Контакт

Македонија

(Видео) Градоначалникот на Пехчево го пријавил во полиција грозоморното убивање кучиња

Објавено пред

По поморот на кучиња во Пехчево, а откако комуналните служби со багери ги собираа и фрлаа додека сè уште се живи, градоначалникот на општината, Драган Тренчовски, случајот го пријавил во МВР и смета дека тоа не е хуман третман кон животните. Случајот предизвика згрозеност во јавноста, а граѓаните и здруженијата за заштита на животни повикуваат на одговорност, особено по објавувањето и на снимките на кои се гледа како сè уште жив самојед е фрлен во јама пред да биде закопан.

Помор на кучиња во Пехчево, комуналните служби со багери ги собираат и фрлаат , закопуваат додека се уште живи!

Помор на кучиња во Пехчево, комуналните служби со багери ги собираат и фрлаат, закопуваат додека се се уште живи! Бараме најитна истрага и кривична одговорност на сите инволвирани кои стојат зад монстурозноста во Пехчево, масовното , организирано труење низ цел град , невидливо за полициските служби на градот и пред се општинската администрација на чело со градоначалникот Драган Тренчовски !„ Едното куче ми го отруја. Деца сакаа да го погалат, така приметив. Среќа што видов на време, можеа да се затрујат и децата“ ни изјави Марјанчо Димитров кој во поморот кој ги задеси животните во Пехчево ја загуби својата Лиска. Еден од многуте кои пред очи виде тетеравење кое најблиску личи до циклус силни епилептични напади и гушење во повраќаница до смрт на својот миленик.Одвратни, умоболни слики и снимки денес стигнаа до нас кои без дилема сведочат за масовно и организирано труење на животните во Пехчево. Цел град, животните, но и луѓето, а децата пред се се изложени на опасност по својот живот од отрови кои сотреа еден куп миленици и животни кои немаат дом. Ажурни се само комуналното претпријатие кое уредно поминува со багери и ги собира мртвите но и се уште живи животни – бруталност каква што до сега немаме видено, при што живите животни душата си ја испуштаа во челуштите на багерот, фрлани како натрупано ѓубре. Срам ни е што живееме тука, срам ни е што овие слики и снимки допрва ќе ги види целиот свет! Бараме итна полициска истрага, истрага на сите надлежни институции и служби и најстрога казна за организаторите – нарачателите и спроведувачите на овој чин.Доколку уште молчи градоначалникот и итно не превземе мерки во соработка со полицијата и АХВ, чинот ќе го сметаме за директна инволвираност и одговорноста кај него ќе ја бараме.ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕХЧЕВО МОЛЧИ ЗА ПОМОРОТ НА ЖИВОТНИТЕЗдружение за заштита на животните ПРО АНИМА Берово -РЕАКЦИЈА: „Пред повеќе од 5 месеци,поточно на ден 10.09.2018 година на официјалниот маил на Општината gradonacalnik@pehcevo.gov.mk и opstina_pehcevo@t.mk активисти од здружението ПроАнима – Берово се обратиле до Градоначалникот на општина Пехчево по повод труењата на територија на град Пехчево.Претходно,градоначаникот вети дека ќе спроведе истрага со цел откривање и санкционирање на сторителот.Се остана само празно ветување…истрага за ваквите случаи немаше,одговорноста изостана.СЛУЧАИ НА ТРУЕЊЕ НА ЖИВОТНИ ВО ПЕХЧЕВО ИМА СКОРО СЕКОЈА НЕДЕЛА.Продолжува и продолжува… Нас како Здружение не не удостои со одговор.Единствен чекор кој го превзема Општината во насока на решавање на овој проблем е дека склучи Договор со Тодор Велков,а ние кој малку ја познаваме оваа проблематика знаеме дека Тодор Велков, од досегашното искуство покажаа дека не само што не работат на решавање на проблемот,не го намалуваат,туку го дуплираат.“Би додале, и чија хуманост е длабоко компромитирана низ годините.

Gepostet von Anima Mundi – здружение за заштита на животни am Mittwoch, 20. Februar 2019

За Тренчовски ова е проблем што се провлекува низ годините, но засега нема осомничени лица за труење на кучињата скитници.
„Наша обврска е усмртените животни да ги дислоцираме и да го дезинфицираме местото, но третманот кучињата да се собираат на тој начин не е хуман. Затоа покренавме иницијатива за службите да утврдат кој е одговорен за овој чин. Исто така, случајот го пријавивме во МВР, кои сега испитуваат кој го направил масовното труење. Известена е ветеринарната станица, земени се изјави од сите инволвирани страни“, вели Тренчовски за „Макфакс“.

Градоначалникот на Пехчево вели дека пред пет месеци, кога претходно имало труење на кучиња, излегол со апел да отидат во општината и да пријават доколку знаат кој го направил тоа, се сомневаат и имаат докази против лицето. Но, досега за овој проблем никој не пријавил детали во општината или МВР.

„Јас излегов со апел, но оставено е на нивна совест дали ќе пријават доколку знаат кој стои зад труењата. Јас чувам куче и премногу добро знам што значи ова. Целосно го осудувам случајов и барам одговорност“, додава Тренчевски.
Од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ бараат итна полициска истрага и кривична одговорност од сите инволвирани кои стојат зад поморот на кучиња во Пехчево, односно масовното, организирано труење низ цел град.

Македонија

(Видео) Заев се сретна со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ

Објавено пред

Во рамките на официјалната посета на Црна Гора, претседателот на Владата, Зоран Заев вечерва се сретна со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ и со претседателот на црногорското Собрание, Иван Брајовиќ.

На свечената вечера што ја приреди претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, премиерот Заев и претседателот Ѓукановиќ го потврдија традиционалното пријателство меѓу двете земји и разменија мислења за идните можности за развивање на односите, посебно на планот на економската соработка и на планот на заедничките активности во НАТО, и во процесот на интеграцијата на двете земји во Европската Унија.

На средбата со претседателот на Собранието на Црна Гора, премиерот Заев и претседателот Брајовиќ ја нагласија исклучително добрата соработка меѓу пратениците од двата парламенти, можностите за продлабочување на економската соработка меѓу двете земји, а се зборуваше и за поддршка и размена на искуства од Црна Гора во процесот на започнување на преговори на нашата земја со Европската Унија.

Во оваа прилика претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев му се заблагодари на претседателот на Собранието на Црна Гора, Брајовиќ за ратификацијата на Протоколот за пристапување на нашата земја во НАТО и информираше дека веќе 13 земји членки на НАТО го ратификуваа документот со што се отвора шанса Северна Македонија до крајот на годината да го добие статусот полноправна членка на Алијансата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски од Македонски Брод: Овде луѓето не се ни надеваат на ветените 500 евра просечна плата, борбата е да се стигне до било каква плата

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го посети ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Македонски Брод и се сретна со граѓани, членови и симпатизери на партијата.

„Денеска гледаме дека деспотот ќе ги распушти сите општински комитети, но не кажа што понатаму, а притоа заборава да каже дека општинските комитети не се виновни за тоа што тој се колнеше во дедовината, таковината, се колнеше во најмилото, дека нема да го направи тоашто го направи кога тргуваше со идентитетот на нацијата, со идентитетот на државата“, рече Мицкоски.

Тој посочи дека СДСМ и Заев од опозиција ветуваа шестотини километри автопат, а денеска граѓаните се сведоци дека и она што го наследија од владата на ВМРО-ДПМНЕ не можат да го пуштат во употреба, иако поминаа две години откако Зоран Заев е на власт.

„Македонски Брод е место каде луѓето можеби најсилно ја живеат сиромаштијата и уништената перспектива, која оваа власт ја донесе и продолжува да ја носи за секој еден човек. Нема ниту една нова инвестиција, нема ниту нешто што може да се протолкува како проект или мерка со која ќе им се помогне на граѓаните. Овде луѓето не се ни надеваат на ветените 500 евра просечна плата, во Македонски Брод борбата е да се стигне до било каква плата. А и оние 500 евра кои јавно премиерот Заев ги ветуваше се измама. Исто како што се измама и ветените 1500 евра плата за лекарите, субвенциите за земјоделците, враќањето на младите во државата“, истакана Мицкоски.

Тој од Македонски Брод порача дека изманикот којшто е носител и којшто треба да биде носител на операцијата „метла“ е Зоран Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Охрид СОС“: Владата итно да започне со исполнување на сите препораки на УНЕСКО

Објавено пред

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ во писмен допис до медиумите се огласи до јавноста по однос на предлог-одлуката која ќе се најде на 43-та седница на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО што ќе се одржи 30 јуни – 10 јули во Баку (Азербејџан), а според која се препорачува преместување на охридскиот регион на Листата на светско наследство во опасност.

Оттаму велат дека тоа е само еден чекор од бришење од листата на УНЕСКО, што ќе значи загуба на статусот уникатно светско природно и културно наследство!

„Дали на нашата актуелна Влада сега ѝ е јасно дека сите наши предупредувања се темелеа на несоборливи факти и дека не беа само страшни приказни и празни закани? Дали на нашата актуелна влада сега ѝ е јасно дека СДСМ и ДУИ ќе бидат партиите кои го изгубија УНЕСКО статусот токму на четириесетгодишнината од прогласувањето? Наместо да славиме јубилеј и да се гордееме што сме успеале да го зачуваме ова непроценливо богатство, кое ни го донесе светот во нашата мала земја и кое нè постави на мапата на најуникатни предели во светот, ние со тежина во градите ќе ја очекуваме конечната одлука што Комитетот за светско наследство ќе ја донесе летово во Баку“ велат од иницијативата.

Од самиот извештај објавен на страницата на УНЕСКО, како што велат, е очигледно дека по доаѓањето на власт СДСМ, прекинува дел од проектите на ВМРО-ДПМНЕ, што било во насока на исполнување на условите дадени од Реактивната мисија која го посети регионот во април 2017 година, но уште поочигледно е дека УНЕСКО ја обвинува актуелната Влада на СДСМ и ДУИ за неисполнување на останатите задолжителни барања од Реактивната мисија, што се случило откако СДСМ си се раскомотува на власт, бидејќи ДУИ се веќе одамна раскомотени.

„УНЕСКО во својот извештај констатира дека двоецот СДСМ и ДУИ нема никаква намера да ја прекине криминалната урбанизација, легализира дивоградби, допушта палење на огромни појаси трска во струшко, дозволува несоодветна и нелегална реконструкција на објекти кои се дел од културното наследство. Констатациите во извештајот на УНЕСКО претставуваат меѓународен скандал и светски блам! „Охрид СОС“ со години се бореше против лудите проекти на ВМРО-ДПМНЕ, но не за да дојде СДСМ и да го продолжи криминалното лудување во коалиција со ДУИ онаму каде што ВМРО-ДПМНЕ застана! Сме испратиле неброени извештаи, барања и до локалната и до централната власт, претставки до соодветните инспекторати и останати институции, но СДСМ реализираше многу малку од она што ние го баравме во интерес на зачувување на целовитоста и исклучителната универзална вредност на регионот. Ним поважен им беше партискиот пазар, мирот во куќа (читај: коалиција), па продолжија со вдомување на неквалификувани партиски кадри во институциите – и свои и на ДУИ, партиски кадри кои немаат трошка интегритет и кои не знаат што работат, партиски кадри кои не знаат ни да ја именуваат позицијата на која се наместени да земаат народни пари, но се беспоговорни исполнувачи на каква било партиска директива.

Тие бараат Владата итно да започне со исполнување на сите препораки на Центарот за светско наследство и да спречи регионот поради нејзината неспособност да биде избришан од листата на УНЕСКО! Бараат итен престанок на секакво партиско пазарење и злоупотреба на УНЕСКО регионот како паричка за поткусурување, како услуга за раздолжување после избори!

„Бараме итно да престане урбаната мафија да ги пишува законите! Бараме СДСМ и ДУИ на дело да почнат да го спроведуваат она што пред секои избори не го вадат од уста – професионални институции кои не се потчинуваат на партиски диктат и кои работат исклучиво во интерес на жителите и напредокот на оваа земја! Бараме конечно во земјава да се врати правната држава на дело, а не на хартија и по партиски памфлети и митинзи!“ се наведува во дописот до медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ15 часа

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски16 часа

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Македонија17 часа

(Видео) Павле Богоевски најави оставка

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која...

Регион19 часа

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет21 час

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт21 час

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа21 час

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава1 ден

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија2 дена

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија2 дена

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија2 дена

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија2 дена

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија2 дена

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија2 дена

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет2 дена

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа2 дена

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет2 дена

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Досие