Контакт

Македонија

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Објавено пред


Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот дел од погонот за електролиза.

Тие го актуализираа ова прашање на дебатата во Општина Кисела Вода, на која се одржа трибина за дислоцирање на опасните хемикалии од ОХИС.

Ефтим Мајсторовски, пензиониран работник од фабриката, изјави дека имало студија уште во 2009 година, која покажала дека живата ја има во кругот на фабриката, а не била исклучена можноста таа да понирала во земјата и во подземните води.

Посочи дека дилемата за постоењето жива во кругот на фабриката треба да ја дадат анализите на надлежните институции.

„Како резултат на истражувањата што беа направени тогаш, знаеме дека живина технологија се користеше во објектот за електролиза и постои можност да ја има во земјата под целиот овој објект. Анализите покажаа дека живата мигрирала во подлабоките слоеви на почвата, т.е. подлабоко од 20 метри, но и надвор од погонот. Во таа студија беше посочено дека постои опасност да биде зафатено земјиштето сè до кејот на Вардар, а земјата загадена и непогодна за земјоделски култури“, рече Мајсторовски.

Според стечајниот управник на фабриката, Маринко Саздовски, во кругот на ОХИС немало жива како опасна материја за отстранување.

„Според документацијата што ја попишав, дојдов до податок дека нема жива како опасна материја за уништување, освен наведените 11 хемикалии што ги отстранува фирмата „Екоцентар 97“. Тоа е што јас го имам како податок“, рече Саздовски.

Присутните во салата не беа задоволни од одговорот и довикува, „Има жива, како нема жива“, но молчат и не кажуваат. Беше прозвана и фирмата „Екоцентар“, која ја доби концесијата да го исчисти опасниот отпад од кругот на ОХИС. Но, нивниот претставник потврди дека во проектот за отстранување штетни хемикалии ова материја ја нема на списокот.

„Во мојот проект не постои и не сум надлежен за таа материја“, одговори кусо Владо Момировски од „Екоцентар 97“.

Вработениете го тврдеа спротивното. Ги повикаа надлежните институции да направат анализа за неколку погони во кругот на фабриката посочувајќи дека постои опасност од еколошка катастрофа. На дебатата што ја организира Општина Кисела Вода немаше претставник од Министерството за екологија иако претходно беше најавено присуството на заменик-министерот Јани Макрадули.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту Наќе Чулев, ниту кој било од нашите технички министри не заминува од владата

Објавено пред

Лажните вести во врска со оставките на техничките министри на ВМРО-ДПМНЕ кои произлегуваат од кујната на СДСМ се резултат на очај и страв од огромен пораз, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Тоа што Заев пушта лажни вести значи дека криминалците се плашат од Чулев и дека власта сака да ја сокрие вистината за ‘Рекет’. Најпрвин блиски медиуми до кујната за лажни вести на СДСМ каде што уредник е еден поранешен новинар од рекетарската телевизија на СДСМ, објави лажна вест дека министерот Наќе Чулев ќе даде оставка, за веднаш потоа друг близок медиум до СДСМ да ја надгради истата вест дека сите технички министри ќе си дадат оставки.

Уште еднаш потенцираме дека се работи за лажна вест и апелираме до граѓаните дека очајот на СДСМ ќе продуцира уште многу вакви лажни вести во наредниот период.

Очигледно е дека во редовите на СДСМ владее натпревар кој медиум поголема лажна вест ќе објави, за да се обидат да дефокусираат од реалните скандали и проблеми кои се случуваат во Владата на СДСМ, како и за целата инволвираност на Заеви во случајот ‘Рекет’.

Ниту СДСМ, ниту криминалците кои се во коалиција со СДСМ нема да ја имаат таа среќа ниту Наќе Чулев, ниту кој било од техничките министри да си дадат оставка.

Заев и сите околу него ќе одговараат за целата инволвираност во случајот ‘Рекет’, каде јасно се гледа од судските докази дека Зоран и Вице Заеви се гледале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец.

Ниту една лажна вест нема да може да дефокусира од реалните скандали кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги објавува од утре, па во наредниот период поврзани со работата на функционерите на СДСМ“, се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од утре дожд и снег низ цела држава

Објавено пред

Утре кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а под влијание на влажен бран во текот на ноќта и в четврток ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе падне.

Потоа во следните денови ќе преовладува стабилно време, а пораст на дневната температура се очекува од недела.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петровска: Набавката на чизмите не ја направил Спасовски туку Ѓоко Поповски

Објавено пред

Дополнителната заменик-министерка на МВР, Славјанка Петровска, се јави со реакција по обвинувањата на министерот Наќе Чулев за набавката на 3 илјади рала високи специјални чизми за полиција. Таа изјави дека таа набавка била водена од поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, кој е осуден на затворска казна за случајот со „мерцедесот“ на Груевски.

„ДПМНЕ повторно си го покажува своето вистинско лице низ нивниот вообичаен манир – за сопствените пропусти, грешки и злоупотреби да обвинува друг. Во таа насока е и последната прес-конференција на техничкиот министер Чулев, кој обвини за набавката на 3.000 рала високи специјални чизми за полиција, се вели во реакцијата на МВР.

Чулев во обид да обвини за наводен криминал, прочита текст во кој намерно беа скриени реални факти. Министерството за внатрешни работи е должно да ги прибере сите потребни информации за одреден настан и за тоа да ја информира јавноста во целост, прецизно, квалитетно и навремено. Во тој контекст, ве информирам за следното:

Постапката за спроведување на оваа набавка била водена од поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски. Во истиот тој период била донесена одлука за спроведување јавна набавка на 3.000 полициски чизми во вредност од 15 милиони денари, бил објавен оглас за неа, била донесена одлука за избор на најповолен понудувач од трите доспеани понуди и на 17.04.2016 бил склучен договор за набавка со избраниот понудувач. Со тој договор МВР прифати права и обврски кои произлегуваат од него.

Согласно процедурата, понудувачите во јавната набавка имале обврска да достават мостра од чизми и сертификат за исполнување на техничките спецификации од набавката. Сите три понудувачи доставиле сертификати за понудените мостри, но само сертификатот на едниот понудувач целосно ги исполнувал условите од техничката спецификација, по што неговата понуда била земена предвид при евалуација во понатамошната постапка, а другите две понуди ги отфрлила како неприфатливи, по што бил и склучен договорот за набавка на стоки.

Потоа, согласно договорот, пред испорака на стоката, МВР го искористило правото да изврши дополнителна проверка на квалитетот со правење анализа на случајно избран примерок во независна овластена институција за контрола на квалитетот. Таква анализа е направена во Макконтрол Скопје и утврдено е дека има одредени недостатоци во поглед на бараната техничка спецификација. Поради несогласување со наодите од анализата, носителот на набавката на сопствен трошок направил нова анализа во независна лабораторија во Р нСрбија и согласно сертификатот од оваа лабораторија е констатирано дека постои само една ставка која отстапува за 7% од техничката спецификација, што не влијае врз квалитетот на производот.

Бидејќи во тој временски период истекувал и рокот за испорака, како и важноста на банкарската гаранција за квалитетно извршување на договорот, не е продолжен ни рокот за испорака, ни важноста на банкарската гаранција. За цело тоа време стоките остануваат во магацините ангажирани од страна на носителот на набавката, без насоки од страна на договорниот орган во смисла на раскинување на договорот и враќање на стоките или барање решение за корекција на квалитетот на спорните карактеристики на чизмите.

На 14.02.2017 и 20.03.2017 година носителот на набавката повторно писмено се обратил до МВР со барање за разрешување на статусот на склучениот договор, како и постапување со стоките – високи специјални чизми наменети за припадниците на МВР, но од страна на МВР не добил ниту одговор, ниту стоките биле примени. Притоа, во целиот овој период Ѓоко Поповски е сè уште помошник-министер за јавни набавки.

Кое раководство молчело, господине Чулев? Партиските војници под чија диригентска палка потфрлиле? Секако, не на Спасовски!
Тогашниот министер Спасовски беше доведен во ситуација да изнајде разрешница на овој гордиев јазол сплеткан од вашата партија. Притоа, имаше две можни опции:
1.Да го раскине договорот и притоа, да плати судски трошоци, трошоците на понудувачот кон банката од која зел кредит во износ од 14, 8 милиони, трошоците за чување на 3.000 рала чизми во некој изнајмен магацин и сите камати во износ од 2,6 милиони денари.
2.Да го земе предвид сертификатот кој понудувачот го доставил дека во целост ги исполнува бараните елементи од техничката спецификација на МВР, да изврши избор и покрај занемарливите недостатоци во поглед на квалитет и по 11 години, на полициските службеници да им обезбеди чизми, односно да ја прекине суровата традиција сами да си купуваат облека за извршување работни задачи.

За каква злоупотреба зборувате, г. Чулев?! Тогашниот министер Спасовски ја донел единствената можна и законска одлука, со што ги елиминирал сите непринципиелни и непрофеиоснални игри на МВР во односот кон економските оператори и го заштитил министерството и државата од ситуација во која ќе отплаќа милионски суми за казни поради незаконското работење на партиските војници на ДПМНЕ во МВР и воедно да го почне процесот на подигање на стандардот и подобрување на социоекономската положба на полициските службеници.

Господине Чулев, секој носител на јавна функција треба да биде свесен за сопствената лична и политичка одговорност за начинот на кој ја извршува функцијата. Помина времето на непрофесионализам, лажни вести, делумни информации и злоупотреби во министерството. Вие како технички министер имате обврски пред сите граѓани, а не само пред вашите ментори во политичката партија која му нанесе огромни штети на министерството, за што веќе има и правосилни пресуди.

Во интерес на вистината и соочување со аргументите, а со цел граѓаните да бидат запознаени со реалноста, го охрабрувам министерот Чулев да ја прифати поканата за ТВ-дуел, која ни беше упатена на двајцата. На тоа соочување ќе ги отвориме сите прашања кои му се нејасни, и за кои нецелосно и неточно ја информира јавноста“, се наведува во реакцијата на Петровска.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Србинка почина од свински грип во Бахреин

Дваесет и шестгодишна државјанка на Србија починала од свински грип ( H1N1), по тринеделно лекување во болница во Бахреин. Амбасадата...

Свет5 часа

Деветиот најбогат човек на светот се вклучува во трката за претседател на САД

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг утре ќе учествува во неговата прва телевизиска дебата во кампањата за претседател, соопшти неговиот тим. Директорот...

Македонија9 часа

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во...

Македонија10 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија10 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион11 час

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет11 час

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија12 часа

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија12 часа

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Македонија13 часа

(Видео) Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Рекет“, Јовановски и Јанева беа против

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска јавноста да не ги слуша снимките...

Регион14 часа

Вучиќ најави дека парламентарните избори ќе ги распише на почетокот на март

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најави дека ќе ги распише парламентарните избори во Србија на почетокот на март. „На почетокот на...

Свет16 часа

Три жртви во невремето во Велика Британија

Бројот на загинатите во невремето Денис, кое ја зафати Велика Британија, се искачи на три лица кога е пронајдено телото...

Регион16 часа

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот...

Економија16 часа

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет16 часа

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на...

Македонија1 ден

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија1 ден

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ1 ден

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Досие