Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски најави програма со нулта корупција и дигитална Македонија

Објавено пред

Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ за изборите ќе понудиме нешто што ќе биде надвор од секојдневието за овие наши балкански услови. Суштината ќе биде поделена на два дела: првиот дел ќе биде владеење на правото и бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата, а вториот дел ќе биде делот што ние го насловивме „диги Македонија“ или дигитализирана Македонија, држава којашто ќе биде практично единствениот таков пример на Балканот, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на настанот за кампањата „Разговори за обнова на Македонија – Проблеми, решенија и програма“ во Центар.

Тој кажа дека ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди програма што ќе содржи во себе стратегија и визија како Македонија ќе изгледа од сега за 10 години, па уште за 10 години.

„Зошто токму овие две работи коишто можеби вака делуваат помалку невообичаено за една изборна кампања? Затоа што ова се основните два столба врз основа на кои се гради една правна држава, едно правно општество коешто ќе се развива во вистинска траекторија. Бидејќи вие ако имате гарантирање на владеењето на правото, ако имате нулта толеранција на корупцијата, а истовремено имате целосна дигитализација и практично отчетност во процесите, без разлика дали станува збор за локалната или централната власт, тогаш ќе имате инвеститори коишто ќе дојдат, ќе имате повеќе пари во економијата, ќе имате повеќе пари во буџетот коишто ќе се акумулираат, а со повеќе пари во буџетот, вие ќе имате поголема можност за инвестиција во образованието, поголема инвестиција во здравството и во земјоделието, поддршка за пензионерите, поддршка за младите за да почнат некој стартап, да почнат некој бизнис во Македонија“, рече Мицкоски.

Тој кажа дека СДСМ на изборите во 2016 година ветуваше правда, а денеска, како што рече, сме сведоци на една од најголемите коруптивни афери во поновата историја на Македонија, а тоа е аферата што јавноста ја нарече кеш.

„Гледате како едно цело обвинителство, почнувајќи од првиот па до последниот, практично од првиот ден па  до ден денеска бил мал корумпиран вилает на Зоран Заев со ваши пари, со пари на граѓаните. Гледате како  народот практично има леб и сол, како неправда владее на улиците, луѓе се затвораат, се уценуваат и притискаат како резултат на политички прогон. Вие гледате како оние заштитници на ликот и делото на Зоран Заев инсталирани во институцијата специјално јавно обвинителство бесрамно ги крчмат парите на граѓаните“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој ги спомена хонорарите кои се делеле во СЈО, велејќи дека ова обвинителство е симбол за корупцијата.

„Имате обвинители коишто наместо да се борат за правдата си делеле хонорари месечни по основ на тајност од десетици илјади евра, па вториот на листата ќе го видете со 123.000 евра, третиот на листата ќе го видете со 118.000 евра и сè така до последниот, којшто зел скромни 76.000 евра. Додека народот гладува, додека народот мака мачи како да скрати од први до први, додека младите ни се иселуваат, додека луѓето заедно со нивните семејства ги полнат куферите и ја напуштаат трајно Македонија. Додека тоа се случува, преку телото коешто денеска претставува симбол за корупцијата, тоа е специјалното јавно обвинителство, Зоран Заев ги трошел вашите пари“, рече Мицкоски пред граѓаните.

Тој предлага и воведување институт кандидат за мандат, или кандидат за носител на мандат.

„Имаме парламентарни избори, имаме носител на единици, ќе имаме носители на тие изборни единици, ајде да видиме кој ќе биде кандидат за носител на мандат или, како што тоа е пракса во Европа, како што тоа е пракса на веќе завршените избори за европскиот парламент, којшто ние го нарекувавме шпицен кандидат или кандидат за носител на мандат. Тој што ќе победи има право да ја формира владата и да ја води Македонија во следните четири години. Тој што ќе изгуби да не се крие позади пратеничкиот мандат туку веднаш да ја напушти политиката и да се соочи со одговорноста на сопствениот пораз. Тоа е она што вчера го предложивме јавно, тоа е она што денеска исто така  го предложивме за време на преговорите“, рече Мицкоски.

Тој зборуваше и за загадувањето на воздухот и вети дека ако ВМРО-ДПМНЕ  дојде на власт за двојно ќе го намали загадувањето.

„Можеме да ветиме и да гарантираме дека најмалку за двојно ќе ги намалиме загаденоста и емисијата на штетни честички во атмосферата, без притоа да трпи економијата и стандардот на граѓаните. Сето тоа ќе биде содржано во новата програма за обнова на Македонија. Методологија, принципи и начин како тоа да го направиме. Поврзано енергетски, еколошки и амбиентално кога станува збор за воздухот“, рече Мицкоски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Мицкоски од Прилеп: Ќе направиме автопат од Скопје до Прилеп преку Бабуна

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од Прилеп вети изградба на автопат од Скопје до Прилеп преку Бабуна и забрана за увоз на тутун додека не се откупи домашниот ако неговата паартија победи на изборите.

„Најпрвин им благодарам на прилепчани што во голем број се денеска овде во Центарот на Прилеп за да може да разговараме за иднината, да зборуваме за тоа како треба Прилеп да изгледа во иднината, а не како што е денеска, би рекол град што е целосно застанат во времето. Град во кој царува криминалот, царува корупцијата, град во кој практично недалеку од оваа бина од овде имаме информации и сознанија дека практично се продаваат и тргуваат наркотични средства. Град што е засрамен од началникот на одделот за внатрешни работи, кој беше уапсен поради основано сомнение дека врши нелегална трговија со наркотични средства и уште многу други работи, кои, за жал, изминативе четири години го ставија Прилеп на дното на приоритетите на оваа Влада“, рече тој.

Денеска, тука, во Прилеп, додаде Мицкоски, ќе имаме можност да го промовираме проектот што почна овде од Прилеп, а тоа е проектот за изградба на ново автопатско решение Скопје – Велес преку Бабуна, Прилеп, Битола, Меџитлија.

„Но, исто така ќе зборуваме за концептот на целосно дигитализирана општина. Тука до мене е и идниот градоначалник на Прилеп, доктор Борче, кој е човек за кој овде веќе сите гласно зборуваат дека е идниот градски татко за идните четири години, а зошто да не и понатаму да го препороди навистина Прилеп и да го крене од ова мочуриште во кое денеска се наоѓа“, рече Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре сончево и многу топло со температура до 43 степени

Објавено пред

Утре ќе биде сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната ќе достигне од 35 до 43 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде многу висока и ќе изнесува 9.

Во Скопје сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 20, а максималната ќе достигне 42 степена.

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ продолжува периодот на стабилно и исклучително многу топло време до 6 август со натпросечни температури за овој период од годината.

Ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури, а вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 9. Наместа по должината на Повардарието температурата ќе го надмине и 42. степен.

Прикажи повеќе...

Македонија

МОН: ВМРО-ДПМНЕ нема почит кон наставниците

Објавено пред

Министерството за образование и наука изразува жалење што денеска, поради опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, како што се наведува, испуштена е можноста за усвојување на измените на Законот за наставниците и стручните соработници, со кои се обезбедуваат повеќе права и се унапредува економскиот и општествниот статус на наставниците.

„Очигледно е отсуството на интерес кај претставниците на најголемата опозициска партија во парламентот за придонес кон подобрување на состојбите во областа на образованието, првенствено преку подигнување на мотивацијата за работа на наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта во државата. А тоа е нешто што го обезбедува ова современо законско решение“, велат од МОН.

Од МОН појаснуваат дека законот уредува дека сите нови вработувања во училиштата ќе бидат директно на неопределено време наместо како досегашната практика да се чекаат две години за почнување процес на трансформација, а воедно и сите наставници и стручни соработници, кои во овој момент се ангажирани на определено време, со стапувањето во сила на законските измени ќе добијат решение за трајно вработување доколку ги исполнуваат предвидените законски услови.

Законското решение, додаваат од МОН, овозможува професионален и кариерен развој за вработените во училиштата, како и следење и оценување на работата уште од првиот ден на стапувањето во редовен работен однос. Воедно, првпат законски се дефинираат компонентите на платата на наставниците и стручните соработници, со што се овозможува исплата на додатоците на плата за претходно стекнатите педагошки звања како резултат на успешност во работењето, додатокот за одделенско, односно класно раководство, за работа во комбинирана паралелка и за работа во ридско-планинско подрачје за кои во минатото имаше реакции дека не се исплаќаат од страна на училиштата.

Решението предвидува и исплата на целосна плата за неполн неделен фонд на часови на наставниците кои ќе реализираат воспитно-образовна работа според наставен план и програми донесени во согласност со Концепцијата за основно образование и воспитание доколку имаат минимум 10 наставни часа во неделата. А предвидено е и покачување на платите на наставниците со секое зголемување на минималната плата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет3 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија5 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија6 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија7 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија7 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија8 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија9 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија9 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија9 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија10 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет11 час

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет11 час

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија13 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија1 ден

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ1 ден

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет1 ден

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Досие