Контакт

Македонија

(Видео) Мисајловски: Ги нарекуваа „Чарлиевите ангели“, а тоа беше хибридна институција за вршење прогон врз нас

Објавено пред

Имаме целосен прогон врз нас и морам да споменам и неколку жени. Ти се главните жени знаете „Чарлиевите ангели“ ги нарекуваат, и што знам како маички правеа од нив и сл. Но сфативме една работа дека таа хибридна институција која беше создадена за цел да се врши прогон врз ВМРО-ДПМНЕ и да се уништи идентитетот на македонското во сите нас видовме зошто се создадени, што правеа, до кај стигнаа. Гледаме 9 000 евра дневно за јаткасти плодови, гледаме 30 000 евра како на шофер давале, гледаме милионски суми како се делеле незаконски и на крај ВМРО-ДПМНЕ треба да биде криво за се, истакна Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на настан организиран од страна на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ во Велес.

„Не, ние ќе ги исправиме сите работи. Ќе ги исправиме но затоа ни треба народот, затоа ве замолувам од моето име, но и од претседателот Христијан Мицкоски да допреме до сите граѓани, да ја раскажеме нашата приказна и ние да ја предводиме новата влада на Република Македонија и да ја побараме одговорноста што следи. Затоа ве замолувам сите, отидете на терен. Имаме само уште еден месец каде што ќе се формира техничката влада, ќе имаме поголема прецизност, ќе знаеме што точно се случува. Знаете претходните избори што се се случуваше насекаде, на секое избирачко место. Впрочем вие сте најповикуваните дека ги знаете тие работи бидејќи вие го чувствувате скоро во се. Пробуваат на секој можен начин да побегнат од избори, но веќе не можат.

Затоа со оваа техничка влада и во предизборието што следи, со новата програма „Обнова за Македонија“, ајде навистина да се обнови Македонија. Ајде сите да ги посетиме. Да ги погледнеме луѓето, да не бегаме. Тогаш јас ви ветувам дека ако отидеме кај овие граѓани и сите заедно пробуваме да дадеме барем еден од она што го имаме многу јако ќе победиме, многу јако ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на 12 Април и тоа лично ви го ветувам на сите.

Слушнавме дека првиот човек на државата сака да си замине од Република Македонија. Но, не може да дава прв човек таква изјава. Дали он ги мотивира луѓето да се иселат, дали ги мотивира или ја гледа очајната политика што ја води оваа власт? Вториот човек на државата или по хиерархија трет, премиерот на државата вели дека психички е растроен или слично. Јас се прашувам дали сега сите луѓе во Република Македонија или поготово младите сакаат да останат кога ги гледаат изјавите на овие луѓе и тоа што прават? Која е оваа порака што ја праќаат на сите граѓани.

Гледаме корумпирано судство, гледаме во ниеден ресор каде што нема реформи , гледаме дека ветуваат 300 работи но, ништо е исполнето. Ветуваа 100 000 денари за докторите, 500 км автопатишта, пред некој ден слушнавме не можеле да ги завршат сега, во наредните 10 години. Но и во овие три години воопшто не почнале ниту со проектирање на било каков проект. Да ве потсетам Клиничкиот центар ветија дека ќе го почнат во декември, најверојатно утре ќе почнат пак „мало сутра“ најверојатно. Таква е оваа влада.

Ни ветија зголемување на платите во секој ресор, но, тоа не се случи, и што прават сега. Со популизам сакаат во буџетот да ставаат дополнителни средства како ќе го зајакнуваат човечкиот потенцијал и капацитет. Но, тоа не е вистина, тоа е едно подмитување на граѓаните пред избори. Тоа сите добро го знаат. Затоа ние треба да ги разобличиме насекаде и ова да го кажеме.

Ви текнува кога една министерка за инвестиција ја прашаа да наброи неколку странски инвестиции, се налути бидејќи и поставуваат такво прашање, бидејќи не знае. Но, сега викаат рекордни инвестиции, но не е така. Но, ние сме храбра партија, сме поминале многу работи. Доаѓа нова енергија и јас би сакал сите да му ја дадеме на Христијан Мицкоски зашто навистина вреди, и јас сум потпреседател на пратија и ќе останам до крај со него, но вреди, вреди шансата да почнеме да ја правиме обновата за Македонија.

Иако се чувствува победата, се чувствува, ви текнува дека пред неколку години размислувавме како ново обвинение ќе смисли, кој ќе биде следен во прогонот, што ќе и направат на партијата, што ќе измислат за претседателот, за раководството, со кого ќе не скараат, сега други работи се зборат. Сега се зборува за обнова на Македонија, се зборува за проекти, се збори за тоа кој ќе бидат на позициите на новата влада, се бори кои раководни органи ќе бидат итн.

Следува, многу тешка кампања, црна кампања, бидејќи како што можевме да забележиме овие неколку дена, повторно ја вратија црната кампања и сите оние теми каде што сакаат повторно да го оцрнат ВМРО-ДПМНЕ“ порача Мисајловски.

Македонија

Шилегов: Кејот 13 Ноември повторно назад кај граѓаните, реконструиран и поширок

Објавено пред

На 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес, Кејот 13 Ноември, на потегот од градскиот плоштад до булеварот Стив Наумов, има целосно ново партерно уредување.

„Шеталиштето на Кејот 13 Ноември никогаш не било поубаво и никогаш не било толку полно со луѓе што со уживање ја користат ширината на овој простор. Реконструкцијата на овој дел од кејот опфати партерно уредување на површина од речиси 12.500 квадратни метри, која концептуално е поврзана со околните објекти“, изјави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

Со реконструкцијата на кејот, како што информира Шилегов, е изведено целосно ново поплочување, патека за лица со инвалидитет, поставени се нови клупи, канти за џебен отпад, нови жардиниери за дрворедот, кои целосно ги ослободуваат корените на овие дрвја, канделабри, рефлектори за осветление и нови бетонски и нови електрични столбови заради реализирање на забраната за паркирање.

„Ослободивме повеќе место за пешаците и велосипедистите преку целосно спречување на можноста за нелегално паркирање на овој простор и сериозно ограничување на протокот на возила кои ќе може да ја користат сервисната улица лоцирана непосредно до самиот ѕид на кејот. Кејот има доволно простор за сите граѓани што го користат за прошетки, одмор и релаксација, па сѐ до бизнисите што во најголем дел се угостителски објекти со повеќегодишна традиција. Терасите што ги користат угостителските објекти сега се унифицирани и организирани се на начин што овозможува да дојде до израз прекрасниот двоен дрворед од повеќегодишни дрвја со раскошни крошни“, нагласи Шилегов.

Според него, конечно е воспоставен ред на овој дел од кејот, спречени се, како што рече, самоволието и хаосот од непрописно паркирани возила, кои последните десетина години го правеа небезбедно движењето на пешаците и на велосипедистите.

„Кејот 13 Ноември повторно е полн со наши сограѓани, кои се чувствуваат пријатно тука и уживаат во благодатите што ги нуди вака уредениот простор. Денес, сеќавајќи се на жртвите на скопскиот земјотрес, во нивна чест со гордост можам да кажам дека Скопје повторно е наша радост, а Кејот 13 Ноември повторно е местото каде што таа радост најубаво се гледа“, изјави Шилегов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре сончево и многу топло, од средината на неделата со температури и над 40 степени

Објавено пред

Утре, според најавите од УХМР, се очекува сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. УВ=9

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне 39 степени.

Под влијание на топла воздушна маса од југ времето во следните денови ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Најтопло ќе биде од среда до недела кога наместа по должината на Повардарието температурата ќе го надминува и 40-тиот степен и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Прикажи повеќе...

Македонија

Продолжено работно време за угостителите во Гостивар, бара Таравари

Објавено пред

Советот на Општината, по предлог на градоначалникот Арбен Таравари, се очекува в четврток да донесе одлука за продолжување на работното време за хотелските објекти за уште два часа, информираат од Општината.

Таравари, како што стои во писмениот допис, предлага, наместо до полноќ, во работните денови работното време да трае до 2 часот, а за време на викендите, наместо до 1, да трае до 3 часот.

„Ваквиот предлог доаѓа во време кога нашите сонародници се во својот роден крај, но исто така и за да може кафулињата и рестораните да работат бидејќи подолг период беа затворени поради пандемијата. Градоначалникот Таравари очекува неговиот предлог да наиде на едногласна поддршка од советниците на седницата в четврток, што ќе биде последна на сегашниот состав во согласност со законот бидејќи се очекува да бидат распишани локални избори и овој Совет, освен за итни случаи, нема да може повеќе да се собере. Доколку предлогот помине на Советот, сопствениците на угостителските објекти нема да бидат обврзани да поднесат барање за продолжување на работното време бидејќи сите институции ќе бидат веднаш известени за новата одлука“, стои во соопштението.

Од Општина Гостивар потсестуваат дека минатата година Општината ги ослободи угостителите од плаќање општински такси со цел да ја ублажи финансиската криза што ја претрпе овој сектор од коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион9 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија14 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија15 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија16 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија16 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија17 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа18 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија18 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет20 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија20 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија21 час

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија2 дена

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион2 дена

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија2 дена

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет2 дена

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија2 дена

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија2 дена

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија2 дена

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Досие