Контакт

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ е против увид на идните антикорупционери во банкарските сметки на функционерите

Објавено пред

Министерката за правда, Рената Дескоска-Треневска, по денешната неформална средба со новинарите рече дека во дел од собраниските амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за спречување корупција и судирот на интереси има и такви со кои се бара да се тргне надлежноста на идните антикорупционери да вршат увид во банкарските сметки на функционерите. Според образложението на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, тоа било во надлежност на Управата за јавни приходи.

„Уште еднаш апелирам до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да бидат свесни за значењето на Законот за спречување корупција и да се откажат од одредени барања коишто ги имаат, коишто треба да придонесат за намалување на значењето, улогата и надлежностите на ДКСК. Она што реално е проблем во нивните амандмани е условот за забрана за политизација на членовите, односно спречување одредени членови што биле политички активни изминатиот период или биле донатори на политички партии, да не бидат членови. Понатаму, барањето да се тргне надлежноста за увидот во банкарските сметки на функционерите“, рече Дескоска.

ВМРО-ДПМНЕ поднело амандман со кој се бара финансирањето на партиите како што е досега да е во надлежност на Државниот завод за ревизија, а не на ДКСК. Дескоска рече дека за нив е неприфатливо да се формира национален совет за борба против корупцијата, затоа што тоа би значело паралелизам во дејствувањето и би ја разводнило работата на антикорупциската комисија.
Министерката кажа дека дел од амандманите на ВМРО-ДПМНЕ може да бидат прифатени, но за најголемиот дел се неприфатливи.

Mинистерката рече дека доколку продолжи кочењето на овој закон, ќе биде предложен со европско знаме во Собранието, што значи дека за него ќе важат забрзани рокови.

Во собраниска процедура се и други реформски закони од областа на правосудството за кои Дескоска очекува поддршка од пратениците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Граѓаните кои немаат трајни дозволи за движење во полициски час треба да извадат нови

Објавено пред

Претходно издадените дозволи за движење за време на полициски час, кои се назначени како трајни, продолжуваат да важат и за време на продолжениот викенд, односно од 5 заклучно до 7 јуни, информираат од Министерството за информатичко општество и администрација.

За останатите, продолжуваат да важат истите процедури за добивање дозвола.

Во категорија на дозволи коишто ги издава МИОА се опфатени:

• Претставници на институции со одлука на Кризниот штаб на Влада на Република Северна Македонија
• Дежурни медиумски работници кои имаат потреба од работа на терен
• Вработени во мали пекарници/бурекчилници (најмногу до 5 вработени) со документ како доказ дека станува збор за микро претпријатие
• Дежурни вработени во погребални претпријатија
• Одредени категории на земјоделци, по одлука на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство
• Регистрирани одгледувачи на животни во Кинолошки сојуз
• Ловочувари во регистрирани здруженија, ЈП, национални паркови

Сите дозволи што ги обезбедува МИОА се достапни преку порталот за uslugi.gov.mk.

Оние кои имаат потреба за дзвола за нега на изнемоштено лице, кратко упатство за процедурите може да погледнат на видеото на следниов линк.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјоделците кои ги загубиле или оштетиле картичките за зелена нафта, тоа да го пријават до 12 јуни

Објавено пред

Сите земјоделци кои минатогодишните картички за т.н. зелена нафта ги оштетиле или загубиле, треба најдоцна до 12 јуни тоа да го пријават во подрачните единици на Министерството за земјделство, од каде лани им биле доделени, а со цел да им се изработат нови.

На овој начин, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството ќе има увид на кои корисници чии картичките им се неупотребливи и навремено, преку економскиот опеаратор, ќе може да им изработи нови картички.

Нови картички ќе добијат и оние земјоделци кои за првпат оваа година се стекнале со право на користење на оваа мерка.

На оние земјоделци на кои картичките им се во ред, а се стекнале со право за користење на мерката, истите ќе им бидат надополнети со нови средства.

Годинава преку оваа мерка се покриваат 50% од производниот трошок кој е утврден согласно методологијата, а на сметките на околу 60.000 земјоделци ќе бидат вратени 280.000.000 денари.

Прикажи повеќе...

Македонија

За 24 часа осум лица ги прекршиле мерките за изолација

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државава на 435 лица им биле издадени решенија за изолација, а 75 лица потпишале изјави за самоизолација, информираат од МВР.

Од страна на полициски службеници биле извршени контроли кај лица во изолација и самоизолација и евидентирани биле осум лица кои ги прекршиле ваквите.

Во однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани биле 641 прекршок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Граѓаните кои немаат трајни дозволи за движење во полициски час треба да извадат нови

Претходно издадените дозволи за движење за време на полициски час, кои се назначени како трајни, продолжуваат да важат и за...

Македонија1 час

Најголем дел од заболените во Скопје се од Чаир

Најголем број од активните случаи на коронавирус во Скопје се од Чаир, по што следат Сарај, Аеродром, Бутел и Гази...

Регион2 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет2 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет3 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет3 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија4 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија14 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија14 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија16 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ19 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија20 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија21 час

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија22 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија23 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Досие