Контакт

Македонија

(Видео) Стоилковски: Дали со македонска плата за четири години може да се изградат луксузна вила во Маврово и куќа во Скопје и да се купат три автомобили?

Објавено пред

Дали со чесна македонска плата за четири години е можно да се заштедат пари за да се изгради 300 квадрати луксузна вила на Маврово, вредна можеби 200.000 евра, да се гради луксузна куќа во Скопје, со додатни стотина метри квадратни, да се купат три автомобили, можеби вредни 130.000 евра? Па нека таа плата е и градоначалничка, праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

„Секој граѓанин во оваа земја одговорот го знае, но ете кога молчи Шилегов, Заев нека одговори, просто, дали може или не може?

Ова е куќата на Петре Шилегов во Карпош пред и за време на реновирањето. Ова е куќата што добива цел кат и чија вредност се зголемува за можни 130.000 евра. Петре Шилегов целосно обновува и доградува семејна зграда. На пријавените 400.000 евра вредност, сега куќата би изнесува околу 600.000 евра“, рече Стоилковски.

Тој наведе дека Шилегов откако професионално влегол во политиката, енормно и несразмерно си го зголемил имотот.

„Само откако е градоначалник, купува плац со неизградена куќа на Маврово; гради луксузна хациенда од 300 квадрати. Чудовишна вила од 300 м² во прв ред со поглед на Мавровското Езеро, со реална вредност од најмалку 200.000 евра. Ја пријавил како 55.000 евра. Петре Шилегов нема пријавено два автомобила ‘ауди’ од 45 до 55 илјади евра. Не е пријавен ниту автомобилот на неговото дете, а тој сам се пофали со автомобил вреден 30-ина илјади евра. Ова е само тоа што може да се види и да се знае, а го нема на неговиот анкетен лист.

Вкупно, Петре Шилегов за четири години, гледајќи ги овие факти, е побогат во имот за можеби половина милион евра.

Затоа сега повторно поставувам просто прашање до Петре Шилегов и до Зоран Заев.

Дали со чесна македонска плата за четири години е можно да се заштедат пари за да се изгради 300 квадрати луксузна вила на Маврово, да се изгради луксузна куќа во Скопје, да се купат три автомобили, можеби вредни 130.000 евра? Па нека таа плата е и градоначалничка?

Секој граѓанин во оваа земја одговорот го знае, но ете кога молчи Шилегов, Заев нека одговори, прост како што знае, дали може или не може?

Македонија

Претседателката на Европската комисија во вторник во Македонија

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен следната недела ќе посети шест земји од Западен Балкан, соопшти комисијата.

Taa ја започнува својата турнеја на Западен Балкан во вторник со посета на Албанија, а истиот ден заминува за Северна Македонија. Во среда ќе ги посети Косово, Црна Гора и Србија, а в четврток Босна и Херцеговина.

Во својот говор за состојбата на Унијата минатата недела, Фон дер Лајен најави дека ќе го посети Западен Балкан до крајот на овој месец за да ја потврди својата посветеност кон процесот на пристапување.

„ Ќе го посетам регионот до крајот на месецот. Сакаме да испратиме јасна порака за нашата посветеност кон процесот на пристапување. Тоа им го должиме на сите млади луѓе кои веруваат во иднината на Европа”, рече Лајен во говор за состојбата на Унијата во Стразбур.

Таа додаде дека ЕУ ја зајакнува поддршката за Западен Балкан преку нов економски и инвестициски план, вреден околу една третина од БДП на регионот.

Според медиумите во БиХ, фон дер Лејен в четврток официјално треба да го отвори мостот Свилај, кој ќе го поврзе автопатот на Коридорот Вц на босанскохерцеговската и хрватската страна на реката Сава.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Нашите кандидати за градоначалници имаат револуционерни проекти за економијата

Објавено пред

Како човек и како претседател на ВМРО-ДПМНЕ ценам дека ситуацијата во нашата држава во моментот е алармантна, изјави денеска Христијан Мицкоски.

Како што рече тој, Македонија е на врвот на листата на најкорумпирани држави во Европа, а скандалите се секојдневни.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ смета дека локалните избори се можност за опомена на оние кои што се власт во Македонија дека, како што кажа, погрешно ја практикуваат политиката и ја водат Македонија директно во амбис.

„Како ВМРО-ДПМНЕ на овие избори ќе понудиме како и секогаш програми со многу проекти коишто го засегаат бизнисот, ја засегаат економијата, проекти коишто имаат за цел да додадат вредност за бизнисмените, за претприемачите, за нивниот бизнис, да ги растоварат практично, дури и понудивме не само децентрализација, туку и реинституционализација на Владата, односно нејзино дисперзирање во повеќе области во Македонија, во зависност од потребите на граѓаните. Така што цениме дека имаме револуционерни чекори. За жал, поради карактерот на оваа Влада и злоупотребите коишто се случија на минатите предвремени парламентарни избори многу малку можевме да зборуваме за понудата. Се надевам дека на овие локални избори ќе зборуваме многу за понудата, но и тука сме исто така за слушнеме што бизнис-заедницата, односно стопанствениците имаат да кажат“, истакна Мицкоски.

Тој додаде дека кампањата почнува в понеделник и дека има уште три дена за дискусија, иако, како што рече, е убеден дека најголем дел од барањата на стопанствениците веќе се вклучени во програмите на кандидатите за градоначалници.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ја осудуваме злоупотребата на деца во политика кампања од страна на Шилегов и СДСМ

Објавено пред

Ја осудуваме злоупотребата на деца во политичка кампања од страна на Шилегов и СДСМ, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Петре Шилегов избезумен од слабиот рејтинг кој го има почна да злоупотребува и деца во кампања.

Во текот на вчерашниот ден Шилегов се пофали дека исцртал патеки низ Градски парк, па не знаејќи како да го доближи тоа до народот и да добие симпатии за оваа работа која е редовна надлежност на претпријатијата во градот злоупотреби деца кои организирано се сликани од страна на неговите професионални фотографи.

Шилегов треба да каже дали за ова ги користеше училиштата во Град Скопје и зошто децата наместо на настава се злоупотребуваат за партиска кампања?“ се вели во реакцијата на партијата.

Истовремено од таму ги повикуваат и здруженијата за заштита на децата да го осудат ова однесување на Шилегов, кое, како што се наведува, претставува организирана злоупотреба на деца во партиски цели.

ВМРО-ДПМНЕ апелира ваквата пракса од страна на СДСМ да запре и децата да се остават на страна од политиката. Тоа што тие губат нема да го покријат со ништо, но не смее да малтретираат деца да се местат во кадар за сликање, порачуваат од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија3 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија3 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет5 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија5 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет5 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија18 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет18 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ21 час

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија23 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет2 дена

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Досие