Контакт

Македонија

(Видео) Свирежи и негодувања од верниците во Штипско: Учесник на сила го истегна крстот од момчето кое го фати

Објавено пред

Немил настан се случи на една од манифестациите за фаќање на светиот крст по повод празникот Богојавление – Водици во штипскиот регион.

Како што се гледа од видеото објавено на социјалните мрежи, откако момче веќе го фати крстот, фрлен од страна на свештените лица во водите на реката, неколку други учесници му се нафрлија во обид да го истегнат крстот од неговите раце.

По ова следеше турканица и агресивно влечење, кое предизвика незадоволство кај присутните верници:

„Детето во црната маица го фати, пуштете го крстот“, револтирано викаа присутните кои почнаа и бурно да негодуваат откако друг учесник со употреба на сила конечно го извлече крстот и го зема за себе.

Нерегуларноста ја согледаа и свештениците кои го повикаа момчето што најпрво го фати крстот да дојде кај нив за да ја исправат неправдата.

„Момче ти со црната маица, ти го фати крстот. Дојди да ги земеш поклоните, друг крст ќе ти дадеме“, рече еден од свештениците, што наиде на смеа кај присутните.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на Владата се задоцнети, над 20 отсто од луѓето останаа без работа

Објавено пред

Мерките на Владата се задоцнети и со неправилна процена. Економијата оди кон амбис, а Владата не презема ништо. Квазимерките што ги најавија ќе остават десетици илјади работници без помош, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„Недејствувањето на власта веќе остави над 20 отсто од вработените во државата без работа. Доколку нема суштинака помош за бизнисот, ќе следува економска катаклизма со масовни отпуштања и затворања фирми. На здравствено поле лекарите се борат голораки. Владата не обезбеди заштитна опрема и дозволи над 10 отсто од заразените да бидат лекари. Аматеризмот на власта мора да запре. Граѓаните очекуваат сериозен пристап“, се вели во соопштението на партијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата има сценарија и за построги мерки во ограничување на движењето

Објавено пред

Владата има разработени сценарија со мерки кои се повеќе рестриктивни од досега воведените, а доколку се наметне потреба, ќе се активираат. Ова го соопшти премиерот Спасовски, кој повика на одговорност од страна на секој поединец. Според него, најголем патриотизам во овој период е да се почитуваат мерките донесени од Владата.

„Има разработени сценарија и може да имаме уште мерки што ќе бидат воведени. Повикувам граѓаните да не постапуваат неодговорно за да видат дали ќе воведеме нови мерки. Колку поодговорни ќе бидеме, толку полесни мерки ќе имаме, но и помалку негативни ефекти. Во зависност од тоа како ќе се однесуваат граѓаните, колку ќе ги почитуваат досегашните мерки, толку повеќе мерките ќе бидат намалени или зајакнати. Ако некој граѓанин мора да биде во самоизолација, нека биде во самоизолација. Ако се определи ограничување во движењето, нека се почитува, тоа е најголем патриотизам во овој период. Секој сет нови мерки нека биде за подигнување на јавната свест“, посочи Спасовски.

Според него, забраната за движење во викендите треба да го спречи одењето на излетнички места, како што се случувало досега.

„Во однос на тоа дека се движат луѓе во излетнички места, затоа се зголемува забраната за движење. Во текот на викендот ќе имаме забрана за движење во сите градови. Одговорноста на граѓаните не беше на висината на задачата. Многу лесно се преминуваше преку препораките. Јас посакувам овие мерки да ги дадат ефектите“, додаде Спасовски.

Министерот Венко Филипче вели дека поради празниците и сончевото време во идниот период, морало да се постапи на овој начин и Владата да одлучи да воведе нови забрани за движење.

„Со оглед на тоа што епидемијата ги смени текот и динамика на одвивање на работите, токму затоа Владата донесе мерки. Беше забележливо дека и досега во една фаза граѓаните не ги почитуваат мерките. Имаме факт дека идат убаво време и празници, па затоа се предложија овие мерки за дополнителна рестрикција на движењето. Свесни сме дека социјалната дистанца не е во природата на човекот, но тоа ни е најпотребно во интерес на колективното здравје“, рече Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со чартер-лет од Лондон се вратија 130 македонски граѓани

Објавено пред

По девет чартер-лета за враќање македонски државјани од Малта, Хрватска, Словенија, Германија, Австрија и од Швајцарија, денеска, во соработка со македонската амбасада во Лондон, Генералниот секретаријат на Владата, МВР и Министерството за здравство, МНР организира чартер-лет за враќање на затекнатите граѓани во Обединетото Кралство.

Од аеродромот „Лутон“, во близина на Лондон, со лет на „Визер“ вратени се 130 македонски граѓани, а на летот кон Скопје, во соработка со британската амбасада во земјата, беа превезени 60 странски државјани од Обединетото Кралство, САД и од Австралија.

„Денеска, се организира четвртиот по ред хуманитарен конвој, овој пат од Босна и Херцеговина и Црна Гора, со што во земјата ќе се вратат вкупно 64 македонски граѓани со 19 возила“, соопшти МНР.

Во изминатите неколку дена, во соработка со министерствата за надворешни работи на повеќе држави и во координација со нашите дипломатско-конзуларни претставништва, на 30 наши граѓани од САД и Австралија им беше обезбедено непречено да транзитираат низ неколку држави со цел да дојдат до финалната дестинација, аеродромите во Софија и Солун.

Со ова, вкупниот број репатрирани граѓани во нашата земја, заклучно со денес, е 2.431.

Министерството за надворешни работи упатува благодарност кон надлежните власти во Бугарија, Грција, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Косово, Швајцарија, САД, Австралија, Холандија и во Велика Британија за соработката и обезбедување непречен транзит, како и за и целокупната поддршка во овие отежнати околности.

МНР продолжува со напорите за враќање во земјата на затекнатите македонски граѓани во странство; во следните денови предвиден е и чартер-лет за репатријација од Белгија и Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет3 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија3 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ4 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија5 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија5 часа

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија5 часа

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион6 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија6 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија7 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија7 часа

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион8 часа

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија8 часа

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет9 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет9 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија10 часа

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Свет19 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет20 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет20 часа

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија1 ден

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Досие