Контакт

Македонија

(Видео) Две опомени, па бркање од домот за студентите што ќе фрлаат ѓубре во „Пелагонија“

Објавено пред

Две опомени, глоба и третиот пат ќе следува исклучување за студентите што ќе бидат фатени како фрлаат ѓубре од прозорците во дворот на домот „Пелагонија“. Директорот Бурим Муртезани вели дека не се точни информациите дека студентите се вклучиле во акцијата. Тој вели дека екипите на „Комуналана хигиена“ заедно со вработените од домот ги исчистиле депониите од паркот зад женската зграда на домот. Тој вели дека и досега опоменувале студнети што несовесно се однесувале, но им прогледувале низ прсти затоа што доаѓаат од социјално загрозени семејства и немаат каде да престојуваат за време на студиите. Од денеска ќе се применуваат новите казнени мерки, категоричен беше Муртезани.

„Планираме да поставиме видеонадзор со неколку камери што ќе снимаат од сите страни на студенскиот дом. Оваа мерка моравме да ја преземеме бидејќи неколкупати се соочуваме со купишта смет под прозорците на студентските соби. За оние што ќе бидат затечени како фрлаат отпад, првично ќе бидат опоменати, а доколку не се подобри нивното однесување, ќе бидат испишани од домот“, вели Муртезани.

Механизацијата на „Комунална хигиена“ и денеска беше на терен. Велат дека од дворот ќе бидат изнесени кабастиот отпад и шутот што се собирал со месеци.

„Дворот е исчистен, но ние ќе останеме на терен сè додека не се исчисти целиот шут. Има стар инвентар од реновирањето на домот. Затоа, ние апелираме граѓаните и институциите да нè известат и навреме да го собереме“, рече Абдусамет Шабани, директор на ЈП „Комунална хигиена“.

Во акцијата се вклучи и Град Скопје иако, како што рече градоначалникот Шилегов, чистењето на студентските домови не било во нивна надлежност.

„Град Скопје има надлежност за чистење само 10 отсто јавни површини, преостанатото е обврска на општините, јавните претпријатија , куќните совети. Сите општини треба да се грижат за јавната хигиена. Овие диви депонии ги создаваат луѓе и тие не никнуваат од земјата. Секој од нас треба да преземе одговорност за своите постапки“, рече Шилегов.

Како што информираа надлежните, по завршувањето на викендот, од дворот се собирале и до 20 вреќи ѓубре што го фрлале студентите од прозорците. Надлежните ветија дека градата слика нема да се повтори и дека ќе ги спроведат санкциите за несовесните.

Инаку, во студенскиот дом „Пелагонија“, престојуваат приближно 1.000 студенти од цела Македонија.

 

 

Македонија

Водовод во акција за исклучување на диви приклучоци во Сарај

Објавено пред

Во текот на денешниот ден ЈП Водовод и Канализација – Скопје заедно со комунални инспектори од Град Скопје спроведуваат акција за исклучување на диви приклучоци на територијата на општина Сарај.

„Покрај многубројните апели за разумно и рационалното користење на водата во периоди на високи температури како и информациите за зголемена потрошувачка на водата упатени до граѓаните, ЈП Водовод и Канализација – Скопје регистрираше голем број на диви приклучоци кои дополнително ја оптеретуваат мрежата и вршат злоупотреба на истата. Акцијата ќе продолжи и во наредниот период се до целосно нормализирање на состојбата“, велат од Водовод.

Оттука апелираат за разумно користење на водата од страна на сите граѓани на целата територија на град Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

МТСП: Во првите три месеци од социјалната реформа детскиот додаток им се исплаќа на 20.230 деца

Објавено пред

Во првите три месеци од спроведувањето на социјалната реформа детски додаток им се исплаќа на 20.230 деца, што е трипати повеќе од претходно. Оваа бројка очекуваме да расте и ги повикуваме родителите корисници на гарантиран минимален приход или имаат минимална плата да аплицираат во меснонадлежните центри за социјална работа за користење на ова право.

„Со социјалната реформа Министерството за труд и социјална политика ја прошири достапноста на детскиот и образованиот додаток за неколку категории семејства. Освен примателите на социјална помош, сега овие два надоместока може да ги користат и тричлените семејства со приходи до 11.400 денари, четиричлените семејства со приходи до 13.800 денари и петочлените семејства со приходи до 15.000 денари.

Со социјалната реформа обезбедивме поправедна распределба на додатоците наменети за децата, со што директно влијаеме на намалување на сиромаштијата, особено на детската сиромаштија. На овој начин се овозможува еднаков почеток во животот за сите деца“, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димовски: Само Собранието е надлежно за избор на заменик на Јанева

Објавено пред

Претседателот на собраниската Комисија за избори и именување, Илија Димовски, вели дека и изборот и разрешувањето на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон.

„И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон. Постапката е строга зашто и институцијата е значајна. Во двете постапки (и избор и назначување) Собранието на Република Македонија и Комисијата за прашања на изборите и именувањата не може, ниту смее да се прескокнат, односно ниту да се разреши СЈО ниту да се назначи вршител на функцијата СЈО, без овие две инстанци во постапката.

Советот на јавните обвинители во постапката за избор и назначување на СЈО може да постапува само по предлог на Собранието, претходно утврден од Комисијата за избори и именувања, а изгласан со двотретинско и Бадинтерово мнозинство.

Советот и на јавните обвинители во постапката за разрешување може да постапува само како предлагач, односно да достави извештај до Собранието за утврдено незаконито, нестручно и несовесно вршење на функцијата СЈО. Конечната одлука во оваа постапка ја носи Собранието на Република Македонија. Сè друго е надвор од законите“, напиша Димовски на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ26 минути

2019 е најцрна година на патиштата во земјава – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства кои живеат во трагедии...

Топ1 час

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија2 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија3 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија3 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет4 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија4 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа5 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија16 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија16 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион17 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија19 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија19 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија20 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија20 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија23 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија23 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет1 ден

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Досие