Контакт

Македонија

(Видео) Попов: Арсовска за 10 дена менува директор и поставува разузнавач, близок до ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Скандалозните одлуки на градоначалничката од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, продолжуваат на директна штета на граѓаните на Град Скопје. За само десет дена, Арсовска го менува директорот на ЈП „Градски паркинг“, кадар на ВМРО-ДПМНЕ. Новиот директор на Јавното претпријатие Бојан Христовски е контраразузнавач, поранешен припадник на Управата за безбедност и контраразузнавање кој нема добиено безбедносен сертификат за да може да се префрли во Агенцијата за национална безбедност, истакна на денешната прес-конференција Мартин Попов, советник од редовите на СДСМ во Советот на Град Скопје.

Неговиот татко, пак, рече тој, бил учесник на протестите и насилниот упад во Собранието на крвавиот четврток, на 27 април.

„По ниту еден професионален критериум Христовски не е соодветно решение за да води јавно претпријатие, освен што е кадар на ВМРО-ДПМНЕ. Дополнително, Аросовска со промената во период од 10 дена на директор, ги потврдува сомнежите дека поставува некомпетентни кадри на високи раководни позиции во градот. За што Арсовска го има наградено Христовски со директорски ангажман? Арсовска треба да излезе пред граѓаните и да одговори на овие прашања. Сè што Арсовска направи во овие речиси три месеци од мандатот е на штета на граѓаните и на Градот“, потенцира Попов.

Според него, Арсовска го прекина Бас рапид транзит системот, поништи оглас за вработување пожарникари, наместо бесплатен превоз, воведе нов поскап билет во ЈСП, во време на енергетска криза не предвиде ниту денар за антикризни мерки, ги остави скопјани, како што рече, сами да се снаоѓаат со поскапувањето на парното, а јавните претпријатија и установи и администрацијата на Град Скопје ги наполни со кадри од ВМРО-ДПМНЕ

Додаде дека, Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ ниту можат ниту сакаат да работат за интересите на граѓаните.

„Скопје и скопјани не заслужуваат градоначалничка која наместо решенија нуди само оправдувања за проблемите на граѓаните“, кажа Попов.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Ковачевски му врачи награда „Достојни Бугари“ на пожарникарот Давид Галабов

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски, на покана на бугарскиот колега Кирил Петков, на маргините на заедничката седница на двете влади присуствуваше на манифестацијата на доделување на наградата „Достојни Бугари“, која традиционално секоја година им се доделува на повеќемина бугарски граѓани што оствариле големи и хумани дела за својот народ и за својата земја.

Бугарскиот премиер ова високо признание им го врачи на бугарските спортски носители на златен медал на последните Олимписки игри во Токио, како и две деца што собирале средства за својата болна мајка со продажба на лимонада на свој штанд.

Ковачевски награда „Достојни Бугари“ му врачи на пожарникарот Давид Галабов како еден од добитниците на признанието, кој не го штедел сопствениот живот за да ги спаси животите на две мали бебиња од огнената стихија.

„Пожарникарот Галабов вторпат ја добива оваа награда, а првиот пат ја добил заедно со своите колеги заради пожртвуваното учество во справувањето со поплавите од 2016 година во мојата земја, во Северна Македонија“, истакна Ковачевски.

Премиерот изјави дека граѓаните на Северна Македонија никогаш нема да ја заборават подадената рака на Бугарија и тогаш во 2016 година, но и лани кога нашата земја беше зафатена од големи пожари за што меѓу првите помошта дојде од нашите соседи.

Бугарија и нејзините медицински и здравствени работници покажаа исклучителна професионалност и во случајот на сообраќајната несреќа на автопатот „Струма“ кога 47 наши сограѓани го загубија животот во страотната трагедија.

„Ние никогаш нема да го заборавиме сочувството, но и помошта што тогаш беше укажана“, истакна премиерот на церемонијата на врачувањето на наградата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје и ЈСП склучија договор за организиран превоз на лица со потешка телесна инвалидност

Објавено пред

Градот Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје склучија договор за реализирање организиран превоз на лица со потешка телесна инвалидност на кои заради движење им е потребна инвалидска количка и на лица со тешки моторни пречки.

Превозот на корисниците се реализира со посебно адаптирани возила со автоматски управувана рампа за инвалидска количка, рачки за држење, колани и штанги за закочување на инвалидските колички.

Возилата што се сопственост на Град Скопје, се дадени на користење на ЈСП.

„Реализацијата на превозот на дестинации на подрачјето на Град Скопје е во согласност со Програмата за активностите во областа на социјалната, детската и здравствената заштита во град Скопје, за 2022 година“, посочуваат градските власти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски на средба со новиот директор на ИРИ ја нагласил потребата од предвремени избори

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со Стефан Андоновски член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, денеска остварија средба со новиот директор на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Република Македонија, Крис Бренан.

Мицкоски му посакал добредојде на директорот Бренан со надеж дека и во иднина ќе продолжи и ќе се интензивира досегашната соработка помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ИРИ.

„На средбата се разговараше за актуелната политичка и економска состојба во државата, како и потребата од одржување брзи предвремени парламентарни избори.

Од страна на Мицкоски беше укажано дека државата се соочува со економска, енергетска и здравствена криза, а поради слабиот капацитет на власта на СДСМ и Димитар Ковачевски, кој нема легитимитет од страна на граѓаните, потенцијална е и политичка криза која негативно ќе влијае врз граѓаните, но и врз државата“, се наведува во партиското соопштение за средбата.

Мицкоски порачал дека е потребно одржување предвремени парламентарни избори со цел граѓаните да можат да одлучат за својата иднина и промените кои се неопходни на секое поле.

Соговорниците, воедно, се согласиле на понатамошна соработка и продлабочување на односите.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија2 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија2 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија4 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија4 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија5 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија7 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија7 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет8 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет8 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет18 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет19 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија23 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа24 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 ден

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Досие