Контакт

Македонија

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Објавено пред

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за градилиштето и старите потпорни ѕидови се одронил утрово во шест часот. На улицата немало никој па нема повредени. Поради опасност од нов одрон, полицијата го огради просторот па неколку семејства останаа без пристап до домовите.

Жителите од околните куќи се огорчени од нереагирањето на Општината. Велат дека ги предупредиле и општинските власти и инвеститорот дека земјиштето ќе се излизга оти багерите ги откопале старите потпорни ѕидови кои го држеле патот и каналот за одведување на атмосферските води од Водно, но копањето за новата зграда не сопрело.  Распаметени од можноста  целото земјиште да се излизга и да им ги поклопи куќите, жителите дежураат покрај градилиштето.

„Ова не е еден ден. Веќе еден  месец ги предупредуваме градежниците. Им кажуваме дека ќе ни го уништат патот, ќе пропадне. Јас живеам на улицата кај почетната кривина. Борот цел го искршија. Им реков да не ми го фрлаат ѓубрето пред гаража,  да си го земат и да си го однесат. По неколку дена улициве почнаа да пукаат, почнаа да пропаѓаат. Пак ги викнавме. Им го блокирав патот таму, а тие ми викнаа полиција. Полицијата место  да нè штити нас, ги штитеше нив. Сè што пробавме беше попусто. Ги стопиравме, не можат да поминат, камионите им стоеја, ни се закануваа – знаете со кого си имате работа. Им кажавме дека овде е дозволено да проаѓа само петтонски камион, а не камион од 40 тона како што одат сега тука. Пријавено е во Општина не само од еден туку од речиси сите куќи што живеат тука, сите имаат пријавено“, вели жител на Пржино.

Соседите рекоа дека просторот на кој сега се гради зграда им служел како паркинг и повеќе од 50 години на него не било дозволено да се гради што било. Сметаат дека ова не е последен градежен атак на нивната населба.

„Градоначалникот ветуваше дека ќе прекине градежното лудило, но ова продолжува. Дознавме дека има маркици и во парк-шумата“, вели сосед на новата зграда.

Увид на местото на одронот, два часа по пријавата, направи и градежната инспекција од Општина Кисела Вода. Жителите со аплауз ги дочекаа инспекторите за иронично да им кажат дека одронот е нивна вина оти не постапиле по пријавите и ја поддржале урбаната мафија.

Уште еднаш им посочија дека на локацијата нема место за паркинзи за наводните 12 стана во зградата, нема соодветно решение за вода, струја за новиот објект и прашаа дали на инвеститорот му дале одобрение да урива и уништува општински имот алудирајќи на улиците. Општинските инспектори немаа одговор на бројните прашања на жителите и кажаа само дека инвеститорот имал одобрение за градење.

„Откако ќе ви скршат глава и ќе добиете потрес на мозок што ќе ви е санирање?“, прашаа жителите, на што инспекторката од Кисела Вода одговори со прашање „Зошто ми кажувате мене, дали јас сум виновна за тоа што се случило?“

Инспекторката немаше што да изјави велејќи дека треба да дојде фирмата инвеститор и да преземе заштитни мерки, тврдејќи дека на местото имало потпорен ѕид, но паднал. Како што рече таа, позитивно е што ќе добијат нов пат, изграден од инвеститорот.

„Што да утврдам? Тоа што гледате. Што да кажам? Улицата паднала, попуштило земјиштето. Јас ѝ укажав на фирмата да дојде и да преземе заштитни мерки. Имало потпорен ѕид, но паднал“, вели инспекторката од Кисела Вода.

Одобрението за градење на оваа локација е потпишано од новиот градоначалник, Филип Темелковски, кој за „Макфакс“ спротивно на кажувањето на инспекторката, вели дека на локацијата немало потпорни ѕидови, а општината ќе ја запре изградбата на определен период.

„Правниот тим на Општината и инспекцијата ќе дадат претставки и ќе се запрат градежните активности. Факт е дека при градењето фирмата не се грижела за безбедноста. Дополнително, на барање на граѓаните, ќе го лимитираме движењето на тешки товарни возила на горниот пат, кој воедно поради оштетувањата кои досега настанале ќе треба да ги санира. По долниот пат ќе можат да се движат градежните возила, а потоа инвеститорот ќе треба и тој пат да го санира. Не можеме да му ја одземеме маркицата за градба бидејќи тој има стекнатно право на земјиштето“, вели градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски.

Уништен од градежната механизација е целиот пат што води до градилиштето. Жителите велат дека не е исклучена можноста да се појават одрони и на други места оти патот е со пукнатини насекаде, а оштетувања имало и на одводниот канал покрај патот. Сите оштетувања се пријавени во Општината од каде не презеле мерки да сопре уништувањето.

Градежната компанија „Хантерс“,  која воедно е и инвеститор на зградата, не испрати свој претставник на градилиштето, а не одговори ниту на повиците на „Мафакс“ за објаснување по уривањето на патот.

Кристијан Ландов

Македонија

Ахмети од Куманово: На 30 септември колку повеќе да излеземе, толку посилни ќе бидеме

Објавено пред

Од

Демократската унија за интеграција во текот на денешниот ден одржа средба со граѓаните во Куманово, каде ги информираше граѓаните во врска со важноста од гласањето на 30 септември што воедно е и историски датум за Македонија, бидејќи како никогаш порано ова земја е близу членството во НАТО.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети рече дека на 30 септември се гласа за стабилност, за мир, се гласа за безбедност како основен предуслов за економски развој и напредок.

,,Нема економија, нема инвестиции без одржлив мир и безбедност. На 30 септември се гласа за подобри меѓуетнички односи, на 30 септември се гласа и за генерациите што ќе се родат, затоа што план Б нема, единствената алтернатива е овој проект на 30 септември да се гласа и да биде успешен. На 30 септември се гласа за концепт, ќе бидеме со западен или источен концепт или филозофија. Колку повеќе ќе излеземе на 30 септември, толку посилни ќе бидеме, нема враќање назад, тие што мислат дека има враќање назад, само сонуваат дека ќе одиме напред”, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Централниот штаб на ДУИ следната активност во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември ќе ја одржи во село Семениште и во Општина Сарај.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски до Заев: Победи го стравот, наместо на фингиран ајде на вистински ТВ дуел

Објавено пред

Од

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Неготино. Тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која ќе ги штити националните и државните интереси на Република Македонија и нејзините граѓани потенцирајќи дека партијата својот легитимитет го црпи од народот. Тој додаде дека владата на Заев прифатила уставни амандмани напишани од грчката страна и истите ги крие од јавноста.

,, Премиерот и министрите говорат за уставни амандамни кои ниту ги соопштија на јавноста, ниту со некого се консултираа, што укажува дека повторно нешто кријат отворајќи ја дилемата дали има нешто повеќе од тоа што го читаме во капитулантскиот договор, а се крие во уставните амандамни”, истакна Мицкоски.

Пред присутните, Мицкоски додаде дека голем број на граѓани не се согласуваат со штетните и катастрофални политики на СДСМ и Зоран Заев, а тоа може да се види и преку празните плоштади и покрај скапата кампања која е платена од џебот на граѓаните.

Мицкоски му порача на Заев да не бега од ТВ дуел со него и да собере храброст и сила да излезе пред граѓаните и на дебата да ги соочат ставовите и вистината за референдумот, но и за сите криминални тендери, корупција и хаос кој што се случува во државата, а за која што одговорен е СДСМ и Заев.

,,Стравот е кај него и никако не може да го победи и да излезе на ТВ дуел со мене, па за да можеме заедно пред граѓаните на нашата татковина да зборуваме за тоа зошто овој договор е капитулантски , но ќе зборуваме и за сите оние криминали, за сите оние лукративности, за сите оние лаги, за сето она коа што беше ветувано а не беше реализирано и во 2016 година, но и сега во 2017. Затоа му реков победи го стравот еднаш во животот твој и ајде да излеземе заедно на дебата, на телевизија каде што ќе ги немаш сите оние скапо платени советници и сите оние скапо платени телевизиски реклами да те штитат, јас и ти, очи во очи, гради во гради да дебатираме за вистинската вистина за Македонија, па народот нека одлучи дали ти си бил во право или јас сум бил во право кога сум бил чесен, принципиелен и искрен со моите сограѓани”, изјави Мицкоски.

Тој на Заев му порача да ги остави оние монтирани дебати што ги закажува неделава што следи на еден национален медиум, каде Заев и заедно со двајцата негови потпретседатели Шекеринска и Османи ќе глуми ТВ дуел и ќе дебатира за розевата манипулативна слика, така фингирајќи дебата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев од Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност, јазик и идентитет

Објавено пред

Од

,,Од Вашингтон дојдов во Богданци. Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината во НАТО и ЕУ. Дојдоа во Македонија канцеларката Меркел, канцеларот Курц, Могерини.Ова е исто така признание на нашата државност, јазик и идентитет, рече претседателот на СДСМ и премиер”, Зоран Заев на денешната трибина во Богданци.

Tој додаде дека целиот свет и дава поддршка на Република Македонија, а прашањето со референдумот е дали ќе бидеме дел од светот или сами во светот.

Премиерот Заев рече дека ја разбира мачнотијата од географската одредница, но укажа дека со договорот од Преспа се потврдуваат македонскиот јазик и идентитет.

,,Го потврдивме нашиот јазик и идентитет. Имаме држава признаена од цел свет, македонски народ признаен од цел свет, којшто говори јазик признаен од цел свет. Во Европскиот Парламент како македонски премиер зборував на македински јазик. Тоа е потврда на нашиот јазик и идентитет. Со овој договор ги остваруваме вековните аспирации на нашите претци”, рече Заев.

Тој додаде дека ги охрабрува сите да гласаат на референдумот.

,,Сите деца ќе влезат во НАТО и во ЕУ, но некои луѓе ќе се горди на себе како постапиле, некои ќе жалат, а некои ќе се срамат. Требало да се прават уставни измени. Тие ќе бидат еден амандман и како што е наведено во договорот, ќе се внесе географската одредница, со повикување на документите од АСНОМ за македонската државност, со водење грижа за дијадпората како секаде во Европа и без иредентизам и територијални претензии. Со успешен референдум, ова е работа на Собранието”, дополни претседателот на СДСМ и премиер Заев.

,,Ова е одлука на нашата генерација. Шансата може да ни се повтори за 50 години. На 30. септември не се седи дома, на 30. септември се гласа се испишува историја, се гласа За европска Македонија”, повика Заев на трибината во Богданци.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура3 часа

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа7 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија9 часа

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет11 час

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија11 час

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија13 часа

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ14 часа

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија14 часа

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток1 ден

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток1 ден

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија1 ден

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ1 ден

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија2 дена

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Македонија2 дена

Фрчат казни за адвокати во кривичниот суд, тројца казнети со 1000 евра

Поради неприсуство на тројца адвокати, Судот го одложи денешното рочиште за предметот на специјалното јавно обвинителство со кодно име „Топлик“....

Македонија2 дена

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија2 дена

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија2 дена

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет2 дена

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија2 дена

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Досие