Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски: Економијата се движи кон амбис, но имаме план како да ја вратиме на победнички пат

Објавено пред

Tреба да се отвори јавна дебата за делотворноста на дел од мерките кои се преземаат, бидејќи бројот на сега заболени од коронавирусот е ист онаков како и пред воведување и имплементација на самите мерки, порача денеска во своето обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој нагласи дека економската состојба во државата е сè потешка и дека бизнисот трпи големи штети, а, како што рече, владата е без сериозен концепт и стратегија за развој.

„Штетите за два месеца криза сигурно ќе беа помали доколку државата ја дочекаше оваа криза во економски солидна состојба, како што велеа дека блескаме, а во суштина сме се движеле во амбис. Потрошија 120 милиони евра во првите три месеци насочени кон обид за корумпирање на изборите што требаше да се одржат на 12 април“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Сега откако парите се потрошија, рече Мицскоски, владата моли кредитори да позајми. Според него, денес Македонија доживува втора транзиција.

Во рамките на своето обраќање, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ презентираше четири индикатори кои, како што рече, јасно ставаат до знаење дека економијата не само што не блеска, туку економијата се движи директно кон амбис.

„Најпрвин ќе го коментирам индустриското производство. Индустриското производство, во март месец 2020 година е за 13,4% помало од истиот месец лани, а за периодот од јануари месец до март месец годинава или првиот квартал од 2020, е за цели 3,7% пониско од истиот период во 2019.

Преработувачката индустрија, пак, којашто е најголем дел од индустриското производство, некаде околу 75%, во месец март годинава бележи пад од цели 14,3 проценти споредено со истиот месец ланската година.

Вториот индикатор вели дека бројот на работниците во индустријата во март е за 4,5% помал од бројот на работниците во март лани, а истиот тој број на работници во периодот јануари и март годинава, во првиот квартал, е за цели 3,6% помал од бројот на работниците во индустријата за истиот период во 2019.

Извозот, којшто е најзначаен за македонската економија и за сите оние компании кои се извозни, во март годинава бележи рекорден пад од 26,6% споредено со истиот месец лани, а во периодот од јануари до март извозот бележи пад од 8% споредено со ланската година.

Четвртиот параметар се даноците коишто УЈП ги собира. Управата за јавни приходи од јануари до месец април 2020 година планирала да собере околу 31 милијарда денари, а реализирани се 24,7 милијарди денари или за 20 проценти помалку од планираното. Зборуваме за даноци што се однесуваат на последниот месец од 2019 година и на првите три месеци од 2020 година. Најтешкото допрва следи, а тоа се месеците април, мај и јуни. Овие даноци што ги прибрала УЈП се за 10 проценти помали за истиот период во 2019“, нагласи партискиот лидер кој посочи дека тоа се четири суштински индикатори кои треба да ја вклучат ламбата, дека нешто не чини во економијата и дека треба да се менува.

Мицкоски порача дека треба да се слуша што говорат искусните, што говорат оние коишто поминале вакви кризи и, како што кажа, успешно се справиле со нив.

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, потребни се не само мерки туку и цел еден систематски план како да се излезе од кризата.

„ВМРО-ДПМНЕ предлагаше многу мерки кои или делумно со големо задоцнување се прифатија или беа целосно примитивно игнорирани. Бидете спокојни, затоа што за брзо ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди сеопфатен план од мерки како да се излезе целосно од кризата и како да се врати македонската економија на победнички патеки“, нагласи Мицкоски.

Политика

Град Скопје направи целосна системска корекција на решенијата за фирмарина за 2020

Објавено пред

Градот Скопје ги известува сите таксени обврзници дека Советот на Град Скопје донесе Одлука за изменување и дополнување на „Одлуката за висината на комуналните такси во Град Скопје“, и започнувајќи од 01.01.2020 година се изврши измена во Тарифниот број 1 на Одлуката, и се намали комуналната такса за фирма, како дополнително олеснување на финансиската состојба на таксените обврзници кои вршат дејност.

Одделението за утврдување и наплата на комунални такси и други надоместоци изврши целосна системска корекција на решенијата за 2020 година по намалени износи, а кои се однесуваат на Тарифниот број 1, согласно со донесената Одлука.

Доколку таксените обврзници сакаат да добијат коригиран примерок од решенијата, истите може да ги испечатат на официјалниот портал на Град Скопје и тоа во ставката ДАНОЦИ, каде што е потребно да се регистрираат и понатаму да ги следат упатствата кои водат до саканиот чекор.

Во однос на тие обврзници кои веќе извршиле уплата со целосниот износ наведен во решението, Ви укажуваме дека натплатениот износ за такса ќе се префрли за наредната година или по завршувањето на вонредната состојба, на барање на таксениот обврзник, ќе се изврши враќање на натплатениот износ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДОМ: Дали со новиот ДУП во Карпош се почитува Законот за урбано зеленило?

Објавено пред

Донесувањето на ДУП-от за Градска четврт З 04, Блок 02, за кој е во тек јавната анкета, треба да се преиспита, бидејќи не е јасно дали го почитува членот 20 од Законот за урбано зеленило што бара примена на минимум 20% зеленило на градежна парцела, соопшти ДОМ.

„ДУП-от опфаќа 7 градежни парцели, од кои повеќето се веќе изградени, а согласно планската документација, зеленило се предвидува на само 0,27 хектари (или 2658 м2), односно на само 9,02% од урбаниот опфат. Притоа не се дава прецизна информација за застапеноста на урбано зеленило на ниво на градежна парцела, што, пак, го бара Законот за урбано зеленило.

ДОМ апелира до сите општини, при носењето ДУП-ови да го почитуваат Законот за урбано зеленило. Изработувачите на урбанистички планови и стручните тела во општините, доследно да ги применуваат одредбите од Законот за урбано зеленило и Правилникот за планирање, проектирање, подигање и одржување на зеленилото.

Така ќе се овозможи „зазеленување” на урбанизмот, намалување на аерозагадувањето и климатските промени и поздрав и поквалитетен живот на граѓаните“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари посета на Штип, во рамките на која се сретна со претставници на локалниот кризен штаб на чело со градоначалникот Благој Бочварски.

„Денеска имавме одличен и продуктивен состанок – оформена е директна комуникација меѓу локалната самоуправа, здравствените власти, претставниците на бизнисот и претставниците на вработените. Се донесе заклучок за поставување на т.н. ковид-координатори во компаниите, но и во државните институции, кои ќе имаат директни овластувања да го следат спроведувањето на мерките и препораките во рамките на организациите и институциите, како и да овозможат нивна полесна меѓусебна комуникација“, посочи Османи.

Тој нагласи дека кај сите постои и сериозност и волја за надминување на проблемот, поради што верува дека набргу ќе создадат услови за безбедно одвивање на работните процеси.

Според вицепремиерот, благодарение на брзата реакција на локалната самоуправа и на централните институции, патеката на вирусот во Штип е оформена и предвидлива.

„Токму брзиот раст во овој втор бран на епидемијата покажува дека нема игра со коронавирусот и ако навистина сакаме да обезбедиме услови за работа и на фабриките, но и на останатите економски субјекти, едноставно треба сите да сфатат дека мора да се почитуваат мерките и препораките за физичко растојание, за самозаштита, за носење маски и секако одржување на личната хигиена и навремена дезинфекција“, истакна Османи, предупредувајќи на лажните вести и пропагандата кои, како што рече, имаат за цел да ја манипулираат јавноста преку сомнежи за постоењето на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 минути

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија2 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет5 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа5 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет5 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет6 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа7 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион18 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет19 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет20 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија20 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија22 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија23 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија24 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Досие