Контакт

Македонија

(Видео) Граѓаните на Македонија, Србија и на Албанија ќе ги минуваат границите без ПЦР-тестови

Објавено пред

Граѓаните на Северна Македонија, Србија и на Албанија ќе ги минуваат границите без ПЦР-тестови, a доколку граѓанин поради Ковид-19 се најде во болница во овие земји, државата ќе го преземе трошокот за лекување. Ова се предвидува со меморандумот за соработка во услови на Ковид-19, што денеска го потпиша премиерот Зоран Заев заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и премиерите на Србија и на Албанија, Ана Брнабиќ и Еди Рама, во присуство на министрите за здравство.

dobivaj vesti na viber

Заев истакна дека со ова се поставува патот за уште посилна соработка помеѓу земјите.

„Со денешниот меморандум го поставивме патот за уште подобра соработка на нашите соседни земји, сакаме да им го ослениме животот на граѓаните и да поставиме основи за економско закрепнување. Почнувајќи веднаш, работиме на координација во обезбедување вакцина за Ковид-19“, истакна Заев.

Нагласи дека граѓаните ќе се движат помеѓу трите земји без потреба од ПЦР-тестови, односно ќе се ослободат од административен и финансиски товар.

Албанија и Србија во рамките на овој настан потпишаа и и билатерален договор за слободно движење на нивните граѓани само со лични карти.

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека е многу среќен и се гордее што трите земји го потпишаа меморандумот за разбирање и соработка во борбата против Ковид-19, како што рече тој, преку меморандумот земјите ќе може заедно да разменуваат информации и ќе преземаат мерки во борбата против коронавирусот.

„Важно е со тоа да создаваме поголема блискост и доверба, да можеме и на најконкретен начин да им помогнеме на нашите луѓе. Со овој меморандум ќе може нашите болници да ги примат на лекување луѓето од С. Македонија и Албанија, кои се заразени со вирусот, и на тој начин ќе постигнеме поголема меѓусебна сигурност“, рече српскиот претседател.

Вучиќ истакна дека е многу важно тоа што земјите меѓу себе не ги затвораат границите оставајќи простор заедно да се борат со вирусот бидејќи тој не познава националности.

„ММФ предвидува дека нашите три земји во следниот период од три години ќе имаат најголема стапка на развој во овој дел од Европа и верувам дека со дополнително поедноставување на процедурите и со зголемување на капиталот и луѓе можеме да постигнеме многу кога формално ги решивме сите пречки. Ќе имаме многу повеќе Албанци во Ниш што сакаат да ја посетат Србија, но и многу Срби што сакаат да ги видат Драч, Тирана и Валона и сите други места во Албанија, како што сакаат да ги видат Скопје, Охрид и Велес во С. Македонија“, рече Вучиќ.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, потпишувањето на меморандумот и меѓудржавниот договор за слободно движење на српските и албанските граѓани со лични карти ги оцени како историски чекор напред за трите земји.

„Среќен сум што од утрешниот самит во Софија почнува една нова фаза на нашата тесна соработка и Косово ќе се предружи на иницијативата. Многу е важно таму да ја повториме нашата посветеност за интеграција на балканските земји во ЕУ и зелениот договор што сите го прифаќаме. Цврсто сум уверен дека оваа иницијатива ќе расте и ќе ни помогне на сите нас“, рече албанскиот премиер.

Рама додаде дека за земјите не постои друг пат, ниту можност од меѓусебна соработка и комуникација за подобра иднина, тој исто така упати благодарност за денешната иницијатива и организацијата на македонската влада.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Објавено пред

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да се оправда со ништо.

dobivaj vesti na viber

„ Тоа што синоќа се случи пред Собранието не е вистинското лице на европска Република Северна Македонија, земја членка на НАТО. Протестите се демократско право на секој граѓанин, но насилството не може да се оправда со ништо.

Најостро го осудувам нападот врз полицијата која синоќа беше на висина на својата задача, професионално штитејќи ги граѓаните и државните институции.

Насилството и омразата не се, и не може да бидат решение на ниту еден проблем. На потпалувачите на протестите ќе им порачам – не манипулирајте и не злоупотребувајте млади луѓе за да ги задоволите вашите политички апетити. Вашето сценарио синоќа резултираше со над 40 повредени полицајци и над десетина приведени. 27 април нема да се повтори”, порача Ковачевски на Фејсбук.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Поради планирани техннички зафати во дистрибутивниот систем за електрична енергија, утре без електрична енергија ќе останат:

dobivaj vesti na viber

– од 08:00- 14:00 часот корисниците на дел од ул. Рилски Конгрес, дел од ул Кратовска, дел од ул. Банско. (општина Кисела Вода)

– од 08:00 – 12:00 часот корисниците од ул. 1550, индустриска зона Визбегово, поточно фирмите Астекс Графика, Виа Шпед и Инфосет. (општина Бутел)

– од 08:00- 15:00 часот корисниците на ул. 1515, Пинтија. (општина Кисела Вода)

– од 08:00- 14:00 часот дел од корисниците од с. Ново Село позади бензинската Петрол Оил.(општина Ѓорче Петров)

– од 05:50- 14:00 часот корисниците од сите помали фирми и објекти во околината на Сатра, ул. 6, Сава станица, Фарма Трејд, Ники Инвест, Ман Импортер, ул. 4, Илинден, ул. 2.(општина Илинден)

– од 09:00- 15:00 часот дел од корисниците дел од с. Кучково.(општина Ѓорче Петров)

– од 09:30- 14:30 часот дел од корисниците од ул. Будимпештанска.(општина Карпош)

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и топло, попладне пороен дожд и грмежи

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност. Во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветар, наместа со услови за појава на невреме.

dobivaj vesti na viber

Утринските температури ќе биде во интервал од 13 до 21 степен, а дневните ќе достигнат од 29 до 37 степени.

Во Скопје претпладне времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Попладне, во делови од котлината, ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветар. Утринската температура ќе биде до 19-иот степен, додека дневната ќе достигне до 33 степени.

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека денеска на повеќе места ќе има нестабилно време, а во северните делови ќе има пад на температурата за околу три степени.

В четврток ќе има преодно стабилизирање на времето. Под влијание на нов влажен бран в петок и в сабота ќе биде нестабилно, со обилни врнежи од дожд на повеќе места и значителен пад на температурата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет1 час

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет1 час

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија2 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија12 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија13 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија13 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија14 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија19 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија19 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија19 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија20 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ22 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија22 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ22 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија23 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија1 ден

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет1 ден

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија1 ден

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...