Контакт

Македонија

(Видео) Димковски во Штип: Преку ХС „Злетовица“ жителите од Североисточниот Регион ќе имаат навремено снабдување со чиста вода за пиење

Објавено пред

Отворен е јавниот оглас за избор на изведувач за пречистителната станица за вода за пиење во Штип, која ќе биде поврзана со хидросистемот „Злетовица“, каде што порано имаме изградено систем, но не е во функција, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, кој заедно со градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, ја посети пречистителната станица за вода, која се наоѓа во населеното место Баби.

Како што велат, проектираниот капацитет на филтер-станицата во Штип за преработка на сурова вода од хидросистемот „Злетовица“ е 500 литри во секунда. Досега не било возможно овој капацитет целосно да се исполни поради, како што се наведува, променливата количина вода со која Штип се снабдуваше од речиси седумдесет бунари. Количината вода не е стабилна и постојано варира, а особено е проблематичен летниот период кога Штип се соочува со недостиг од чиста вода за пиење.

„На 5 февруари се затвора повикот, ќе се разгледаат понудите и многу бргу ќе се почне со градежните активности бидејќи парите се веќе обезбедени од МЗШВ. Во Карбинци е избран изведувачот, каде што ќе се почне со работа и вредноста е околу 85 милиони денари, а за пречистителната станица во Штип вредноста е околу 295 милиони денари за доградба на станицата со најсовремена технологија“, изјави министерот Димковски и притоа посочи дека до крајот на 2020 година општина Штип целосно ќе се приклучи кон хидросистемот „Злетовица“.

Во Штипскиот Регион исто така во завршна фаза е и изборот на најповолен понудувач за изградба и надзор над изведба на прочистителна станица во Карбинци. Во текот на 2020 година ќе се објави тендер за изградба на пречистителна станица за Лозово.

До крајот на 2020 година предвидено е да се изградат и цевководи и пристапни патишта до пречистителните станици за Карбинци и Лозово. Со сите овие активности се завршува првата фаза од проектот „ХС Злетовица“ за кој државата има обезбедено буџет од 5 милиони евра. Со овој капитален проект ќе им се овозможи континуирано и стабилно водоснабдување на речиси 100.000 жители од овој регион (Пробиштип, Свети Николе, Штип, Карбинци и Лозово). Со ова ќе се реши лошата состојба со водоснабдувањето со пивка вода во североисточниот дел на нашата држава.

Проектот „Хидросистем ‘Злетовица’“ понатаму продолжува со втора и трета фаза, кои се наменети за изградба на систем за наводнување на приближно 3.500 хектари обработливо земјоделско земјиште во регионот на Пробиштип (втора фаза) и изградба на мали хидроелектрични централи (трета фаза). „Хидросистемот ‘Злетовица’“ е повеќенаменски (водоснабдување, наводнување и енергетика) и се смета за проект од врвен национален интерес.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Објавено пред

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај на заболен од коронавирусот.

„Сите државни служби се во целосна подготвеност, нема причина за паника бидејќи воспоставена е контрола и преземени се сите мерки во согласност со протоколите. Преминуваме во следната фаза на справување. Граѓаните треба да се придржуваат до препораките од Министерството за здравство, а институциите имаат стручни кадри и опрема“, рече тој.

На новинарско прашање Спасовски одговори дека на сите училишта им дале задолжение да ги откажат екскурзиите во Италија, но засега сметаат дека нема потреба од никакви други ограничувања.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Објавено пред

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот за здравство, Венко Филипче, на вонредна прес-конференција, таа се вратила утрово од Италија, каде што престојувала еден месец.

Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на материјал од пациентката и дека резултатите покажале оти таа е позитивна на коронавирусот.

Жената патувала со комбе преку Табановце, а потоа со друго домашно возило била пренесена до скопските клиники.

„Нема простор за паника. Пацентката е сместена на Инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно за нејзината состојба, со епидемиолошки анализи, прашањата што ѝ беа упатени укажаа дека таа веќе еден месец била во Италија на прошетка и во посета на свои роднини. Ова ни дава право да мислиме дека инкубацијата е одамна помината и дека не претставува опасност да ја пренесе болеста. Сепак, сега се прави проверка на сите патници што патувале со неа во комбето и тие ќе бидат во 14-дневна изолација“, рече Филипче. Тој додаде дека пациентката била болна веќе две недели.

Филипче упати апел до сите институции кои имаат вработени што патувале во Италија да не ги примаат вработените на работните места, туку да останат дома 14 дена во карантин. Рече дека е во интензивна комуникација со грчкиот, српскиот и со косовскиот министер и се преземаат сите мерки.

„Карантин има за сите оние што знаеме дека сигурно имале контакт со заразено лице“, рече Филипче.

Д-р Жарко Караџовски изјави дека стручна екипа од Институтот за јавно здравје веднаш заминал на Инфективната клиника за да направи епидемиолошка анкета и увид на лицето.

„Едно позитивно лице не претставува ризик за преостанатото население. Упатувам смирувачка порака дека нема простор за паника. Спремни сме за половина час да мобилизираме екипа и она што за мене е битно – е дека ние владееме со состојбата. Не можеме да го спречиме трансферот на луѓе, стока, пари и капитал, но имаме контрола врз ситуацијата“, рече тој.

Караџовски изјави дека граничната полиција постапува во согласност со протоколите, односно на сите лица што влегуваат во земјата им се поставуваат 6 епидемиолошки прашања и ако тие изјават дека имаат одредени симптоми на болеста, се тргаат на страна.

Епидемиолошката служба што дежура на скопскиот аеродром, пак, врши скенирање со термокамера и вршат епидемиолошка анкета, а лицата со симптоми на болеста ги тргаат на страна во просторијата за изолација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Анкета на „Стратум R&D“ за изборите: Подобра иднина ќе има со СДСМ на власт

Објавено пред

Медиумската групацијата „Клип медија“, во соработка со Институтот за истражување и развој „Стратум R&D“, спроведе истражувачки проект за ставовите и перцепцијата на граѓаните.

Целта беше да се идентификуваат клучните ставови на граѓаните за политиките, за иднината, но и за најактуелните политичари на нашата политичка сцена.

Истражувањето е спроведено преку телефонски интревјуа на 900 испитаници од целата територија на државата.

Попозитивна проекција за иднината на граѓаните е доколку СДСМ остане на власт

Во однос на сите прашања видлива е поларизација кај гласачкото тело меѓу двете најголеми политички партии, има одредена разочараност кај неопределните граѓани, највидлива во делот на правосудството.

Во согласност со резултатите, попозитивна проекција за иднината граѓаните имаат доколку СДСМ остане на власт. 31,4 отсто од испитаниците рекле дека состојбата ќе се подобри ако СДСМ остане на власт, а 24,9 отсто сметаат дека подобрување е можно доколку ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт.

Ако ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт, 37 отсто се плашат дека состојбата ќе се влоши, а истото тоа за СДСМ го мислат 34,2 отсто.

Ако остане ДУИ на власт, дури половина од гласачите очекуваат влошување на состојбата.

Граѓаните сметаат дека Зоран Заев ќе биде премиер по изборите на 12 април

Ставовите кон лидерите на двете најголеми политички партии одат во прилог на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, најголем број, 43 отсто од испитаниците, сметаат дека тој заслужува целосно или делумно да биде премиер на РСМ.

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, 31 отсто од граѓаните сметаат дека тој заслужува целосно или делумно да биде премиер на РСМ.

Очекувањата на граѓаните, според ова истражување, е дека Зоран Заев ќе биде следниот премиер по изборите на 12 април.

На прашањето „Кој ќе биде следниот премиер“, 37 отсто од граѓаните сметаат дека тоа ќе биде Зоран Заев, а 25 отсто дека тоа ќе биде Христијан Мицкоски.

Која партија заслужува да биде владејачка е прашањето на кое граѓаните сметаат дека СДСМ е партијата што заслужува да формира влада по изборите со 44 отсто, потоа 34 отсто сметаат дека тоа е ВМРО-ДПМНЕ и 17 отсто дека тоа треба да биде ДУИ.

Најголеми проблеми на кои треба да се фокусира владата се економијата, борбата против криминалот и корупцијата, реформите во правосудството и покачувањето на платите.

Подобрување на економијата

Борба против криминалот и корупцијата

Реформи за правично судство

Покачување на платите

Актуелни теми:

Од актуелните теми, најголем процент од граѓаните, 47 отсто, сметаат дека носењето на законот за Јавното обвинителство е чекор напред во борбата против криминалот и корупцијата наспроти 37 отсто, кои сметаат дека не е.

Законот за ЈО се оценува како неопходен за зголемување на ефикасноста во борбата против криминалот и корупцијата и најсилен мотив за донесување на овој закон е добивањето датум за преговори со ЕУ.

Евалуација на политиките на политичките партии:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија55 минути

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија5 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет5 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија5 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион5 часа

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Регион7 часа

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа7 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава8 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија9 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија9 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија10 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт19 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија22 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија22 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија1 ден

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија1 ден

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија1 ден

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Досие