Контакт

Македонија

(Видео) Зафировска: Пораката од Тито на старата железничка станица е извадена поради идеолошки причини

Објавено пред

Првично, буквите од Тито што беа поставени на старата железничка станица во знак на ужасниот земјотрес што се случи во Скопје беа отстранети во 2000 или 2001 година по иницијатива на тогашниот министер за култура од идеолошки причини. Стиропорните букви беа лепени со квалитетно лепило кое може да издржи секакви временски услови и немаше никаква причина да бидат тргнати, вели в.д. директорката на Музејот на град Скопје, Фросина Зафировска.

Во тој период на власт во Република Македонија беше ВМРО-ДПМНЕ на чело со премиерот Љубчо Георгиевски. Владата беше избрана на изборите во 1998 година, но до 2000 година составот претрпе неколку измени. Првично, министер за култура во оваа влада беше Димитар Димитров, но во наредните две години тој е сменет по што на чело на Министерството за култура застана Ганка Самоиловска-Цветанова, која ја повела иницијативата за отстранување на буквите на Тито од старата железничка станица.

– Буквите беа направени од стиропор во осумдесеттите години, на заднина од иверка. Стиропорните букви беа лепени со квалитетно лепило што може да издржи секакви временски услови. Немаше никаква потреба да се вадат, извадени се од идеолошки причини – вели Зафировска.

Но, и покрај отстранувањето на буквите, граѓаните можеле да го прочитаат натписот поради лепилото што останало на таблите кои се тргнати седум години подоцна.

Како замена за отстранетите букви направена е табла како спомен-обележје на кое е ставен текстот од изјавата на Тито по стравотниот земјотрес. Таблата е во многу помал формат од првичните букви кои се отстранети и е поставена на влезот од Музејот на град Скопје.

Зафировска вели дека засега нема никаква одлука што да се прави со местото на кое порано беа поставени буквите по што додаде дека за каква било промена треба се разговара со Град Скопје.

Пред неколку дена група граѓани доставија барање до Град Скопје и Министерството за култура, со што започнаа иницијатива за повторно поставување на пораката од Тито на Музејот.
– Во колективната меморија на граѓаните на град Скопје испишаната порака на Јосип Броз Тито дадена по земјотресот од 26 јули 1963 имаше важно место и представуваше репер во постоењето и негувањето човечки релации во трагичните моменти на живеењето на еден град. Поттикнати од ехото на таа порака и потребата на нејзиното постоење за идните генерации, ние група граѓани поведуваме иницијатива за нејзино враќање на местото каде што била старата железничка станица, а денешен Музеј на град Скопје – велат од иницијативата.

Оттаму исто така велат дека во наредниот период очекуваат придружување на голем број граѓани, како и поддршка од одговорните институции и субјекти, дизајнери, архитекти и градежници и со тој гест да се одбележи 55-годишнината од земјотресот и Денот на солидарноста.

В.д. директорката Зафировска вели дека размислува за креирање поставка во Музејот, каде што би стоела пораката од Тито, како и други експонати поврзани со немилиот настан, но тоа вели дека не зависи само од неа.

– Треба да се слушнат и мислењата од Градот, Министерството за култура и Управата за заштита дали ние имаме право да направиме нешто такво на истото место – вели Зафировска.

Директорката на Музејот тврди дека истите букви не може да бидат вратени бидејќи не постојат. Според неа, потребно е ново решение, односно нови букви, кои ќе бидат изведени од професионалци.

– Можеби треба да се третира како спомен-обележје, а тогаш се знае по закон како оди таа постапка, но во секој случај јас сум за тоа да биде дизајнирано современо. И да се стават повторно буквите, тие не би биле од стиропор, туку од друг посовремен материјал. Јас лично немам против – вели Зафировска.

Виктор Јованов

Македонија

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Објавено пред

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

За нејзино разрешување гласаа сите осуммина пристуни членови на Советот.

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, по завршувањето на седницата изјави дека едногласно било одлучено Јанева да се разреши од функцијата Специјален јавен обвинител поради нестручно, незаконско и несовесно работење.

Претходно денеска, со 102 гласа „за“, и ниту еден „воздржан“ или „против“, пратениците во Собранието исто така донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка.

По ова, претседателот на парламентот, Талат Џафери, ја испрати одлуката до Советот на јавни обвинители, каде со вечерашното гласање е целосно завршен процесот за разрешување на Јанева.

Мандатот како специјална обвинителка ѝ завршуваше, утре (15. септември).

Прикажи повеќе...

Македонија

Димковски: Соработуваме со локалната самоуправа за спречување на африканската свинска чума

Објавено пред

Министерот за земјоделство, Трајан Димковски на состанок со штипскот градоначалник Благој Бочварски, разговараше за превентивните мерки за спречување на појава и ширење на болеста африканска свинска чума.

Од ресорното министерство констатираат дека општина Штип е активно вклучена во спроведување на мерките за превенција и справување со африканската свинска чума, конкретно во делот на движењето на домашните свињи надвор од фармите и контролите што се спроведуваат на депонијата.

Димковски во рамките на средбата ги посочи превентивните мерки кои се преземаат за спречување на ширењето на оваа болест во околината на Штип.

„Би сакал да нагласам дека сите превентивни мерки што ги преземаме се за намалување на ризикот од африканска свинска чума, со градоначалникот Бочварски и со ветеринарната станица тука во Штип. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, веќе ја подготви програмата со која од 1 семптември до 15 октомври сточарите кои не ги исполнуваат биосигурносните мерки ќе добијат парична сума од 3 илјади денари по глава“, изјави министерот.

Штипскиот градоначалник, пак, посочи дека се спроведуваат интензивни контроли за движење на домашните свињи надвор од фармите, на дивите одгледувалишта како и на депонијата.

„Општина Штип е во комуникација со Владата, постапуваме соодветно преку нашите служби и работиме на се што установивме како проблем на нашата депонија и на диви одгледувалишта на свињи. Општина Штип аплицираше, како и другите општини, за оваа депонија да биде современа со што ќе се сведат на минимум можностите за појава на болеста африканска свинска чума“, изјави Бочварски.

Димковски и Бочварски ја посетија и ветеринарната станица во Штип, каде што се разговараше за вклученоста на ветеринарните доктори во спроведување на превентивните мерки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби: Ја поддржавме работата на СЈО, но тоа не ја искорени селективната правда

Објавено пред

По длабоката криза и заробената држава, во изминатите години се потрудивме да го ослободиме општеството од селективна правда со инструмент наречен Специјално јавно обвинителство, рече Артан Груби од ДУИ во воведот од неговото обраќање на денешната собраниска седница за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Меѓутоа како што нагласи тој, четири години потоа гледа систем кој не е многу реформиран, односно и натаму е селективен и разочарувачки.

„Казната со 19 години за скопските момчиња во случајот Саздовски во споредба со казната на Бобан Илиќ за намерното убиство на Алмир, не е само селективна правда и неправда, туку е злосторство“, порача Груби во својот говор додавајќи дека правдата само кога е еднаква за сите е вистинска правда.

Според него, државата има потреба од правна извесност каде ќе победува праведниот, а не силниот, а за да се постигне ова, како што кажа, ветингот е повеќе од потребен и неопходен, не само за судиите, обвинителите, туку и за политичарите.

Груби нагласи дека ДУИ е единствената партија која бара независна институционална истрага за сите функционери од 2002 година до денес и ги повика и останатите партии во парламентот да го направат истото.

„Нема партија за која се нелегално објавени повеќе незаконски материјали отколку за ДУИ, со продажба и препродажба, со изнуди и уценување, со лаги и клевети. Нема погрда пропаганда од таа за ДУИ – ни била заштитена партијата или ни била криминализирана. Да имаше ДУИ еден единствен криминал ќе направеа сѐ да ни ја одерат кожата и власта и опозицијата, а да не зборуваме за обвинителството или судот“, кажа Груби во своето обраќање.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура5 часа

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија7 часа

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт8 часа

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа9 часа

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ11 час

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија12 часа

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија14 часа

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет16 часа

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт16 часа

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет17 часа

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет18 часа

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет18 часа

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија18 часа

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Македонија19 часа

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Спорт1 ден

Де Хеа стана најплатениот фудбалер на Манчестер јунајтед

Давид де Хеа потпишал нов договор со Манчестер јунајтед по преговори кои траеја (пре)долго, откако клубот „потклекнал“ и се согласил...

Регион1 ден

Во Мостар отворен првиот ресторан во кој работат само лица со посебни потреби

Во Мостар е отворен ресторанот „Лонато“ како дел од Центарот за деца и млади Los Rosales, во кој ќе работат...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ: Има поважни работи во животот од тениските рекорди

Новак Ѓоковиќ го очекува неизвесен крај на сезоната кога поради повредата на рамото (која придонесе да се повлече од САД...

Македонија1 ден

(Видео) Ивановска: Го викнавме Кочо Анѓушев на отчет за „Тополки“

За неколку актуелни случаи на сомнежи за корупција пријавени во Државната комисија за спречување на корупцијата, многу набргу ќе има...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Боки 13 и Кичеец

Судот им го продолжи притворот за уште 30 дена на Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец,...

Македонија2 дена

Љупчо Палевски приведен во Белград, сакал да замине во Русија

Во Белград е уапсен бизнисменот Љупчо Палевски – Палчо. Според тековните информации, апсењето се случило вчера кога Палевски сакал да...

Досие