Контакт

Македонија

(Видео) Здравствените работници од следниот месец ќе земаат поголема плата

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, и претседателот на самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјала, денеска во присуство на претседателот на Владата, Зоран Заев, ја потпишаа спогодбата за утврдување на најниската плата за најнизок степен на сложеност и за начинот на пресметување и исплата на платите во здравствената дејност, односно којашто ќе овозможи зголемувањето на платите на сите вработени во здравството за 5%.

Ваквото зголемување на платите во здравството беше највено минатиот месец од страна на министерот Филипче.

Потенцирајќи дека еден од првите приоритети на Владата е да се мотивираат здравствените работници и да се обезбеди квалитетно здравство за сите граѓани, премиерот Заев истакна дека Владата одлучи да ја зголеми платата на повеќе од 19 илјади здравствени работници во земјата.

„Изразено во бројки, од следниот месец средномедицинскиот кадар ќе добива дополнителни 1500-тини денари, докторите специјалисти на универзитетските интерни клиники на сметка ќе добиваат плус 3 756 денари, лекарите специјалисти во општите болници, 4 060 денари, а на докторите специјалисти на универзитетските клиники за хируршки болести, почнувајќи од септемвриската, платата ќе им биде повисока за 4548 денари. Кога на оваа сума ќе се додаде зголемувањето на надоместокот за прекувремена работа, дежурство и ноќен труд, сигурен сум дека тоа во значителна мера ќе ја подобри положбата на сите работници во здравствениот систем“, рече премиерот Заев.

Министерот за здравство исто така потенцираше дека зголемувањето на платите ќе почне да се применува со исплатата на септемвриската плата, и додаде дека со оваа спогодба, која денеска беше потпишана, ќе се овозможи зголемување на основицата за пресметување на плата за вработените во ЈЗУ од 12 654 денари на 13 286 денари.

Потребните средства за зголемување на износот на најниска плата изнесува 469.935.384 денари на годишно ниво, и 39.161.282 денари на месечно ниво за вкупно 19 123 вработени во јавните здравствени установи, додаде министерот Филипче.

Македонија

Жбогар е уверен дека законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Објавено пред

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар, при денешната посета на Општина Новаци, изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за обвинителството со консензус.

Според него случајот „Рекет“ покажуава дека јавното обвинителство се бори против корупцијата и не гледа причина за политичка криза.

„Имате институции што функционираат. Јавното обвинителство функционира и Специјалното обвинителство функционира и ќе функционира до 15 септември. Специјалната јавна обвинителка Јанева си поднесе оставка и тоа го имаме во предвид. Сега политичките лидери имаат одговорност да најдат решение за идното функционирање на СЈО, а една од можностите е да биде интегрирано во рамки на Јавното обвинителство. Има доволно време да се најде решение. Веруваме дека парламентот ќе го донесе законот со консензус“, рече Жбогар.

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. За носење на законот потребно е дво-третинско мнозинство. Според текстот на законскиот предлог Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство за организиран криминал.

Прикажи повеќе...

Македонија

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Објавено пред

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес на истрагата не соопшти повеќе детали за јавноста.

Од Обвинителството денеска потврдија дека не е пронајден вториот телефон на Јанева, а немаат ниту сознанија каде се наоѓа јавната обвинителка.

Телефонот на Јанева беше одземен во понеделникот и предаден на вештачење, за евентуална поврзаност на специјалната обвинителка во случајот „Рекет“.

Јанева претходно поднесе оставка од функцијата и оттогаш не е достапна за јавноста.

На барање на Обвинителството, вчера беше запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“, Зоран Милевски – Кичеец, кој заедно со „Боки 13“ беше приведен минатата недела.

Прикажи повеќе...

Македонија

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ еден месец го блокира ребалансот на буџетот на Гази Баба

Објавено пред

Oпштина Гази Баба веќе четири недели се соочува со бојкот од советниците на ВМРО-ДПМНЕ за донесување на ребалансот на буџетот, изјави градоначалникот на Општина Гази Бааба, Борис Георгиевски на прес-конференција.

Тој рече дека советниците од ВМРО-ДПМНЕ немале ниту една забелешка, но сепак се одлучиле за стопирање на суштинските точки кои ќе значат дополнителен развој за општината, а со тоа и подобри услови за живот на граѓаните. Според ВМРО-ДПМНЕ, како што изјави Георгиевски, буџетот не бил развоен и се крателе средства од него, а се префрлале за непродуктивни трошоци на општината.

„Во сето ова има само една вистина и сите овие обвинувања се празни бидејќи имаат само една цел, да се закочи работата на општината. На 17 јули побарав и координација со советничките групи и коалициите, да седнеме на една маса и да поразговараме и што е уште по важно, да најдеме заедничко решение. Сепак, од советниците на ВМРО -ДПМНЕ до денеска се уште немам никаков одговор. Ова уште еднаш ми ги потврди моите сомнежи дека тие не работат за доброто на жителите на општина Гази Баба, туку само за партиски интереси“, рече Георгиевски.

Додаде дека ова не  е првпат опозицијата да ја стопира работата на општината. Тие претходно го блокирале бараниот кредит од Светска банка за изградбата на вакуум канализацијата во Јурумлери, која е единствена во Македонија. Георгиевски обвини дека ВМРО-ДПМНЕ го блокирале и проектот за проширувањето на булеварот АСНОМ, како и влегување на две големи инвестиции кои ќе значеле дополнителен развој, но и приход во општината, како и реализација на дополнителни проекти.

Тој ги повика сите заинтересирани граѓани да присуствуваат на следната седница на Советот за самите да заклучите кој ја блокира работата на општина Гази Баба, а со тоа и реализацијата на проектите кои се од суштинско значење за нивните населени места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Жбогар е уверен дека законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар, при денешната посета на Општина Новаци, изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за обвинителството со...

Македонија15 минути

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија2 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија3 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Економија4 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата поевтинуваат за половина, односно за денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините еуросупер БС-95...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија5 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет7 часа

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет7 часа

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет7 часа

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет8 часа

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет8 часа

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет8 часа

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија19 часа

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија20 часа

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион22 часа

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија1 ден

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Македонија1 ден

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Свет1 ден

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена...

Свет1 ден

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се...

Досие