Контакт

Македонија

(Видео) Спасовски на состанок на министри за внатрешни работи во рамки на Брдо Процесот

Објавено пред

Министерот Спасовски на неформален состанок на министри за внатрешни работи во рамки на Брдо Процесот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и државната секретарка на Министерството за внатрешни работи Магдалена Несторовска, заедно со министрите за внатрешни работи и шефовите на делегации кои членуваат во Брдо Процесот, претставници од Република Австрија, од институции на ЕУ и меѓународни и регионални организации, во Порторож дискутираа за неколку круцијални теми и прашања кои ги надминуваат границите на регионот, односно претставуваат европски и глобални предизвици.

Во текот на вчерашниот работен ручек присутните учесници се осврнаа на борбата против трговијата со луѓе и зајакнувањето на соработката врз основа на Конвенцијата за полициска соработка на Југоисточна Европа.

Денеска на дневен ред беше министерската конференција, односно 10. Неформален состанок на министри за внатрешни работи на Брдо Процесот, фокусот на дискусијата беше ставен на управувањето со мешани миграциски текови, кое се наметна како предизвик со зголемениот број на нерегуларни пристигнувања во регионот, кој за мигрантите претставува транзитна рута до Европа.

Во своето излагање министерот Спасовски, како посебни приоритетни области за кои е потребно натамошно зајакнување на капацитетите, се осврна на граничните проверки и граничниот надзор, односно опрема за граничните премини наменета за спречување на незаконски влез, воспоставување интегриран систем за видеонадзор на државната граница, поддршка во обезбедувањето мобилност на патролните тимови и тимовите за реакција, редовна размена на информации и податоци, а гледано во перспектива – и опрема за копнен и воздушен надзор во реално време.

Меѓудругото министерот Спасовски во обраќањето рече дека ,,Поставувањето на интероперативен систем за идентификација би овозможил поефективно идентификување на мигрантите, но и споделување информации на потенцијални безбедносни ризици, вклучително и во контекст на организиран криминал и тероризам, чија крајна цел би била подобра прекугранична полициска соработка и безбедност за сите. Согласно стратешката определба за полноправно членство и придружување кон ЕУ, но и со цел поефикасно учество во изнаоѓањето заеднички европски одговор на миграциските предизвици, приоритет на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија останува развивањето на национални капацитети за идентификација и регистрација, согласно критериумите на ЕУ, кои ќе бидат интероперабилни со ЕУ системите. Искуствата покажаа дека поседувањето на компатибилни национални капацитети само по себе не е доволно, па затоа неопходно е паралелно да се работи и на изнаоѓање можности за нивно практично поврзување со соодветните ЕУ-системи.

Како составен дел од процесот на ублажување на миграцискиот притисок во регионот, од исклучително значење за регионот е поддршката на Заедничката платформа за соработка, на Европската крајбрежна стража и на други меѓународни и регионални иницијативи, особено во областа на враќање на илегалните мигранти во нивните земји на потекло. Во овој контекст, напорите на партнерите од Западен Балкан во воспоставување правна основа за соработка при враќање и реадмисија со трети земји претставуваат позитивен развој и добра практика што треба да се следи.

За успешно справување со илегалната миграција неопходен е сеопфатен и заеднички пристап на надлежните служби на сите засегнати држави, надлежните агенции на ЕУ и Европската комисија, со поддршка на релевантни меѓунарoдни и регионални организации во рамки на нивните надлежности, кој ќе вклучува активности со моментален и видлив ефект врз миграцискиот притисок, а со тоа ќе овозможи гранично управување на долг рок, согласно Европскиот концепт за интегрирано гранично управување“.

Во рамки на министерската конференција министерот Спасовски имаше обраќање на уште една тема специфична и, за жал, глобално распространета – сексуалната злоупотреба или сексуалната експлоатација на деца преку интернет, особено актуелна во услови на пандемија.

,,Факт е дека за успешна превенција, сузбивање и навремено казнување на сторителите, нужно е континуираното подобрување на соработката помеѓу регионалната полиција и систематска и планска соработка помеѓу сите установи, служби и организации коишто имаат одредена улога во процесот на заштита на децата од насилство, со посебен акцент на меѓународната соработка и координација во оваа област. Во очекување сме иницијативата за здружување на криминалните истражители од Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Северна Македонија и Босна и Херцеговина да прерасне во вистинска експертска мрежа, преку која заеднички би соработувале во истраги и спречување на онлајн сексуална експлоатација на деца. Преку заедничка обука, размена на знаење, добри практики и заеднички активности насочени кон зголемување на капацитетите за идентификација на жртвите и сторителите, оваа мрежа на експерти, зајакната со вклучувањето на ЕВРОПОЛ и ЦЕПОЛ, уверен сум дека ќе доведе до зајакната истрага за сексуална експлоатација на деца преку интернет“, рече Спасовски.

Уште една форма на активна соработка помеѓу полициските сили на земјите од регионот се очекува и од напредокот на заедничката кампања за превенција која е заснована на проектот Кажи Не!, подготвен од страна на партнерите кои учествуваат, со поддршка од Европол, кој треба да започне во септември. Нејзината цел е предупредување и заштита на што е можно повеќе деца и малолетни лица за стапиците на интернет поврзани со сексуална злоупотреба и експлоатација, како и да ги најде и доведе пред лицето на правдата сексуалните предатори.

До крајот на годината се очекува секоја земја партнер да подготви извештај со анализа на состојбите во својата држава, која потоа ќе биде основа за стратешки иницијативи, успешни практики и идни заеднички активности за уште поуспешна борба на ова поле.

На маргините на министерската конференција, министерот Спасовски оствари билатерална средба и со директорката на Европската канцеларија за поддршка во областа на азилот, Нина Грегори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

И попладнево на „Богородица“ и „Табановце“ се чека до 45 минути за влез и излез oд државата

Објавено пред

Во текот на целиот ден збележано е раздвижување на граничните премини Богородица и Табановце.

Автомотосојузот во најновиот извештај за состојбата на патиштата информира дека на овие гранични премини задржувањето за влез и излез е од 30 до 45 минути со можност за зголемување во наредните часови.

На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

И утрово времето за чекање на границите беше до 45 минути.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го штитиме Охридскиот регион

Објавено пред

Македонија и Албанија ќе ја засилат  соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, Охридскиот Регион да не биде впишан на листата на светско наследство во опасност премиерот Зоран Заев се огласи на социјалните мрежи.

Вели дека одлуката е признание за напредокот за зачувување на вредностите на Охридскиот Регион, но и најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме охридското, македонското, светското наследство.

„Во периодот што претстои, заедно со Албанија, ќе ја засилиме соработката и координацијата со Центарот за светско наследство и советодавните тела на УНЕСКО, како и со Европската Унија и другите стратешки партнери, со цел соодветна рехабилитација и за бескомпромисна имплементација на Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот Регион.
Северна Македонија продолжува со исполнување на препораките на УНЕСКО и одлуките на Комитетот за светско наследство и во соработка со општинските власти во Охрид, Струга и Дебрца и со граѓаните, ќе продолжиме да работиме посветено во таа насока“, потенцира Заев.

Додаде дека нашето природно и културно наследство треба да го предадеме и на идните генерации, па затоа мора да биде заштитено. Премиерот е дециден дека со заштитата според највисоките стандарди од препораките на УНЕСКО за Охридско-струшкиот Регион се подобрува и квалитетот на живот на граѓаните и се афирмира владеењето на правото.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата за Албанците до ДУИ: Не можете да покривате луксузни автомобили со тротинети за вработените

Објавено пред

Грдоста на ДУИ не може да биде покриена ниту со пудра, ниту со боја или ниту со лаги. Не можете да покривате луксузни автомобили со некои тротинети за вработените, наведе Алијансата за Албанците откако претходно денеска Министерството за надворешни работи, на чело со министерот Бујар Османи соопшти дека набавиле електрични тротинети за вработените.

Според Алијансата, набавката на тротинетите е само обид да се покрие луксузот на функционерите на ДУИ.

„Во пресрет на локалните избори, Бујар Османи сака да фрли пепел во очите на граѓаните, додека неговите сопартијци, градоначалниците на Дибра, Струга, директори на јавни претпријатија, како и на самата Влада, трошат милиони денари на скапи автомобили. Сега кога министерот не успеа во секоја област на одговорност и ја доведе нашата дипломатија и процесот на интеграција во состојба на колапс, време е залудно да направи ПР со тротинети од 200 евра. Би сакале тој барем да ги купеше по пазарна цена, со оглед на неговото минато полно со коруптивни сомневања кога станува збор за јавните тендери“, наведе Алијансата во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион13 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија15 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет18 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија19 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија19 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија19 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија1 ден

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија1 ден

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија2 дена

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија2 дена

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа2 дена

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт3 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија3 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие