Контакт

Македонија

(Видео) Пауновска до Русковска: Ако кариерата не ти зависи од политичка партија, не знам со кој образ политичар ќе ти се јави за предмет

Објавено пред

Вишата обвинителка од Гостивар Деса Пауновска, која е во трката за шефовското место во Обвинителството за гонење  организиран криминал и корупција, смета дека тимот таму е составен од исклучително добри, но и исклучително лоши обвинители. Таа во дебатата на „А1он“ посочи дека и Русковска како актуелна шефица знае дека „таму има обвинители кои навистина многу работат и имаат многу тешки предмети и обвинители кои не се дораснати, не сакаат, немаат желба да работат“ и порача: „Тој начин мора да се промени“.

dobivaj vesti na viber

Пауновска имаше критики за начинот на кој функционира ова обвинителство. Замеруваше на условите во кои се работи, непреселувањето во новата зграда, како и тоа што Законот за јавно обвинителство се менуваше, а не се донесе многу подобар закон. Не се жали на притисоци од моќници.

Прашана како ќе изреагира ако на неа ѝкажат: „Ќе завршите како Катица Јанева“, како што Русковска тврди дека било кажано, обвинителката Пауновска рече: „Јас не кревам телефон на такви луѓе“, а пак, актуелната шефица ` возврати: „На тој телефон ќе мораше да кренеш“.

Имаше и порака до обвинителите.

„Ако целата твоја кариера не зависи од ниту една политичка партија, тогаш не знам со кој образ некој политичар ќе ти се јави и ќе ти рече: ‘е овој предмет може вака да заврши’. И тука е грешката. Јас имам 58 години. Ние разговаравме да оставиме здраво обвинителство. Барем обвинителството за гонење организиран криминал да остане по нас како здраво обвинителство ослободено од притисоци. Притисоци мора да се пријават“, додаде таа.

Со Русковска ги судрија ставовите. Пауновска ` порача на шефицата, која е и нејзин противкандидат, да си ги снима разговорите ако има закани и притисоци.

„Некако мора Вилма да се стави крај на тие притисоци. Мора. Или ќе нè биде или воопшто нека не нè биде“, додаде Пауновска.

На Русковска в лица кажа што пречи.

Претера Вилма…

„Ти постојано, откако се случи тоа што се случи, постојано по телевизии. Тоа создава лоша претстава само за обвинителството. Дополнително ја намалува довербата. И што гледаат, тоа е судир меѓу обвинител и републички. И си велат ‘ако тие меѓу себе не можат да си усогласат односите, како ќе се борат со криминалот’. А таков е впечатокот. Јас таков имам, од тоа што слушам: ‘Претера Вилма…’. Тоа зборување во јавноста до некаде треба да има граница“.

Пред колегите кои треба да одлучат дали ќе биде нова шефица, Пауновска кажа дека има програма, но и визија.

„Нема да бидам строга, ќе работам заедно со обвинителите. Јас сум научена да работам. Но мора да се расчисти кого бива кого не бива. Затоа е лоша перцепцијата и се перципира дека таму работат само пет обвинители. Јас имам таков впечаток и ти кажав: Вилма со многу малку обвинители работиш. Дел па не само што не ја познаваат работата, туку се и по конференции, па предавачи, едукатори.. Не може да иде на секој семинар…“, рече Паувноска.

За неа, Паиновска додаде: Јас сум над 30 години во правосудство. Пет години јавен обвинител во ОЈО-Тетово, пет години во ОЈО-ГОКК, 4,5 во вишо обвинителство, четири години член на Совет на јавни обвинители. Да ги тргнете сите, освен гонењето организиран криминал бидејќи таму конкурирам. Тоа се предмети од злоупотреба на службена положба, давање поткуп, примање поткуп, перење пари, нема ниту едно кривично дело од тој дел кое не сум го работела. Финансиски истраги, вклучително и последниот предмет, керозинот од 4 милиони евра. Ниту некој ми влијаел.. Кога ќе слушнам ‘ми влијае некој…’, си велам ‘зошто мене не ми влијае никој, никој не ми се јавува?’. Или пак тоа јавување не го сметам како закана…“.

Конфротирањето меѓу Пауновска, Русковска и Незири и судирот на ставови, во дебатата на А1он.

Македонија

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Објавено пред

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против.

dobivaj vesti na viber

Од гласањето се иззема Зоран Герасимовски.

Дамева доаѓа наместо на Црвенковска која минатиот вторник поднесе неотповиклива оставка од претседателската функција.

Орце Костов

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи со шефовите на дипломатските мисии: Со многу работа, упорност и компромис ја нагласивме европската надеж за целиот регион

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, одржа брифинг со шефовите на странските дипломатски мисии и мултилатерални организации во земјава, каде ги претстави најзначајните активности во надворешната политика во изминатата година.

dobivaj vesti na viber

Во рамките на претставувањето на работата на МНР, Османи направи осврт и кон претстојните активности на дипломатијата во 2023 година, со посебен акцент на актуелностите во однос на нашето ЕУ досие, претседавањето со ОБСЕ во 2023 година, претседавањето со САД -Јадранската повелба (А5), во делот на имплементацијата на политиките на НАТО во регионот, како претседавањето и со ПСЈИЕ – Процесот за соработка во Југоисточна Европа.

„Почетокот на пристапните преговори за членство во Европската Унија по 17 години кандидатски статус и забрзување на процесот на ЕУ-реформите, меѓу другото и преку скринингот што веќе се одвива; потоа лансирањето на Стратешкиот дијалог со САД, како надградба на Стратешкото партнерство од 2008 година; потпишувањето на договорот за Фронтекс, кој долги години беше заглавен поради несогласувањето за употребата на македонскиот јазик; потоа членството на Северна Македонија во Унијата за Медитеранот, како една од поголемите мултилатерални организации за соработка на Европа со земјите од Медитеранот; но и активен придонес и доследното спроведување на преземените обврски како НАТО членка; сѐ се тоа бројните значајни постигнувања што ќе бидат забележани во надворешната политика на земјава во 2022 година“, истакна Османи во воведното обраќање пред дипломатите.

Османи ја истакна и посебноста на земјава и нејзиниот придонес во меѓународните односи како земја препознатлива по нејзината автентична култура на дијалог и способност за постигнување компромиси за билатерални прашања. Република Северна Македонија се докажа и се промовираше како активен придонесувач во градењето и зајакнувањето на стабилноста, добрососедските односи и регионалната соработка во Југоисточна Европа.

„Преку многу работа, преку упорност и инсистирањето на политиката на компромис ја нагласивме европската надеж за целиот регион и уверен сум дека нашиот пример може да се искористи како пример и за останатите земји во надминување на преостанатите отворени прашања на Балканот. Ние сме подготвени на ова да работиме, секако во соработка со нашите меѓународни партнери и пријатели“, нагласи Османи.

На брифингот дипломатите покажаа голем интерес за претстојните активностите на земјава по сите актуелни прашања: од начинот на имплементација на европското досие, преку нашата улога во НАТО и однос кон руската агресија врз Украина, како и за приоритетите и плановите во рамките на нашето претседавањето со ОБСЕ и другите мултилатерални организации во 2023 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Објавено пред

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси, се иззема од гласањето во изборот на нов судија.

dobivaj vesti na viber

„Јас поднесувам неотповиклива оставка од функцијата директор на Академијата откако Комисијата за спречување на корупцијата реагираше за мојот случај и утврди дека има судир на интереси. Сакам да се изземам и од изборот за нов претседател на Судскиот совет“, истакна Герасимовски на почетокот на седницата и потоа ја напушти просторијата.

Претходно, Антикорупциска испрати соопштение во кое тврди дека членот на Судскиот совет, Зоран Герасимовски, не побарал официјално мислење од Државната комисија, ниту се консултирал со претседателот или некој од членовите за судирот на интереси поради вршење на три функции.

Државната комисија за спречување на корупција извести Герасимовски не може да ги извршува трите функции истовремено, односно не може да биде во исто време член на Судски совет, член на УО на Академијата и нејзин в.д. директор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија25 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет46 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија1 час

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија2 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа3 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија4 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...