Контакт

Македонија

(Видео) Николоски: Барам од Заев интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите

Објавено пред

Денеска, во Собранието се одржа јавна расправа во врска со состојбата со откупот на грозјето по иницијатива на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. На расправата се обрати пратеникот и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој побара интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, како и тоа Заев да го исполни она што го ветил во 2016 година.

„Јас и во кампањата зборував дека зелената мафија царува во Македонија и таа ја јаде маката на македонските земјоделци, а кога почнуваше кампањата во јуни, беше тешко да се гледа како се откупува еден килограм краставици за пет денари, уште потажно е да се гледа овие денови како се откупува еден килограм грозје за еден и пол или два денара“, истакна Николоски.
Николовски објасни дека за земјоделецот да заработи 100-ина евра, треба да продаде меѓу три и четири и пол илјади килограми грозје, што е тажната вистина за македонските земјоделци.
Пратеникот Николовски го критикува премиерот Зоран Заев затоа што, како што вели, требало да се појави на јавната расправа затоа што тој својот мандат како носител на листа го побарал во Четвртата изборна единица, како и тоа дека својот легитимитет го влече од луѓето што се таму. Без разлика што Зоран Заев изгуби и во Кавадарци, и во Неготино, и во Демир Капија, и во Росоман и во Гевгелија, фер е да најде решение за овие луѓе затоа што премиерот ги претставува нив“, рече Николоски.

Тој, меѓу другото, прочита три јавни изјави од Зоран Заев, кои се однесуваат на откупот и на грижата за земјоделците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Утре и задутре сончево време со температури до 26 степени

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево со слаба утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 7, а максималната од 20 до 26 степени.

Во Скопје, сончево со слаба утринска магла. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 21 степен.

Во следните два дена ќе се задржи стабилно време со ниски утрински температури и со услови за утринска магла по одделни котлини. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а од недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Поради облачноста, утринските температури ќе бидат во пораст, а дневните ќе опаднат за 3-5 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ: Неопходна е брза дигитализација на судството за да продолжат постапките и во време на пандемија

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска учествуваше на „ЕУ – Западен Балкан“, министерскиот форум за правда и внатрешни работи, кој е во организација на германското претседателство со Советот на ЕУ, а покрај министрите, ќе учествуваат и еврокомесарите за проширување, правда и внатрешни работи – Оливер Вархељи, Дидие Ренедерс и Илва Јохансон. Форумот беше претседаван од страна на германската министерка за правда, Кристина Ламбрехт.

Во своето обраќање Маричиќ истакна дека поради пандемијата на Ковид-19, потребата за забрзана дигитализација на правосудниот систем е значајна како никогаш досега како за реформите во правосудството така и за ефикасното постапување по случаите од страна на судските институции.

Со еврокомесарите и министрите од регионот министерот ги сподели предизвиците со кои се соочија нашите судови и обвинителствата, како и дејствата што беа преземени за ублажување на влијанието на пандемијата врз тековните постапки за време на вонредната состојба.

„Без никакви одложувања, Владата донесе уредба со законска сила за роковите во судските постапки за периодот на вонредната состојба. Со оваа уредба се запреа роковите за поднесување тужби во парнична постапка, кривични постапки и управни спорови, како и роковите за поднесување редовни и вонредни правни лекови за време на вонредната состојба“, потенцира Маричиќ.

Воедно, министерот образложи дека за заштита на судиите и странките во постапката Судскиот совет постапил навремено со донесувањето на одлуката за работата на судовите во услови на пандемија. Со оваа одлука беа утврдени кои случаи ќе се сметаат за итни и приоритетни за постапување, како и начинот на заштита при влегување во судот, дезинфекција на судот и сл. Случаите што не биле итни се воделе единствено доколку немало ризик за здравјето на кој било од учесниците во постапката.

„Првпат во Северна Македонија онлајн-судењето беше спроведено од страна на судот во Кавадарци. Ова го сметаме за позитивен исход и пример што дополнително ќе поттикне употреба на дигитални алатки како современ начин на комуникација помеѓу судовите и странките“, потенцира Маричиќ, кој наведе и други позитивни примери со кои се покажало дека системот е применлив за сите видови кривични постапки со целосна гаранција од секаков вид злоупотреба.

Со цел да се надминат идентификуваните слабости, Маричиќ истакна дека ќе биде многу важно во претстојниот период да се зајакне правната рамка во врска со електронското водење на судските постапки.

„Ние исто така ја разгледуваме потребата за понатамошни подобрувања нa релевантните процесни закони со цел да се овозможи ефикасно продолжување на судските постапка за време на пандемијата“, истакна Маричиќ.

За соодветно и непречено функционирање на правосудството за време на пандемија или слични ситуации, Маричиќ истакна дека е потребна целосна дигитализација на случаите и интероперабилност помеѓу судовите, со што значително ќе се зголеми ефикасноста на судовите и ќе ги забрза судските постапки, од една страна, а ќе ја намали потребата за физичко присуство, од друга.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски се сретна со претставници на граѓанската организација „Полио плус“

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети граѓанската организација „Полио плус“ и имаше средба со нејзини претставници.

На средбата се разговараше за имплементација на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на лицата со хендикеп. Kако што истакнаа, тие ја промовираат ефективната и целосна имплементација на Конвенцијата преку активно и координирано вклучување на заедницата со хендикеп на национално и регионално ниво. Но, реакцијата на институциите, според „Полио плус“, е на незадоволително ниво.

Во оваа насока претседателот Пендаровски искажа очекување дека цели 9 години по ратификацијата на Конвенцијата, крајно време е да се имплементираат нејзините одредби, особено кога станува збор за членовите 5 и 9, односно правата на пристапност и на еднаквост и недискриминација.

Истовремено, претставниците на „Полио плус“ го информираа претседателот Пендаровски за начинот на распределба на финансиската поддршка од државата кон здруженијата на лица со хендикеп, која, како што рекоа тие, е неправедна. Образложувајќи дека според сегашната владина програма средствата што се прибираат како процент од продажбата на игрите на среќа се распределуваат само на 7-те сојузи на здруженија, oд „Полио плус“ очекуваат проширување на таа програма за да бидат опфатени и организациите на лица со хендикеп. И при распределба на средствата да се следат препораките на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на лицата со хендикеп за што претседателот Пендаровски искажа целосна поддршка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица Пар-Диу во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата, додавајќи...

Македонија2 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија4 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа4 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија7 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион7 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет8 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија8 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет8 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија9 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет22 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Досие