Контакт

Македонија

(Видео) Заев: Добрата вест за Северна Македонија, ќе биде добра вест и за ЕУ

Објавено пред

Почнувањетo на преговорите со ЕУ ќе влијае позитивно на цел регион како интегрален дел од Европа и како признание за напредокот на реформите во Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев, кој денеска одржа поздравен говор на конференцијата „Самит на Западен Балкан – Зацврстување на моментумот за европска интеграција“, во организација на угледниот магазин „Економист“.

Заев, на конференцијата на која учествуваат голем број гости од земјата, регионот и светот, говореше на темата „Стабилност и раст во Југоисточна Европа – дали сме на вистинскиот пат?“

Во поздравниот говор Заев истакна дека добрата вест за почнување преговори со ЕУ ќе влијае позитивно на целиот регион, а ќе биде добра вест и за ЕУ затоа што ние носиме ентузијазам за важната улога што ја игра Унијата како глобален актер и ја потсетуваме на своите изворни вредности за партнерство, солидарност и заеднички просперитет.

Премиерот во поздравното обраќање нагласи дека во неговиот мандат објавил повеќе добри вести, а една од најдобрите е решавањето на спорот со Грција.

„Секогаш ќе се сеќавам на 17 јуни во Преспа кога заедно со Алексис Ципрас кренавме раце како вистински партнери и пријатели кои им соопштуваат добри вести на своите држави. Оваа година во февруари стапи во сила договорот од Преспа, со што се реши 27-годишниот спор што го имавме со Грција“, рече Заев.

Премиерот оцени дека сега имаме исклучително добри односи со Грција и сериозно подобрена билатералната соработка. Тој изрази верување дека договорот од Преспа е корисен пример за многу други отворени прашања. Дополнително, нагласи Заев, овој договор е катализатор на промени бидејќи сведочи за нов трансформативен процес на Балканот.

Алексис Ципрас и Зоран Заев на конференцијата „Самит на Западен Балкан – Зацврстување на моментумот за европска интеграција“

„За мојата земја, овој договор заедно со договорот за добрососедство со Бугарија ги отвори вратите кон постигнување на стратешките цели: членство во НАТО и ЕУ. Република Северна Македонија ја доби добрата вест дека набргу ќе биде триесеттата членка на НАТО. Да бидам искрен, понекогаш бргу забораваме каде сме биле пред само две-три години, а каде сме денес. Мојата политичка кариера е сведоштво дека морате да земете длабок здив и кога е најтешко и да не заборавите дека во вашата визија се граѓаните што живеат поквалитетно и посреќно само заради неколку храбри чекори, кои сте спремни да ги преземете“, изјави Заев во обраќањето.

Говорејќи за економијата, Заев рече индустриското производство во државата се зголемило 8 проценти откако оваа Влада стапила на власт и продолжува да расте.

„Успеавме да ја намалиме невработеноста и таа во моментот е на историски 17,5 проценти со индикација дека ќе оди надолу. Растот на домашниот бруто-производ во првата половина од годината е 3,6 отсто и очекуваме негово зголемување годинава“, рече Заев и додаде дека Владата исто обрнува големо внимание и на приватниот сектор.

Македонија

Казнети 464 граѓани кои не носеле заштитни маски

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од ширење на коронавирусот, регистрирани се 464 прекршоци, информираат од МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери поради семејни причини не закажа за денеска собраниска седница

Објавено пред

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел од медиумите. Од Кабинетот на Џафери велат дека претседавачот се предомислил поради објективни семејни причини.

„Претседавачот со конститутивната седница, поради објективни семејни причини, денеска нема да го закаже продолжението на седницата. Кога ќе има дополнителни информации, во однос на терминот, ќе ве информирам“, велат од Кабинетот на Џафери.

Најверојатно, Џафери се предомисли откако вчера неговата ќерка Бесиана доби син, а за тоа, Џафери објави на социјалните мрежи. Под објавата, меѓу бројните честитки е и онаа од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Џафери вчера кажа дека побарал од собраниските служби да направат подготовки за одржување на конститутивната седница, бидејќи според него, штом Пендаровски му го доделува мандатот на Заев, тогаш, СДСМ и коалицијата „Можеме“ веќе имаат и мнозинство во Собранието.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба на албанските парламентарни политички партии на иницијатива на ДУИ

Објавено пред

Денеска, во 12 часот, во хотелот „Парк“ во Скопје, ќе се одржи средба на албанските парламентарни политички партии на иницијатива на ДУИ. Кој ќе присуствува на средбата е неизвесно откако вчера Алијансата за Албанците и Алтернативата најавија дека нема да дојдат.

Зијадин Села и Африм Гаши велат дека ја прифаќаат поканата, но бараат средбата да се одржи по 17 август, а не утре.

„Сметаме дека политичкиот механизам на тркалезната маса е важен политички инструмент за координирање на позициите на албанските парламентарни партии и како таков сметаме дека треба да продолжи да се негува за артикулација на албанските интереси во Северна Македонија. Размислете за можноста за друг датум почнувајќи од понеделник (17.8.2020) натаму, секако со известување неколку дена претходно со дневниот ред на средбата“, се вели во писмото на Алијансата за Албанците и Алтернативата до претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Според извори од Беса, ни нивниот лидер Билал Касами нема да учествува на состанокот на лидерите на албанските партии. Тој наводно не сакал да биде дел од состанокот, но од Беса прецизираат дека засега сè уште нема официјална одлука на партиските тела.

Конкретен одговор нема ниту од лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

ДУИ, сепак, не ја откажува средбата, а од партијата велат дека остануваат достапни и отворени за натамошни средби во текот на следната недела или на кој било иден датум.

Партијата им се заблагодари на сите албански парламентарни партии за, како што велат, коректната комуникација, потврдниот одговор и добронамерните предлози за состанокот. Велат дека предложениот дневен ред за состанокот на 13 август може да биде дополнет и изменет со предлози од сите учесници за време на заедничката средба.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на заедничка маса ги покани Билал Касами, Зијадин Села, Африм Гаши и Мендух Тачи на истиот ден кога се одбележува 19-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија33 минути

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување на депозити согласно Решението на гувернерот на Народна банка за укинување на дозволата за основање и работа...

Свет2 часа

Лекот РЛФ-100 покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек РЛФ-100 (авиптадил) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија2 часа

Џафери поради семејни причини не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа2 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет3 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија3 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет14 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет16 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија16 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија18 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија19 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија21 час

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија21 час

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија21 час

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија23 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија23 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија23 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ1 ден

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија1 ден

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет1 ден

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Досие