Контакт

Македонија

(Видео) Спасовски: Негативните политички влијанија не ги одминаа ниту „тигрите“

Објавено пред

За жал, трендот на негативни политички влијаниа и тенденциозно дејствување не ја одмина ниту единицата „Тигар“. Секој разумен политичар, одговорен за иднината на својата земја, знае дека дејствувањето на оваа единица не смее да биде политички мотивирано и насочувано. Се сеќавате на настаните минатата година кога, иако животот на граѓаните и безбедноста на државата беа сериозно загрозени, „тигрите“ беа спречени да одговорат на своите должности и обврски, рече министерот Оливер Спасовски во своето обраќање на свеченоста во касарната „Илинден“ во Скопје, со што беа одбележани 37 години од формирањето на Единицата за специјални задачи.

Тој истакна дека никој не смее со своето политичко дејствување да му нанесува штета на угледот на овие професионалци.

„Затоа, колку ја почитуваме сопствената држава и колку сме национални свесни покажува односот кон овие припадници, но и кон сите припадници на полицијата. Девет години без нови униформи, со ограничени ресурси за работа, во непристојни услови за работа, зарем ова е националната одговорност кон припадниците што се дел од безбедносниот систем на државата? За да имаме сигурни граѓани, мора да имаме мотивирана полиција. Мотивирана преку создавање и одржување пристојни услови за работа, опремени со модерна опрема, функционална и ефикасна, која ќе им овозможи брзо и ефикасно дејствување. Опрема и инструменти што ќе им го заштитат животот, а тие ќе ја заштитат државата“, рече Спасовски.

Тој во исто време во говорот рече дека со оваа единица се гордееме и истовремено нè прави да се чувствуваме безбедни.

„Секогаш подготвени за ефикасно и брзо соочување со опасностите, припадниците на Единицата за специјални задачи прават да се гордееме, но истовремено прават да се чувствуваме безбедни и сигурни. Борбата против сите облици на криминал, а особено борбата против тероризмот, бараат добро подготвен и функционален систем на национална безбедност. ‘Тигрите’ се тивки, но едни од најсилните механизми за заштита. Подготвени да дејствуваат во непредвидени ситуации, со исклучително висок ризик за сопствениот живот, најчесто во животозагрозувачки ситуации овие припадници дејствуваат единствено под командата за заштита и чување на државата и граѓаните“, рече министерот Спасовски.

Македонија

Утре ќе се комплетира реконструкцијата на Владата

Објавено пред

Премиерот Заев најави дека во текот на утрешниот ден ќе ги комплетира документите за реконструкција на Владата и рече дека се надева оти смените на министерските места ќе се извршат наскоро.

Заев очекува до крајот на месецот Собранието да ги изгласа новите кадри.

Инаку, според последните информации, за најавената мини-реконструција во Владата, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата коишто се под нивно раководство – почнувајќи од министерствата за правда и за образование. Па така, досегашната министерка за образование, Рената Дескоска, се очекува да биде прв човек на Министерството за правда. Ресорот образование, пак, оди во рацете на партијата на Али Ахмети. За оваа позиција се подготвува досегашниот заменик-министер и поранешен вицепремиер за евроинтеграции, Арбр Адеми. Тој ќе биде новиот министер во образование.

Истовремено се пополнуваат и договорените министерски места за другите  партнери во власта. ДПА објави дека за министер без ресор задолжен за странски инвестиции ќе биде предложен Бардул Дауити, додека за заменик-министер во Министерството за транспорт и врски, Мусадик Беќири.

Движењето Беса за министер за култура го предложи кандидатот за градоначалник на Гостивар, Асаф Адам, додека сè уште ги нема објавено имињата на замениците-министри во Министерството за надворешни работи и Министерството за труд и социјална политика.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Објавено пред

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“.

Иако грчката страна соопшти дека за нив не е прифатливо ова решение, Заев се надева дека ќе се разгледа повторно бидејќи, според него, предлогот Илинденска Македонија е достоинствено решение кое не навлегува во идентитетот.

Тој го повтори ставот дека за предлогот се согласиле со Ципрас во Софија, како можно прифатливо решение, но рече дека тие сепак се премиери на двете држави, а за конечно прифаќање на предлогот потребна е согласонст од сите релевантни фактори и во Македонија и во Грција.

Преговорите продолжуваат в четврток во Њујорк за кога е закажана средба на двајцата шефови на дипломатиите со медијаторот Нимиц.

Прикажи повеќе...

Македонија

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Движењето Беса

Објавено пред

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба да се плашат од новиот албански министер за култура од редовите на Беса, изјави Флорина Емини, по повод негативните реакции од граѓаните, политичките партии и невладините организации новиот министер за култура да биде Албанец од редовите на Беса.

Таа истакна дека министерот за култура кој ќе биде од нивната политичка партија ќе ги слуша сите жалби, идеи и сугестии од граѓаните и политичките партии.

„Движењето Беса, потсетувајќи дека министерските позиции се политички функции, останува отворено за дијалог со сите политички и невладини фактори во земјата, како и подготвено да разговара и комуницира за сите, додека министерот за култура ќе биде токму новиот албански дух што сакавме да го донесеме ние по падот на режимот. Тој ќе биде подготвен да ги сослуша сите предлози, жалби, сугестии и критики од јавноста, без оглед на етничка припадност, сето ова со цел да се произведат вистински културни вредности за доброто на сите граѓани и на земјата воопшто“, рече Емини.

Откако отпадна изборот Заќирија Ибраими да биде нов министер за култура, како ново име за оваа функција движењето Беса пред неколку дена го предложи Асаф Адеми. Останува на Владата и премиерот Зоран Заев да одлучат дали ќе го прифатат новиот предлог на партијата.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија32 минути

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Движењето Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија51 минута

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, Обвинителството не успеало да докаже дека...

Македонија2 часа

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија3 часа

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет4 часа

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија14 часа

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија15 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија21 час

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија23 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија1 ден

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Досие