Контакт

Македонија

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Објавено пред

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за „Макфакс“. Одложено ќе биде донесувањето на конечните одлуки што ги носи Комитетот за одобрување инвестиции на Фондот за иновации. Повикот за технолошки развој ќе биде распишан следната недела и очекуваат да заврши пред распуштање на Собранието, но постапката за сите останати ќе биде пролонгирана.

„За жал, морам да кажам дека изборите како процес ќе имаат свое влијание врз динамиката на нашето работење. Неодамна Владата ни даде согласност за изменетата среднорочна програма којашто се протега до крајот на 2020 година којашто предвидува неколку нови иницијативи шо ги развиваме по барање и на самите компании. Пред сè ќе ја споменам воведување на посебна скратена постапка за аплицирање којашто досега не беше предвидена како можност. Тоа го воведуваме веќе наредната недела со првиот следен повик за технолошки развој. Очекуваме дека тој повик по скратена постапка ќе бидеме во можност да го реализираме пред одлуката за распуштање на Собранието, но сето она што следи, повикот за технолошки развој во редовна постапка, повикот за стартап-компании што планираме да го објавиме до крајот на годината ќе бидат, за жал, делумно пролонгирани во смисла на носење конечна одлука до завршување на изборниот процес. Тоа подразбира дека повиците ќе ги отвориме, компаниите ќе можат да аплицираат, фазата на административна проверка, претселекција и селекција ќе може да се случува и да тече, меѓутоа иако немаме законски ограничувања, самото носење на одлуката, решивме интерно, да го пролонгираме до прогласување на изборниот процес за завршен“, најави директорот Деспотовски.

Пролонгирањето ќе биде до втората половина на мај кога Комитетот за одобрување инвестиции во Фондот за иновации ќе може да ги донесе одлуките. Новите повици планирани за 2020 година ќе бидат темпирани за објава во јануари или по завршување на изборниот процес. Откако ќе се распушти Собранието Фондот за иновации нема да отвора повици.

Македонија

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Објавено пред

Денеска со почеток во 14 часот во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија.

На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Пендаровски ќе присуствуваат и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу, директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за здравство, Венко Филипче, и министерката за финансии, Нина Ангеловска.

По завршувањето на седницата, претседателот Стево Пендаровски ќе даде изјава за јавноста, која ќе биде пренесувана на фејсбук-страницата на претседателот и на јутјуб-каналот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без вода делови на Карпош

Објавено пред

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на прстенот од ф-100 мм на улицата Душко Бојковски бр. 6-а, денеска, во периодот од 9 часот, па сè до отстранување на дефектот, без вода ќе останат дел од корисниците од улиците Душко Боjковски, Женевска, Осло и Будимпештанска во општина Карпош.

Прикажи повеќе...

Македонија

Студен воздушен бран во земјава – пониски температури, снег и дожд во наредните денови

Објавено пред

Времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините врнежи од снег, особено попладне и во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 7, а максималната од 7 до 16 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, кон крајот на денот со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 12 степени.

Под влијание на влажен и студен воздушен бран в среда ќе има врнежи од дожд, на места ќе бидат пообилни (над 25 л/м2), а на планините снег. Поради заладувањето и спуштање на дневните температури од 10 до 15 степени врнежи од снег ќе има и во некои пониски места, каде што ќе се формира снежна покривка. В четврток и петок ќе настапи стабилизирање на времето, но минималните температури во поголемиот дел од земјава ќе бидат под нулата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација вчера порачаа дека се уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице,...

Свет30 минути

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово се регистрирани вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излечиле 165.659, покажуваат...

Македонија56 минути

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска со почеток во 14 часот во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија12 часа

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија12 часа

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија12 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија14 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија14 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија14 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет16 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија17 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија18 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија19 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија19 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет19 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија21 час

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија21 час

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа22 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет22 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ23 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Досие