Контакт

Македонија

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Објавено пред

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за градилиштето и старите потпорни ѕидови се одронил утрово во шест часот. На улицата немало никој па нема повредени. Поради опасност од нов одрон, полицијата го огради просторот па неколку семејства останаа без пристап до домовите.

Жителите од околните куќи се огорчени од нереагирањето на Општината. Велат дека ги предупредиле и општинските власти и инвеститорот дека земјиштето ќе се излизга оти багерите ги откопале старите потпорни ѕидови кои го држеле патот и каналот за одведување на атмосферските води од Водно, но копањето за новата зграда не сопрело.  Распаметени од можноста  целото земјиште да се излизга и да им ги поклопи куќите, жителите дежураат покрај градилиштето.

„Ова не е еден ден. Веќе еден  месец ги предупредуваме градежниците. Им кажуваме дека ќе ни го уништат патот, ќе пропадне. Јас живеам на улицата кај почетната кривина. Борот цел го искршија. Им реков да не ми го фрлаат ѓубрето пред гаража,  да си го земат и да си го однесат. По неколку дена улициве почнаа да пукаат, почнаа да пропаѓаат. Пак ги викнавме. Им го блокирав патот таму, а тие ми викнаа полиција. Полицијата место  да нè штити нас, ги штитеше нив. Сè што пробавме беше попусто. Ги стопиравме, не можат да поминат, камионите им стоеја, ни се закануваа – знаете со кого си имате работа. Им кажавме дека овде е дозволено да проаѓа само петтонски камион, а не камион од 40 тона како што одат сега тука. Пријавено е во Општина не само од еден туку од речиси сите куќи што живеат тука, сите имаат пријавено“, вели жител на Пржино.

Соседите рекоа дека просторот на кој сега се гради зграда им служел како паркинг и повеќе од 50 години на него не било дозволено да се гради што било. Сметаат дека ова не е последен градежен атак на нивната населба.

„Градоначалникот ветуваше дека ќе прекине градежното лудило, но ова продолжува. Дознавме дека има маркици и во парк-шумата“, вели сосед на новата зграда.

Увид на местото на одронот, два часа по пријавата, направи и градежната инспекција од Општина Кисела Вода. Жителите со аплауз ги дочекаа инспекторите за иронично да им кажат дека одронот е нивна вина оти не постапиле по пријавите и ја поддржале урбаната мафија.

Уште еднаш им посочија дека на локацијата нема место за паркинзи за наводните 12 стана во зградата, нема соодветно решение за вода, струја за новиот објект и прашаа дали на инвеститорот му дале одобрение да урива и уништува општински имот алудирајќи на улиците. Општинските инспектори немаа одговор на бројните прашања на жителите и кажаа само дека инвеститорот имал одобрение за градење.

„Откако ќе ви скршат глава и ќе добиете потрес на мозок што ќе ви е санирање?“, прашаа жителите, на што инспекторката од Кисела Вода одговори со прашање „Зошто ми кажувате мене, дали јас сум виновна за тоа што се случило?“

Инспекторката немаше што да изјави велејќи дека треба да дојде фирмата инвеститор и да преземе заштитни мерки, тврдејќи дека на местото имало потпорен ѕид, но паднал. Како што рече таа, позитивно е што ќе добијат нов пат, изграден од инвеститорот.

„Што да утврдам? Тоа што гледате. Што да кажам? Улицата паднала, попуштило земјиштето. Јас ѝ укажав на фирмата да дојде и да преземе заштитни мерки. Имало потпорен ѕид, но паднал“, вели инспекторката од Кисела Вода.

Одобрението за градење на оваа локација е потпишано од новиот градоначалник, Филип Темелковски, кој за „Макфакс“ спротивно на кажувањето на инспекторката, вели дека на локацијата немало потпорни ѕидови, а општината ќе ја запре изградбата на определен период.

„Правниот тим на Општината и инспекцијата ќе дадат претставки и ќе се запрат градежните активности. Факт е дека при градењето фирмата не се грижела за безбедноста. Дополнително, на барање на граѓаните, ќе го лимитираме движењето на тешки товарни возила на горниот пат, кој воедно поради оштетувањата кои досега настанале ќе треба да ги санира. По долниот пат ќе можат да се движат градежните возила, а потоа инвеститорот ќе треба и тој пат да го санира. Не можеме да му ја одземеме маркицата за градба бидејќи тој има стекнатно право на земјиштето“, вели градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски.

Уништен од градежната механизација е целиот пат што води до градилиштето. Жителите велат дека не е исклучена можноста да се појават одрони и на други места оти патот е со пукнатини насекаде, а оштетувања имало и на одводниот канал покрај патот. Сите оштетувања се пријавени во Општината од каде не презеле мерки да сопре уништувањето.

Градежната компанија „Хантерс“,  која воедно е и инвеститор на зградата, не испрати свој претставник на градилиштето, а не одговори ниту на повиците на „Мафакс“ за објаснување по уривањето на патот.

Кристијан Ландов

Македонија

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Објавено пред

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со масовното прислушкување, вели директорот на затворот „Шутка“, Ѓоко Котевски за „Макфакс“. Мијалков е сместен во ќелија со други затвореници и нема посебен третман, како што е случај со Орце Камчев кој е сместен во „хашките ќелии“ поради висок холестерол, тврди Котевски.

„Самата институција, вработените и секторот за обезбедување ги презема сите потребни мерки за безбедност на Сашо Мијалков, исто како и за сите други затвореници. Секако, ќе му бидат обезбедни сите права кои му следуваат, а тоа се два часа прошетка на чист воздух, посета од најблиското семејство, адвокат, присуство на рочиштата“, вели директорот Котевски за „Макфакс“.

Директорот на затворот „Шутка“ вели дека се завршени здравствените прегледи на Мијалков, но резултатите се уште не ги знае.

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вчеравечер беше спроведен во истражниот затвор „Шутка“ поради опасност од бегство, а по барање на СЈО. Кривичниот совет попладнево на Мијалков му ја одредил мерката притвор од 30 дена. Мијалков е третиот приведен функционер од поранешната власт по бегството на експремиерот Никола Груевски. Претходно приведени беа поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, и ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Објавено пред

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски, тој од Виктор Орбан очекува солидно објаснување за основите на азил.

,,Владеењето на правото останува темелен принцип за земјите членки и земјите кандидати на ист начин. Клучно е за кредибилитетот на Европа. Изненадувачки е што Унгарија поддржува членство во ЕУ за Македонија, но, не ја смета за безбедна”, напиша Хан.

Прикажи повеќе...

Македонија

Симулациска вежба – ќе се спасуваат лица при пороен дожд крај реката Кумановка

Објавено пред

поплава, Охрид, невреме

Симулациска вежба за спасување на лица при пороен дожд ќе се одржи денеска крај реката Кумановка, која понекогаш се излева во градското подрачје и ги поплавува околните куќи. Министерот за здравство, Венко Филипче во 12.00 часот ќе присуствува на симулациска вежба, која се одржува во Куманово (населба „Средорек“).

Вежбата ја спроведуваат Министерството за здравство, со поддршка од Светската здравствена организација (СЗО) и Фонодот за население на Обединети нации (УНФПА), а ќе присуствуваат и високи претставници на овие меѓународни организации.

Целта на симулациската вежба е да се зајакнат капацитетите на тимовите за укажување итна медицинска помош во Куманово, да се одговори на потребите за време на поплава. Вежбата вклучува координирање на активностите на повеќето тимови, тестирање на итните медицински служби и капацитетот на одговор при итни состојби на оперативните тимови во Куманово, унапредување на координацијата, комуникацијата и соработката меѓу разните институции и чинители, идентификување на силните и слабите страни, како и можностите за подобрување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија8 минути

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет35 минути

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет51 минута

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија54 минути

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија11 час

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија13 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија15 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија15 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized18 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија18 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски19 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија20 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски20 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија23 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет23 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија23 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“24 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Досие