Контакт

Изборни измени

(Видео) Поголема демократија – Отворени листи

Објавено пред

Граѓаните активно да учествуваат во создавањето на кандидатските листи и самите да одлучуваат во изборот на пратениците наместо тоа да го прават партиските лидери – оваа можност ја нуди единствено преференцијалното гласање, односно пропорционалниот систем со отворените листи на гласање. Со овој модел гласачите, освен за партија, гласаат и за личност. Па, така, ако не им се допаѓа редоследот на предложените кандидати на листата, самите може да изберат кои кандидати според нив треба да ги претставуваат во парламентот. Интересен феномен е што последните кандидати на листата може да соберат најмногу гласови, повеќе и од лидерите што најчесто се носители на листата.

„Покрај гласовите за партијата, и индивидуалните гласови се мерило за влегување во парламентот, што дополнително води кон поквалитетни кандидати и поголема поврзаност меѓу пратениците и гласачите. Сега кандидатите повеќе се грижат што ќе каже раководството на партијата наместо граѓаните. Истражувањата покажуваат дека со овој модел има поголем одѕив, односно помала апатичност на изборите“, велат од МОСТ.

Европското искуство покажува дека повеќе од 80 отсто од државите го применуваат моделот на отворени листи, но со различен степен на отвореност, а некои одат дотаму што гласачите може и да допишат кандидати ако не им се допаѓа изборот.

„Странските експерти многу често досега го предлагаа тој модел, но лидерството на политичките партии претходно избегнуваше да разговара на таа тема. Отворените листи му даваат предност на квалитетот на пратениците. Може да се случи во една изборна единица со една листа, 120-тиот на листата да освои повеќе гласови од првиот. Обично лидерите се на првите места и може сериозно да дојде до промени во одредни политички структури“, вели поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски.

Дека отворените листи водат кон поголема демократија и одговорност на пратениците пред гласачите, потврдуваат и самите партии, но некои од нив стравуваат од можните внатрешни несогласувања и меѓусебното ривалство во партиите. Сепак, и покрај низата предности, моделот на отворени листи, како и една изборна единица, со години не поминува во Македонија бидејќи последните одлуки на преговарачката маса повторно ги носат големите партии. Иако велат дека се „за“, ДУИ и СДСМ се правдаат со потребата од консензус за ова прашање меѓу сите големи партии, а ВМРО-ДПМНЕ како по навика одбегнува да го соопшти ставот за темите што не ѝ одговараат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Investigative story

(Видео) Помалку донации, повеќе пари од буџетот за партиите

Објавено пред

Да се намалат донациите од физичките и приватните лица, а да се зголемат надоместоците од буџетот, ова е еден од предлозите на маса пред работната група што работи на измени на Законот за финансирање на политичките партии.

Од СДСМ велат дека тие се „за“ и дополнително бараат начин податоците за финанасирањето да бидат достапни и транспарентни за јавноста. Од ВМРО-ДПМНЕ молчат, а од ДУИ велат дека партиите се согласни за ново законско решение, но дека има разлики во методолгијата.

Антикорупцинерите предупредуваат – не е важно само носењето на законот, туку неговото спроведување. Укажуваат на низа незаконитости во финансирањето кои со години не се санкционираат.

Последни во низата скандали со донациите се последните извештаи на партиите доставени до Државниот завод за ревизија.

Па, така, во извештајот на ДУИ како донатори се појавија „Македонска пошта“, Општина Липково, Дирекцијата за заштита и спасување, „Македонски железници“ и ПИОМ. Од партијата се правдаа дека донациите не се од државните институции, туку од вработените кои се функционери на ДУИ и членарината ја плаќале со траен налог од 5 отсто од платата.

Сомнителни се донациите и кај ВМРО-ДПМНЕ, која за една година успеала да обезбеди 908.000 евра. Во еден ден на сметката на партијата стигнувале и по повеќе од 600 илјади денари од еден ист донатор.

СДСМ, пак, успеал да собере 34 илјади евра за 2017 година, а најголемата донација е во износ од 100 илјади денари.

Помалите партии најчесто не успеваат да соберат донации, па и тие реагираат дека треба да се зголеми државното финансирање, кое сега според нив е на незадоволително ниво. Тие стравуваат дека големите политички субјекти ќе ги изиграат и законските измени ќе ги направат единствено во своја корист.

Аргументите што одат во прилог на јавното финансирање се дека се поттикнува поголема демократија и дека државните пари ја намалуваат потребата од контрауслуга за тие што најмногу донирале, a се намалува и можноста за корупција.

Прикажи повеќе...

Изборни измени

(Видео) Партиите се пазарат за изборен праг од 3% во една изборна единица

Објавено пред

Една изборна единица или големите партии ќе се обидат да останат на шест, со што добиваат повеќе пратеници? Од СДСМ велат не отстапуваат од предлогот, кој го ветија и во предизборната програма, но се правдаат дека тоа не зависело само од нив, туку и од другите партии.

-Ние се залагаме да се трансформира сегашното гласање од неколку изборни единици во една, а граѓаните да имаат право и на преференцијално гласање. Но, за тоа да се случи, се разбира, потребна е согласност од сите партии. Сè додека ВМРО-ДПМНЕ калкулира и тактизира, немаме одговор, вели Бетиан Китев од СДСМ.

Од ДУИ бараат темелна анализа во која ќе бидат опфатени општествените карактериситки на земјата за промена на изборните единици и додаваат дека во моментов постојниот модел се покажал како попретставителен во споредба со другите изборни модели. Од ВМРО-ДПМНЕ велат не коментираат додека траат преговорите меѓу власта и опозицијата за измена на изборното законодавтсво, иако познато е од претходно, дека се декларираат да остане постојниот модел, а во пржинските преговори Груевски бараше и бонус 17 пратеници за победникот на изборите.

Големите партии бараат компромис во воведувањето изборен праг од 3%. Но, ова, според помалите партии е понедемократски од постојниот изборен систем.

Од земјите во ЕУ, Холандија и Словачка имаат една изборна единица, а од соседството Србија и Косово. Компаративните искуства покажуваат дека изборниот праг се движи од околу 1 отсто во Холандија до дури 10 отсто во Турција. Партиите кои за малку не освоија пратеничко место на изборите реагираат дека не смее да се занемарува бројот на пропаднати гласови.

Во потрагата по посоодветен модел и поверодостојна слика за приказ на расположението на гласачите во Македонија, се отвора и прашањето на отворени листи.

Прикажи повеќе...

Изборни измени

(Видео) Чекаме ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни за една изборна единица, велат од СДСМ

Објавено пред

СДСМ чека опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се изјасни за промена на изборниот систем во една изборна единица во преговорите меѓу работните групи за измени на изборното законодавство. Пратеникот од СДСМ, Бетијане Китев, го повтори ставот на СДСМ дека партијата не отстапува од своите заложби за промена на изборниот модел и воведување гласање со отворени листи.

– Очекуваме да се изјасни ВМРО-ДПМНЕ по ова прашање. Ние се залагаме да се трансформира сегашното гласање од неколку изборни единици во една, а граѓаните да имаат право и на преференцијално гласање. Но, за тоа да се случи, се разбира, потребна е согласност од сите партии. Сè додека ВМРО-ДПМНЕ калкулира и тактизира, немаме одговор – вели Китев.

Во однос на прашањето за предвремени парламентарни избори, Китев посочи дека во моментот нема услови за тоа.

– Услови не постојат, но ако се создадат и ако водствата на политичките партии мислат дека тоа е најдобро решение, СДСМ и коалицијата се подготвени и можеме да одиме на избори – додаде Китев.

Прикажи повеќе...

Најново

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија3 минути

Македонија на дното на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести33 минути

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија1 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија20 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет24 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет2 дена

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Досие