Контакт

Македонија

(Видео) Николоски: Време е за оставка на Заев и за формирање влада за национален спас

Објавено пред

Политичката кариера на Зоран Заев се темели на две клучни ветувања – првото е живот за сите, a второто е интеграцијата на Република Македонија во ЕУ, рече денеска на прес-конференција потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Во однос на првото тој рече дека Македонија во изминатите четири години се задолжила над две милијарди евра и дека во земјата, како што рече, владее тотална сиромаштија и беспарица. Исто така, Николоски нагласи дека по четири години, јасно е оти проектот на Заев за ЕУ завршува со целосно фијаско.

„Четири години лажни ветувања дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Четири години Зоран Заев и неговиот тим ветуваат дека ќе почнат преговори, ама никако да кажат на кој датум ќе почнат преговорите за членство во ЕУ. Четири години немаме одговор на едноставното прашање што го поставува ВМРО-ДПМНЕ: Кој е датумот на кој ќе почнат преговорите со ЕУ?“, посочи потпретседателот на опозициската партија.

Според него, кога Бугарија видела дека Македонија не напредува во делот на реформите и борбата со организираниот криминал и корупцијата, решила да ги постави и своите позиции.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, понуди да се направи средба помеѓу клучните политички фактори во Македонија за декларација со македонските позиции, да се усвои тоа во македонското Собрание, како би можело Македонија со консензус да ги постави своите позиции. За жал, тоа беше одбиено. Потоа следуваше март 2020 година кога Бугарија успеа своите позиции како објаснувачки меморандум да ги направи составен дел на одлуката на ЕУ во однос на почетокот на преговорите на Македонија. Тогаш беше атмосфера на предизборие и власта се обиде да го скрие овој документ. Две недели го криеја документот за потоа да биде презентиран од медиумите, да биде презентиран и од ВМРО-ДПМНЕ. Тогаш јавно повикавме на лидерска средба, на која заеднички ќе заземеме став. За жал, тоа наше барање се одби, се одби барањето за лидерска средба, власта продолжи самата да ги води процесите верувајќи дека ќе може на тој начин да се претставува како единствен фактор што ја движи државата напред, а сите други се, нели, ретроградни сили“, посочи Николоски во своето излагање.

Според него, сета оваа хронологија покажува дека Владата предводена од Заев нема нити волја нити капацитет да направи реформи, да се бори со организираниот криминал и корупцијата, а уште помалку знае да ги решава отворените прашања.

„Затоа, што побргу, што побргу треба да си заминат! Зоран Заев и оваа Влада да поднесат оставка и да се формира влада на национален спас, која ќе даде одговори на оваа голема криза во која се наоѓа Македонија. Криза во однос на блокадата на евроинтегративниот пат, но исто така и здравствената и економската криза предизвикана од коронавирусот“, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Македонија

(Видео) Костадинов: Со кои структури во Бугарија интензивно соработува Мицкоски?

Објавено пред

„Во име на државните и национални интереси на нашиот народ, јавно го повикуваме Христијан Мицкоски да излезе пред граѓаните и да одговори: Со кои структури во Република Бугарија интензивно соработува во овој период?Вчера, во обраќањето пред неговите малубројни поддржувачи, на она срамно дефиле пред Владата, Христијан Мицкоски рече дека има, цитирам, „информации дека овој викенд во Софија се распарчува Македонија“, изјави Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник.

„Христијан Мицкоски има должност да излезе пред граѓаните и да каже кој му ја дал оваа информација? Дали лично му се јавија на Мицкоски или преку посредници? Ако знаел дека се спрема нешто опасно по државата зошто не пријавил во надлежни институции? Еве го викендот. Ниту се распарчивме ниту имало официјални претставници во Софија. Клучното пршање е за кого одработува Христијан Мицкоски? За чии странски интереси, за кои центри? Во време кога се наоаѓаме во многу важен период за македонската иднина, за членството во ЕУ но и иднината на државата Мицкоски работи против сопствената држава. Масовно и оркестрирано се шират невистини, се пласираат лажни вести, се поттикнуваат конфликти, нетолеранција и поделби меѓу граѓаните. Слично како и потпишувањето со Преспанскиот договор. И тогаш се ширеа лаги дека толку со македонскиот идентитет за да се покаже сосема спротивното, дека е потврден и признаен.
За македонскиот идентитет не се разговара, и не може да се разговара ниту ќе разговара. Мицкоски, на твоја огромна жал. Ние сме Македонци! Зборуваме македонски јазик кој НЕМА бугарски корени! Македонската иднина е во и со Европа! И Македонците не се хистерични како што ти ги навредуваш! Излези и кажи за кои структури одработуваш против сопствената држава и сопствениот народ?“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пандов: Заев ја претвори Македонија во тезга – продава идентитет, јазик и историја

Објавено пред

„Предавничката политика на Зоран Заев и на Никола Димитров донесе до тоа да имаме денеска тезга во Македонија. Цела Македонија е направена тезга на која што македонската историја, македонскиот јазик, македонскиот идентитет чинат по едно евро“, изјави Александар Пандов, претседател на Патриотски институт на ВМРО-ДПМНЕ.

„Од тука го повикуваме македонскиот народ и сте останати македонски граѓани да бидат будни затоа што во наредните денови очекуваме дека Зоран Заев е подготвен да потпишува како неговиот министер сега за надворешни работи Османи, го нарекува некој патоказ.Тоа ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа и од тука ги повикуваме македонските граѓани да бидеме сплотени и обединети. Само на тој начин можеме да се спротивставиме на оваа штетна и зла политика која што за жал се плашиме дека може да не доведе да го изгубиме не само македонскиот јазик, македонската историја и македонскиот идентитет туку да ја изгубиме македонската историја. Од тука повикуваме оставка на Заев и слобода на народот“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Градежната офанзива во 2020 година е завршена  

Објавено пред

Во текот на иницијативата на Град Скопје, беа реконструирани 15 сообраќајници низ сите општини во Скопје, додека во процес на изградба се и уште три нови сообраќајници.Дополнително, на градските сообраќајници беше поставен нов асфалт во должина од 40 километри, што за споредба е подеднаква должина колку патот Скопје-Куманово.

 

Паралелно, се пробиваат нови мостови, улици и булевари во вкупна должина од 2.5 километри, со изведба на нови велосипедски патеки на 5 улици, како и нови тротоари со дрвореди и жардињери на уште 5 улици. Значајно е да се нагласи дека целосно е реконструиран источниот влез во градот.Но најважно од сѐ, сите градежни акции се завршија во рекордно кратки рокови од 10-30 денови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија3 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија4 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение за билатералните прашања

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет4 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион5 часа

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа5 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа6 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт6 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија16 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет17 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија17 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија18 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион19 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа20 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион21 час

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија22 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт1 ден

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа1 ден

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија1 ден

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Досие