетите нации „УНИФИЛ“ во Република Либан, како и испраќање на припадник на Армијата за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“, во Босна и Херцеговина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Гаши од Алтернатива на средби во Приштина: „Поддршка за заштита на суверенитетот на Косово“

Објавено пред

Претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, кој се наоѓа во Приштина, денеска оствари средба со претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели.

Средбата, како што велат од партијата, била во духот за соработка со целиот албански политички спектар во земјата и регионот.

На настанот станало збор за најновите политички настани, особено за оние што се однесуваат на процесот на преговорите Косово-Србија. Говорејќи на оваа тема, претседателот Африм Гаши ја изразил својата поддршка и на партијата Алтернатива за заштита на државниот суверенитет на Република Косово.

Од друга страна, претседателот на ДПК, Кадри Весели, му се заблагодарил на Гаши за оваа средба и за оваа поддршка, изразувајќи ја неговата подготвеност оваа комуникација и соработка да се негува и да се продлабочува и во иднина, информираат од политичката партија од албанскиот блок.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Шахпаска: Законот за спречување и заштита од дискриминација е од големо значење за сите граѓани

Објавено пред

Законот за спречување и заштита од дискриминација претставува важна алатка во усогласување на домашното со европското законодавство особено за земји како нашата кои претендираат да бидат дел од Европската Унија, истакна Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, на денешната јавна расправа пред второто читање на Законот, организирана од страна на Комисијата за европски прашања и Комисијата за еднакви можности во Клубот на пратеници.

Таа го потенцираше периодот наназад како период на вакум кога граѓаните немаат каде да ги адресираат своите проблеми.

„ Ова законско решение беше изгласано во 2018 година, кога тогашниот претседател на државата не го потпиша указот за негово прогласување и оттука повторно беше вратен во Собранието и пратениците го изгласаа. Заради процедурални пропусти во мај оваа година беше укинат од Уставниот суд“, рече Шахпаска.

Министерката посочи дека овој Закон регулира и избор на Комисија за спречување и заштита од дискриминација, која е независно тело составено од седум професионалци со седум годишно искуство од областа на човековите права и пет години во делот еднаквост и недискриминација.

„ Со овој Закон е предвидено не само Комисијата да дава препораки и мислење, туку доколку дискриминаторот не постапи согласно препораките да може да се покрене постапка пред прекршочен суд, а притоа пристапот на граѓаните за заштита на нивните права доколку процесот продолжи во судска постапка е на товар на Буџетот на државата“, истакна министерката.

Шахпаска новиот предлог закон за спречување и заштита од дискриминација го посочи како добро законско решение кое ги адресира сите основи на дискриминација , претставува усогласување со европското законодавство и усогласување со член 9 од Уставот според кој сите граѓани се еднакви во слободите и правата независно од полот, расата, бојата на кожата, националното и социјалното потекло, политичкото и верското уверување, имотната и општествената положба.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 минута

Костовски бара оставка од целото раководство на НБРМ поради свесно носење на банката во стечај

Главниот акционер на Еуростандард банка, Трифун Костовски бара раководните лица на Народната банка да поднесат оставки бидејќи, како што вели,...

Македонија14 минути

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија2 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија2 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа3 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија3 часа

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија3 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа4 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија5 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија5 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет5 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет6 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет6 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија20 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет21 час

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија23 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија24 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Досие