Контакт

Македонија

(Видео) Кузеска: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат став за клучните прашања и шират лажни вести

Објавено пред

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат став за клучните прашања, немат предлог, идеја, немаат никаква понуда за граѓаните, смислено пласираат лажни вести и невистин и ја поктопуваат работата на институциите, изјави портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

„Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ лажеа дека во земјава ќе се населуваат мигранти. Ширеа невистини за ковид пандемијата. Дека нема доволно тестови за тестирање, дека нема доволна опрема за здравствените работници, дека системот не може да издржи. Додека здравствените работници жестоко се бореа со пандемијата Мицкоски и ДПМНЕ на секаков можен начин го кочеа здравствениот систем и изградбата на ковид болниците. Ширеа невистини преку Вело Марковски дека вирусот не е опасен и дека носењето маска е непотребно“, рече Кузеска.

Последните невистини, додаде таа, беа на директна штета на државните позиции.

„Хистеричниот Мицкоски лажеше дека се распрачувала земјава, дека се распродавал македонскиот идентитет. Сите овие лаги на Мицкоски се срушија, паднаа во вода. Ниту македонскиот идентитет е распродаден, ниту земјава е распрачена. Се што кажа Мицкоски излажа. Освен немањето став, лагите, одбраната на криминалот на режимот е трета клучна карактеристика на Мицкоски“, изјави Кузеска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Владата останува посветена на спроведувањето на преспанскиот договор

Објавено пред

Владата останува посветена на целосна реализација на договорот од Преспа, исткна владиниот портпарол Муамет Хоџа.

„Двете страни – македонската и грчката, имаат формирано комисии, кои интензивно работат на сите прашања“, рече Хоџа во Владата.

Нагласи дека во моментот кога ќе има заеднички заклучоци од комисиите, а во врска со обврските кои произлегуваат од договорот, јавноста ќе биде известена. Во однос на соработката, тој истакна дека нема пречки и постои постојана комуникација за отворените прашања.

Одговарајќи на новинарско прашање за предлогот на Министерството за информатичко општество и администрација во полн состав и со полно работно време администрацијата да се врати на работните места, портпаролот Хоџа истакна дека на вчерашната седница не станало збор за ова прашање, бидејќи сè уште нема мислење од Комисијата за заразни болести за ова прашање.

Портпаролот Хоџа одговарајќи на новинарско прашање за заедничката владина седница со Република Косово, истакна дека првично предвидениот датум, 25 јануари, е одложен, поради политичката состојба во Косово.

Тој информираше дека причина за тоа се предвремени парламентари избори во Косово, а по одржувањето на изборите и формирањето на институциите таму, двете влади дополнително ќе се координираат и ќе го одредат датумот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Објавено пред

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат да изберат отпремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата, соопшти министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

„Оние војници кои имале 15 години стаж ќе добијат 15.000 евра. Доколку работеле 25 години, тоа се 25.000 евра за нов почеток“, рече министерката.

Таа се заблагодари на Синдикатот на одбраната за заедничкото решавање на прашањето на уште една категорија војници во Армијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190, Кавадарци – 29, Велес – 19, Делчево – 16, Куманово – 14, Охрид – 12, Дебар – 12, Гостивар – 11, Прилеп – 7, Штип – 7, Битола – 7, Берово – 7, Демир Капија – 7, Кичево – 6, Тетово – 5, Струмица – 5, Гевгелија – 5, Свети Николе – 4, Неготино – 4, Виница – 4, Струга – 3, Кочани – 3, Крива Паланка – 3, Радовиш – 3, Крушево – 3, Ресен – 2, Пробиштип – 2, Кратово – 2 и Пехчево – 2.

Регистрирани се 387 оздравени пациенти од: Скопје – 255, Куманово – 21, Тетово – 15, Струмица – 15, Велес – 14, Ресен – 12, Битола – 11, Дебар – 8, Гостивар – 7, Кавадарци – 5, Штип – 4, Кичево – 3, Демир Хисар – 3, Делчево – 2, Охрид – 2, Гевгелија – 2, Свети Николе – 2, Кочани – 2, Богданци – 2, Берово – 1, Валандово – 1.

Починати се 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два од Кичево (61 и 70г), по еден од Ресен (77г), Битола (87г), Виница (57г), Охрид (79г) и Прилеп (65г). Осум од пациентите се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Направените 2236 теста се преку: ИЈЗ-518, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-188, Биотек-138, МАНУ-110, Жан Митрев (Филип Втори)-101, Систина-150, лабораторија Лаор–128, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-8, лабораторија болница Козле-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-699, УК Пулмологија со алергологија–5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 448.031 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91555, бројката на оздравени пациенти е 80008, на починати е 2821, а бројот на активни случаи изнесува 8726. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39861, активни 4788
• Куманово 5153, активни 374
• Тетово 5050, активни 316
• Прилеп 4534, активни 192
• Гостивар 3600, активни 222
• Штип 3491, активни 145
• Битола 3203, активни 156
• Велес 3056, активни 262
• Охрид 2761, активни 367
• Кавадарци 2533, активни 320
• Струмица 2519, активни 278
• Струга 2189, активни 150
• Кочани 1717, активни 83
• Кичево 1710, активни 128
• Свети Николе 1072, активни 32
• Гевгелија 978, активни 98
• Неготино 957, активни 92
• Дебар 753, активни 92
• Ресен 730, активни 90
• Крива Паланка 719, активни 47
• Радовиш 693, активни 46
• Делчево 591, активни 155
• Берово 584, активни 43
• Пробиштип 505, активни 41
• Виница 489, активни 34
• Валандово 325, активни 11
• Демир Хисар 243, активни 6
• Македонски Брод 242, активни 11
• Богданци 224, активни 27
• Кратово 220, активни 20
• Крушево 203, активни 29
• Демир Капија 195, активни 33
• Македонска Каменица 190, активни 20
• Пехчево 183, активни 13
• Дојран 82, активни 5

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија57 минути

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија2 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија2 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија4 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија4 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа6 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет6 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет6 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија7 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет18 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија22 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ22 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа23 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет1 ден

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа1 ден

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 ден

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 ден

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 ден

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Досие