Контакт

Македонија

(Видео) Со референдумското прашање власта создава забуна кај граѓаните, рече Мицкоски на средбата со Курц

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со австрискиот канцелар, Себастијан Курц, на којашто рече дека повеќезначното референдумско прашање се користи од власта за создавање свесна забуна кај граѓаните бидејќи, како што кажал, со него се прикрива вистинската содржина за тоа што треба да се одлучи, а тоа е договорот со Грција.

На средбата Мицкоски истакнал дека за ВМРО-ДПМНЕ останува неприфатлив договорот со Грција затоа што истиот дополнително државата ја става во незавидна ситуација.

„Целокупниот процес на преговарање се одвиваше нетранспарентно и опозицијата не беше консултирана, а самиот договор не ги одразува државните и национални интереси на Република Македонија“, истакнал Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ подвлекол дека членството во ЕУ и НАТО претставува стратешки државен интерес и дека неговата партија е отворена за понатамошна продлабочена соработка со Австриската народна партија како сестринска партија во рамките на Европската народна партија.

Македонија

Либералните партии од регионот слават 10-годишнина од постоењето на либералната мрежа на Југоисточна Европа

Објавено пред

Од

Во хотелот „Александар Палас“ започна либералниот форум на кој либералните партии од целиот регион ќе го прослават 10 годишното постоење на либералната мрежа на Југоисточна Европа.

На вечерашното отворање на форумот како гости на настанот присуствуваа претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министерот за внатрешни работи на Косово, Бејтуш Гаши како и поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска, Весна Пушиќ.

На форумот кој ќе продолжи утре свое обраќање ќе имаат Ерик Ветсел, потпретседател на холандската либерално-демократска партија „ВВД“, ексминистерката за надворешни работи на Хрватска, Весна Пушиќ, претседателот на „Српската либерална партија“, Чедомир Јовановиќ и словенскиот либерал Роман Јакиќ.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Македонија

ДОМ го актуализира проблемот со дивите депонии во Кисела Вода

Објавено пред

Од

Енормната количина собран отпад во општина Кисела Вода во низата акции спроведени годинава укажува на пропусти во системот за управување со отпадот на локално ниво, рече Христина Оџаклиеска, советничката од ДОМ, на дебатата што вчера се одржа во просториите на оваа скопска општина.

Таа ја истакна потребата од почитување на законската регулатива за постапување со отпад и одржување на јавната чистота од сите засегнати страни.

Воведно обраќање на дебатата имаше и Филип Темелковски, градоначалникот на Кисела Вода, кој ја поздрави иницијативата на граѓанскиот сектор и изрази желба за соработка со сите засегнати страни во процесот на справување со дивите депонии.

Во дискусијата учество зедоа граѓани, претставници од невладини организации, инспектори од Град Скопје, претставници од „Комунална хигиена“, правните субјекти лоцирани во близина на дивите депонии, како и лица вработени во Општината, кои работат на оваа проблематика.

Учесниците во дебатата дадоа предлози за: мапирање на сите диви депонии на територијата на Кисела Вода, санирање на дивите депонии и нивно уредување во зелени површини, одредување локација на територијата на општината за одложување градежен шут, набавка на повеќе возила за собирање отпад и зачестена контрола на терен и казнување на лицата што неодговорно постапуваат со отпадот и придонесуваат за создавање на дивите депонии.

Настанот беше организиран во рамките на проектот „План за комуникација и кампања против дивото депонирање отпад“, организиран од НВО „Зелен институт“ – Скопје, со поддршка на Општина Кисела Вода и Министерство за животна средина и просторно планирање.

Прикажи повеќе...

Македонија

ОБСЕ секогаш ќе ги помага реформските процеси во Македонија, рече новоименуваниот шеф на Мисијата

Објавено пред

Од

Премиерот Зоран Заев денеска го прими новоименуваниот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која.

Како што информираат од владината прес-служба, на средбата Заев се заблагодарил за долгогодишната плодна соработка со ОБСЕ и искажал спремност за продолжување и унапредување на оваа соработка.

Тој исто така го истакнал и придонесот што оваа организација го дала во поддржувањето на напорите на Република Македонија да ги спроведе неопходните реформи и во подобрување на меѓуетничкиот дијалог.

„ОБСЕ и Мисијата во Скопје се важен фактор за македонската влада, посебно во процесот на имплементацијата на почнатата реформска агенда. Во таа насока очекуваме дека истата блиска и конструктивна соработка ќе продолжи врз основа на докажаната спремност на Мисијата да ѝ асистира на македонската Влада во постигнувањето на стратешките цели – членството во ЕУ и НАТО“, рече премиерот Заев на средбата со амбасадорот Која.

Амбасадорот Клеменс Која се заблагодарил за довербата во ОБСЕ, посебно нагласувајќи дека се свесни за процесите што се случуваат во Македонија и дека државата и понатаму ја има поддршката за продолжување на својот реформски пат до исполнување на своите стратешки цели.

Исто така, амбасадорот Која истакнал дека како и во минатото, оваа организација останува пријател на Република Македонија и во иднина, подготвена да помогне онаму каде што може за да се задржи фокусот на почнатите реформи во државата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура15 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ17 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија18 часа

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија18 часа

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет18 часа

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија20 часа

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет20 часа

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа1 ден

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет1 ден

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет1 ден

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news1 ден

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија2 дена

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет2 дена

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија2 дена

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Регион2 дена

Тачи: До договор со Србија преку мирна корекција на границите

Заокружувањето на разговорите и постигнувањето конечен договор помеѓу Косово и Србија е неопходно да се случи во брзо време, а...

Свет2 дена

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. Претходно овој тајфун со...

Вести2 дена

Свештеници во Германија злоставувале 3 677 деца

Главниот германски надбискуп рече дека е шокиран од извештајот за сексуално злоставување во Германија во кој се наведува дека околу...

Регион2 дена

Авион кој летал од Ниш до Базел принудно слетал поради чад во кокпитот

Авион на компанијата „Визер“ вчеравечер принудно слетал во Загреб поради чад во кокпитот, пренесува „Индекс.хр“. Летот од Ниш до Базел...

Досие