Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски од Крушево: Доста е од овој срам по принципот „мало сутра“

Објавено пред

Во рамките на кампањата „Разговори за обнова на Македонија – проблеми, решенија и програма“, во Крушево, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, им порача на присутните дека е време СДСМ да замине и дека тие нема да бидат како Заев, кој, како што вели Мицкоски, ветил сè, освен можеби бесмртност.

„Доста е од овој срам по принципот ‘мало сутра’, доста е од овој срам по принципот на тепсијата што останала изедена, доста се овие простотилаци, декаденции. Нам ни треба иднина, визија, нам ни треба план, а планот доаѓа со обновата за Македонија, затоа е многу важно секаде на плоштадите, на улиците, домовите, на работните места, секаде без исклучок да ја најавиме победата на ‘Обновата на Македонија’. Тоа е победата на народот, тоа ќе биде најголемата победа во историјата на независна Македонија, на најголемата коалиција во историјата на независна Македонија, а тоа е коалицијата на народот со ВМРО-ДПМНЕ и ‘Обновата на Македонија’“.

Сите оние браќа и сестри што ви велат дека невозможно е да се вратат некои работи тие се жртви на пропагандата, на политичките измамници како Зоран Заев, Радмила Шекеринска, Кочо Анѓушев. Сите тие се жртви на таа пропаганда.
Верувајте дека можете. Верувајте во себе, бидете храбри и пркосни. Ќе бидеме заедно храбри и пркосни и ќе видите дека и невозможното станува возможно. Пред 22 месеца ми велеа ВМРО-ДПМНЕ е распадната партија, ВМРО-ДПМНЕ е поразена, ВМРО-ДПМНЕ е на колена. Ние верувавме во себе, верувавме во ВМРО-ДПМНЕ, верувавме во идејата, верувавме и работевме, па пак работевме и верувавме. Остваривме историски најголем резултат од опозиција на претседателските избори, со историски најдобриот кандидат за претседател што некогаш се појавил во трката за претседателските избори. А сега ни преостанува сета оваа наша мака, сиот наш труд, целата оваа наша енергија, сето она што го вложивме во изминатите 22 месеца како опозиција да го потврдиме на следните предвремени парламентарни избори и сите овие политичари да ги пратиме на темната страна на историјата, а потоа, без разлика на корените од дома и од надвор, следува одговорност, од прв до последен за криминалот што му го направија на овој напатен народ, за сите уништени човечки судбини.

Знаат дека се виновни, знаат дека грешеле, знаат дека од правдата нема бегање по 12 април, затоа сакаат сега на шверцерски начин да протнат тендери, да земат аванта по принципот кради-бегај, затоа сакаат да го направат историскиот буџет од 4 милјарди евра пари на граѓаните,затоа што ќе се обидат, тоа е нивниот код, тоа е нивниот ген, мислат дека со пари сè се купува. Не веруваат во честитост и чесност, не веруваат во родољубие, не веруваат во патриотизам, тие мислат дека клиентелата и материјалното на народот во Македонија е пред сè. Мислат дека со минимално зголемување на пензиите, кои претходно максимално ги намалија, мислат дека со скромни 5 отсто зголемени плати за администрацијата народот во Македонија ќе заборави на сите предавства, на сите понижувања, арамилаци, криминалии и корупција, мислат дека овие неколку недели ќе го корумпираат народот.

Честит човек, кој знае дека работел честито и чесно, нема од што да се плаши по 12 април, по поразот, се подава рака и му се честита на политичкиот противник, но тие не се ни од далеку честити. Знаат што правеа овие три години и исплашени се затоа играат all-in со вас, со вашите пари, со народните пери, не со нивните пари. Нивните пари се некаде на сигурно место надвор од Македониија. Во овој буџет играат all-in со вашите пари затоа што се исплашени и знаат дека по 12 април, следува одговорност за криминалот, за пљачката и пустошот што ќе го остават зад себе, е затоа играа all-in.

Губеа до сега, ќе изгубат и на 12 април лето Господово 2020 година, тоа им го ветувам“, порача Мицкоски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Граѓаните кои не биле дома ќе може да се попишат на одредени локации во општините

Објавено пред

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес, изјави Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика.

Токму од овие причини, додаде таа, Државниот завод за статистика ќе им овозможи на сите оние граѓани, кои по кој и да е основ не успеале да остварат контакт со попишувачот, кој поминал во нивниот пописен круг, но не ги нашол, да можат да се попишат на одредени локации во својата општина.

Ѓоргиева посочи дека попладнево на веб-страницата popis2021.stat.gov.mk ќе бидат објавени локациите во сите општини каде што граѓаните ќе можат да појдат и да се попишат.

Таа повика граѓаните да бидат трпеливи, бидејќи пописот трае до 30 септември и некои граѓани ќе бидат посетени и на последниот ден. Таа изрази уверување дека никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој огромен статистички процес, бидејќи целта на пописот е целосен опфат на сите граѓани кои во моментов живеат во Македонија.

Заклучно до денеска во 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а самопопишани се 195.477 граѓани од дијаспората.

Прикажи повеќе...

Македонија

МЗ: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Објавено пред

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со 23 септември.

За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

Во наведениот период позитивни на Ковид-19 биле 32.818 граѓани, од кои 22% биле целосно вакцинирани, односно 7.248 лица.

Здравствените власти нагласуваат дека голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со Ковид-19.

„Според статистика за изминативе недели, 25.570, 78% граѓани, од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани. Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани изнесува 80%, додека само 20% од сите моментално хоспитализирани пациенти се целосно вакцинирани“, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Анлизата исто така покажува дека смртноста кај невакцинираните е драстично поголема.

Во периодот од 6 август до 23 септември во Македонија починале 1.033 лица со Ковид-19, 888 пациенти од починатите не биле вакцинирани, а само 14% примиле вакцина.

„Според анализите починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас, како и пациенти кои се вакцинирале во странство со вакцини на ‘Модерна’ и ‘Џонсон’“, стои во соопштението.

Министерството за здравство укажува на важноста од вакцинација и апелира граѓаните да се вакцинираат, бидејќи, како што велат, само така ќе дојдеме до колективен имунитет.

Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски: Ќе водам фер и позитивна кампања со почитување на сите учесници и противкандидати

Објавено пред

Кандидатот за градоначалник на општина Центар, Горан Герасимовски, денеска го потпиша Кодексот за фер и демократки избори. Герасимовски се обврза на фер избори со почитување на сите закони, правила и прописи, како и почитување на владеење на правото при организирањето и спроведувањето на изборите.

„Јас ќе имам фер и позитивна кампања со почитување на сите учесници и противкандидати. Да ги соочиме идеите и проектите и да имаме конструктивни дебати, само така граѓаните ќе може да го направат вистинскиот избор. На овие избори да покажеме дека политички сме созреале како општество за да ја вратиме довербата на граѓаните во политиката и институциите“, изјави Герасимовски.

Спроведувањето на фер и демократки избори е почитување на основните човекови права, тоа е зацврстување на фундаменталните вредности на демократијата и градење на доверба во изборниот процес. Отчетни избори значат зрело општество кое ги почитува способностите на кандидатите.

Герасимовски при денешното потпишување на Кодексот за фер и демократски избори исто така се обврза дека преку почитување на законот нема да ги користи државните капацитети и потенцијали и со тоа ќе спроведе еднаквост во кампањата и етичко известување за истата.

Согласно состојбата со коронавирусот, Герасимовски како учесник во изборниот процес ќе ги почитува и мерките за заштита на граѓаните, во секоја фаза од изборниот процес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

МЗ: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 час

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ5 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија5 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија5 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет8 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија8 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет8 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија20 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет21 час

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ23 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија1 ден

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Досие