Контакт

Македонија

(Видео) Интервју со Добрила Кацарска: Некои судии не ги заслужуваат судиските тоги

Објавено пред

Активен поддржувач сум на ветингот, т.е. проверката во правосудството, а ние судиите со нашето однесување сами придонесовме угледот на судот да биде на најниско ниво, ова во интервју за „Макфакс“ го изјави судијката Добрила Кацарска, која го осуди премиерот во бегство Никола Груевски на двегодишна затворска казна.

dobivaj vesti na viber

„Помеѓу судиите има и такви што не заслужуваат да ја носат судиската тога. Сметам дека преку тој процес на ветинг, конечно, во Македонија би се тргнале сите судии што не заслужуваат да бидат носители на судиската функција. Се знае кој може да биде судија, според законот овие услови ги исполнуваме сите, но судијата мора да биде човек со интегритет, углед, професионалец и слично“, рече Кацарска во интервјуто.

Таа смета дека е подобро извесен период да останат помал број судии, кои ќе бидат професионалци и кои ќе си ја вршат чесно таа работа отколку да биде комплетно пополнет бројот на судиите, а сепак меѓу нив да има такви што се срам за судството.

„Ветингот би бил ветер во грбот за сите чесни судии да се вложат во работата и да работат во согласност со законот“, вели судијката во интервјуто.

„Не ги обвинувам никогаш политичарите од ниту една политичка гарнитура. Вината ја гледам кај судиите. Судијата е тој што дозволува или не дозволува врз него да се врши влијание. Ако вие сте човек со интегритет и ако знаат дека кај вас нема да успее никакво влијание, тогаш нема ни да се обидуваат да ви вршат влијание. Бидете сигурни во тоа“, потенцира кривичната судијка.

Во делот на застарувањето на предметите судијката е децидна дека судијата што го води предметот треба да преземе сè за да не дојде до застарување на постапките. „Кога ќе се добие еден предмет во работа, нешто што прво треба да се утврди е дали судот е надлежен и да се види рокот на застарување на таа постапка. Ако се работи за покус рок, судијата треба максимално да се ангажира и да преземе сè за да не дојде до застарување на таа постапка“, рече Кацарска.

„Најблаго речено е несериозно е да дозволиме како држава предмет по 12 или 13 години да нема правосилна пресуда“, кажа судијката.

Таа вели дека поротниците не се откажуваат поради чести судења или зашто долго траат судењата: „Кај мене не се откажуваа поротниците. Имаше случај на само две-три рочишта пред завршување на предметот ‘Тенк’ поротник се обиде да се откаже од судењето, наводно поради здравствени проблеми. Јас му кажав дека ако има здравствени проблеми, ако има потреба, ќе биде повикана и медицинска екипа и дека не може да се изигрува судот на таков начин. Поротникот остана до крајот на судењето и никогаш повеќе не ја спомна својата здравствена состојба или, што е уште повпечатливо, остана со мене и понатаму и за другите предмети и по завршување на предметот ‘Тенк’“.

Кацарска говореше и дека се гордее што чесно си ја врши работата иако никогаш не била ставена на листа како можен кандидат за повисоките судови: „Никогаш не сум била ставена на листа, ниту како можен кандидат, а камоли да добијам некакво унапредување. Па можеби има влијание и тоа што не може никој да ми влијае за кој предмет како судам и слично. Никогаш во животот не сум имала ниту роднина ниту близок пријател во која било политичка партија за да имам каква било поддршка од некого. Единствено, останува да се видат моите резултати. Причината зошто не сум напредувала во кариерата не можам јас да ви ја кажам. Се гордеам што чесно си ја вршам мојата работа. И подобро е кога никој не може да каже ништо лошо за вас отколку да напредувам во кариерата со пресуда надвор од законот“.

Кацарска: Mи падна да го оценувам „Рекет“ поради блискоста со Камчеви, се изземав од постапување

Судијката во интервјуто рече дека и за неа е неприфатливо да не се изземат судијката и обвинителката што постапуваат во предметот „Рекет“, а биле повикани во Обвинителството. Кога кај нејзиниот колега и кај неа паднал за оценка предметот „Рекет“, поради близината со семејството Камчеви, таа побарала да биде изземена од постапување поради пристрасност.


„Предметот падна во работа кај судијата Дарко Тодоровски. Во тој совет за оценка членувам и јас. Истиот момент јас побарав изземање од тој предмет затоа што не сакам да има каков било сомнеж во јавноста. Утре може некој да каже, да, предметот е оценет, даден е на судење, а судијата Кацарска беше дел од советот и оценката ѝ е таква затоа што фамилијата Камчеви се нејзини блиски пријатели. Судијата мора да се повлече кога има и минимален сомнеж во јавноста“, рече Кацарска.

Судијката смета дека за нејзините колеги од „тефтерчињата“ требало да се преиспита напредувањето во кариерата и дека судиите не треба да бидат скриени кога судењата се јавни. „Друго е кога јавноста ќе го види и ликот на судијата“, вели Кацарска.

На прашањето дали би прифатила да биде уставен судија, Кацарска не даде конкретен одговор, но рече дека да се биде уставен судија е чест и дека за тоа мора да биде избрана личност со интегритет, углед и професионализам во постапувањето.

Македонија

СДСМ: Со советничката листа на СДСМ за европско Тетово, за еднакви и подобри услови за живот

Објавено пред

Од партијата на власт потсетуваат дека Тетово на 20 август избира членови на новиот совет, тело кое има важна улога и големо влијание за функционирањето и иднината на општината и претставува силен коректив на работата на градоначалникот.

dobivaj vesti na viber

„Советничката листа на СДСМ и коалицијата, предводена од носителот Глигорије Стојановски е составена од докажани, угледни и чесни личности подговтени да работат за своите сограѓани, за Тетово да се развива, да ги користи сите свои потенцијали за да обезбеди еднакви и подобри услови за живот и работа на сите граѓани“, велат од СДСМ.

„Општина Тетово да го задржи правецот по кој се движи изминатиот период, кога се реализирани бројни проекти важни за граѓаните меѓу кои се издвојуваат нов затворен пливачки базен, реконструкција на регионалниот пат Тетово – Попова Шапка од 18,2 км, изградба на нов објект за ОУ Наим Фрашери во Мала Речица, изградба на филтер станица на водоснабдителен систем во Тетово, изградба на дел од булевар Видое Смилевски Бато во Тетово, набавка на 5 автобуси за јавен транспорт, реконструкција на СОУ Кирил Пејчиновиќ. Тетово денеска е град кој живее во духот на мултикултурализмот, град во коj се отвораат нови работни места, град кој дава еднакви шанси за секого, град каде ќе се произведуваат европски брендови“, се посочува во соопштението од страна на СДСМ.

СДСМ, дополнуваат од таму е сплотен, обединет за нови успеси, за политики и мерки што носат придобивки за граѓаните.

„Се залагаме за европско Тетово. Затоа на 20 август масовно гласајте за бројот еден, за советничката листа на СДСМ и коалицијата“, е истакнато во дописот на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата платила 6,5 милиони евра казна за неискористен кредит, тоа покажува колку се некадарни

Објавено пред

Ковачевски пред неколку недели говореше за изградба на пругата кон Бугарија, а пропуштил да каже дека поради неспособноста на неговата влада, Македонија ќе плати 6,5 милиони евра казна за нереализирани средства поради неискористување на заем за изградба на пругата Бељаковци – Крива Паланка, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Или не му кажале на Ковачевски каква штета е направена или тој не разбрал. Имале одобрени средства на располагање, а не ги искористиле нешто да направат за својот народ и својата држава и тоа доволно говори за отсуството на капацитет, кадарност и одговорност на оваа власт. Веројатно владата на Ковачевски може да конкурира за најштетна влада во светот, да позајмиш пари, да не изградиш ништо и згора на се да платиш камати и казни во износ од 6,5 милиони евра! А со тие пари можеше да се изгради училиште, детски градинки, патишта, канализации и други проекти“, се посочува во нивната реакција.

За ваквата штета по буџетот, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, треба да понесе одговорност или Ковачевски, или Бочварски како ресорен министер или друг надлежен за реализацијата на овој проекти и овој кредит.

„За жал, на владата на Ковачевски и СДСМ три нацртани овци да им дадеш да ти чуваат, една ќе изгубат, една ќе украдат, а третата ако имаш среќа ќе си ја вратиш“, се додава во дописот од оваа партија.

Потсетуваат, како што велат, дека владата на СДСМ изгуби 14 милиони евра од Европската банка за изградба на штипската болница, кои беа стопирани како казна за тоа што ништо не се градело цели 4 години.

„И сега поради СДСМ нема нова штипска болница, која требаше да биде капитален објект во здравството. Оваа штетност и криминогеност на власта на СДСМ е епска. Што поскоро падне оваа власт толку подобро за Македонија. Затоа е потребно соочување со народот, за да се соочат со казната за сите штетни и неодговорни политики“, се дополнува во писмената реакција од партијата на Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

На Табановце и Пелинце се чека околу еден час на Богородица околу 40 минути

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

dobivaj vesti na viber

На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути.

На ГП Табановце и ГП Пелинце се чека околу 1 часа за влез и излез од државата. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 09.08.2022 до 20.08.2022 на патниот правец раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238 поради изведување градежни работи (асфалтирање) сообраќајот е во прекин помеѓу 10:00 и 16:00 часот. Работите се изведуваат само во работни денови.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 минута

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето...

Европа28 минути

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а...

Европа40 минути

Ружди тргнат од респиратор и можел да зборува, напаѓачот се изјаснил за невин

Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен...

Европа57 минути

Кукасти крстови нацртани на повеќе од 80 автомобили во Берлин

Непознати сторители нацртале кукасти крстови на десетици автомобили во југоисточниот дел на Берлин, објави германски „Билд“. „Од четвртокот ни се...

Европа1 час

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не...

Европа13 часа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа15 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија16 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ17 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион18 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија19 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија23 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион24 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа1 ден

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија1 ден

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет1 ден

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија2 дена

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија2 дена

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион2 дена

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа2 дена

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...