Контакт

Македонија

(Видео) Спасовски: Ние сме модел за успешно и функционално општество еднакво за сите

Објавено пред

Техничкиот премиер Оливер Спасовски се обрати на конференцијата „Статусот и положбата на националните малцинства во Република Хрватска и Република Северна Македонија“, при што го истакна концептот „Еднакво општество за сите“.

„Уверен сум дека оваа конференција ќе донесе поттикнувачки препораки за уште поголемо збогатување и јакнење на дијалогот и процесите за соработката меѓу разните култури, чии граѓани ќе се чувствуваат еднакви и рамноправни членови на заедницата. Исто така, уверен сум дека и двете земји, и Северна Македонија и Хрватска, имаат што да кажат на темата на конференцијата.

Хрватска како земја членка на ЕУ и Северна Македонија како кандидат за членство на чекор до почнување на преговорите со Унијата ги имаат прифатени европските вредности за почитување, солидарност и неправењето разлика меѓу луѓето од разни етнички заедници. Тоа се темели за интеркултурното разбирање и со кои докажуваме дека можеме да бидеме модели за успешно и функционално општество еднакво за сите“, рече тој.

Спасовски вели дека е застапник на ставовите дека правата на граѓаните во демократски уредените држави не се еднаш засекогаш дадени и дека секогаш може да се унапредуваат. „Имајќи го тоа предвид, верувам дека оваа конференција ќе ги исцрта насоките за унапредување на правата на граѓаните во двете земји како што им прилега на земји со докажано традиционално заемно пријателство и партнерство. Различностите на нашето општество ги сметаме за наша предност и ќе продолжиме позитивно да ги користиме, да ги учиме нашите поколенија дека солидарноста, толерантноста и недискриминацијата по сите основи се придобивките што може уште повеќе да нè поврзат“, додаде тој.

Македонија

Поставени два пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во Штип

Објавено пред

Денеска се ставени два од три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во општина Штип.

Тоа се влезот од Скопје кон Штип кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип кај училиштето „Искра“ и дополнително од утре ќе се работи на пункт кај влезот од Кочани кон Штип поточно кај индустриската зона „Македонка“.

„Општина Штип ги презема сите мерки и чекори коишто се во насока на поголема заштита на граѓаните, на сите возила коишто влегуваат и доаѓаат од околните градови. Морам да напоменам дека останатиот дел од градот, постојано се дезинфицира преку ТППЕ и ЈП „Исар“. Дезинфицирани се улиците, плоштадите, јавно прометните површини и влезовите од станбените згради“, истакна градоначалникот Благој Бочварски.

Полицијата ќе ги контролира сите пунктови кадешто возилата кои влегуваат во градот мора да ги поминат и ќе се изрекува казна доколку одредено возило го заобиколува овој пункт за дезинфекција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Објавено пред

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба ќе може да останат дома цело време додека трае вонредната состојба. Министерот за здравство Венко Филипче извести дека се подготвува законската измена која ќе овозможи продолжување на породилното отсуство.

„За породилното отсуство дискутиравме со Фондот за здравство но се дискутираше и на Централниот штаб во Владата. Се бара законска измена за да може породилното отсуство да се продолжи бидејќи мајките во овој момент не можат да ги запишат децата во градинките. Отако ќе најдеме соодветно решение ќе соопшти на јавноста за понатамошно постапување“, рече министерот за здравство Филипче.

Вонредната состојба во рок од 30 дена претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на 18 март. Претседателот Пендаровски вчера соопшти дека состојбата е се уште сложена и најави дека до истекување на рокот на веќе прогласената вонредна состојба тој уште најмалку еднаш ќе го свика Советот за безбедност пред евентуално продолжување на вонредната состојба.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Објавено пред

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура и е позитивна на коронавирусот.

Министерот Венко Филипче истакна дека во изминатите два дена медицинската сестра работела со заштитна опрема, но интервјуирани се нејзините колеги со кои имала контакт.

„И една медицинска сестра од Куманово, која е на работно место на Клиниката за пулмологија, минатата недела била во резервен тим, без никакви симптоми дошла на работа во понеделникот. Вчера, почувствувала зголемена телесна температура, земен е брис и е позитивна на вирусот. Во изминативе два дена на Клиниката била со целосна заштитна опрема и маска и ракавици. Направени се интервјуа со колегите, медицинските сестри и ќе се постапи во согласност со податоците“, нагласи тој.

Четворица вработени во штипската болница, пак, ќе бидат во самоизолација бидејќи биле во контакт со пациентка на возраст од 80 години, која е позитивна на коронавирусот.

„Има пациентка од Штип, која таму била примена првпат на 26 март, првиот брис ѝ е негативен и тогаш е пратена на консултација и е вратена назад од Скопје. Пациентката има 80 години, се лекувала на одделението за инфективни болести, меѓутоа има влошување на состојбата. На 30 март повторно е упатена на Инфективната клиника. Тестот е позитивен, а како претпазливост четири медицински лица ќе бидат во самоизолација, тие се асимптоматски. Направена е прераспределба на медицинските сестри, осум дополнителни ќе ротираат во штипската болница, на одделението за инфективни болести, за да се надомести персоналот што ќе биде во самоизолација“, посочи министерот Венко Филипче.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија2 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет2 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот „Ишгл“ во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет3 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија4 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија4 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет5 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа5 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа6 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет6 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет7 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион7 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет7 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија7 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион18 часа

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија22 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија22 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија23 часа

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија23 часа

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Досие