Контакт

Македонија

(Видео) Стоилковски: Заев и неговата влада на подавалник ги дадоа националните и државни интереси

Објавено пред

Измина година во која октроираната власт на Заев, Ахмети, Гаши, Тачи, Амди Бајрам, Милевски и Тито, заедно во власт за една намена, ги срушија темелите врз кои долги години опстојуваше Република Македонија. Измина година на лаги, расипништво, пропаѓање на секој план, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

„Ветија одговорни и департизирани институции во служба на граѓаните, а добивме партиски и клановски башибозук во служба на криминалниот картел на Заеви! Ветија независно и праведно судство, добивме партиски полтрони, исплашено судство кому премиерот му ги диктира пресудите! Најголемата судска реформа е ослободувањето на Заев за корупција. Ветија политика која нема да биде надредена над правото, а добивме владеење на улицата и криминалот. Пајаци ги тепаат полицајците! Така изгледа департизацијата, деполитизацијата и професионализацијата со оваа власт“, рече Стоилковски во своето обраќање.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ потсети и на ветувањето според кое бројот на министри во Владата од 26 требало да се намали на 20.

„Не само што не е намален, згора на тоа и кабинетскиот персонал е зголемен со таканаречени револуционери и послушници како советници. Буџетот наместо за капитални инвестиции се користи за намирување на коалициските договори. Министерството за култура финансира песни и концерти за величење на Адем Јашари. Музејот на Македонска борба за самостојност, за 200 настани има во просек по 1000 денари за настан. Музејот од министерството добива исто толку пари, колку што даде и за издавање на книгата ‘Тумори на мочниот меур’, како дело со уметничка вредност“, обвини Стоилковски.

Тој исто така рече дека Заев јавно, гласно и недвосмислено, сосема го отворил патот за прифаќање на целосна измена на Уставот со бришење на сè што значи Македонија и македонско од него.

„Заев ги наруши не само црвените линии во разговорите со Грција под покровителство на ООН, не само што го напушти го форматот на преговорите туку и без каква било консултација или споделување информација целосно ги даде на подавалник националните и државните интереси и сè што значи македонски вредности на оние националисти коишто го негираат македонското постоење“, нагласи Стоилковски.

На крајот, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека трпението во Република Македонија за ваква власт одамна е завршено и дека крајот на истата ќе почне в сабота, односно со митингот на опозициската партија на втори јуни во 20 часот.

Крвав четврток

Судењето за 27 април прекинато, му се слоши на еден од обвинетите

Објавено пред

Судењето за упадот во Собранието на 27 април минатата година е прекинато затоа што му се слоши на обвинетиот Мунир Пепиќ. Судијката Добрила Кацарска даде пауза од половина час.

Пред да биде прекинато судењето, исказ како сведок даде пратеникот Ферид Мухиќ. Тој рече дека имал блиска средба со еден од напаѓачите во Собранието на 27 април 2017 година. „Го фрли тркалото од ногалката од металното столче, јас се наведнав и тркалото се распадна во ѕидот“, сведочеше Мухиќ. Пратеникот рече дека напаѓачот бил неверојатно силен и прецизен како атлета и го гледал со омраза иако почувствувал дека нема ништо лично против него.

„Добив впечаток дека станува збор за команден штаб, бидејќи разговараа хиерархиски со наредби“, се присети Мухиќ. Според него, присутните прашувале што станало со Зијадин Села и откако добиле одговор дека е готов, некој прашал: „Што е со останатите?“

Прикажи повеќе...

Македонија

Максути: Вежбата „Сеопфатен одговор“ е показател како современите општества треба да се справуваат со предизвиците

Објавено пред

Од

Заменикот-министер за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, денеска во Домот на АРМ се обрати на Денот за високи гости на вежбата „Сеопфатен одговор – Водно 2018“, која е во организација на Министерството и Инжинерискиот корпус на Армијата на САД.

На Денот за високи гости присуствуваа и командантот на Националната гарда на Вермонт, генералот Стивен Креј, како и директорите на Центарот за управување со кризи, Агрон Буџаку, и Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски.

Заменикот-министер Максути пред присутните истакна дека предизвиците и ризиците сè повеќе се од општествена, мигрантска, технолошка, сајбер или климатска природа, што зборува дека отпорноста на државите мора да се гради со меѓуинституционална соработка.

„Поединец, организација, институција самостојно е тешко, речиси невозможно сама да се справи со вонредности па и со помал обем. Денес сме сведоци на разулавени тајфуни од Далечниот Исток до урагани на запад кои одземаат животи и предизвикуваат големи материјални штети, но и сè повеќе сме свесни за потребата од навремено известување, брза и навремена комуникација, организација, градење на способности и капацитети и подготвеност за справување со разни вонредни ситуации и предизвици“, рече Максути.

Вежбата „Сеопфатен одговор – Водно 2018“ претставува национална командно-штабна вежба од областа на управувањето со кризи, која се реализира во периодот од 17 до 21 септември годинава. Целта на вежбата е подобрување и зголемување на националните капацитети и интер-институционалната соработка при справувањето од природни или од човек предизвикани катастрофи.

Максути порача дека токму оваа вежба е доказ дека НАТО е повеќе од воен сојуз кој помага и дава поддршка во исклучително тешки моменти како што беа поплавите во Липковско во 2015 и Скопско во 2016 година. Заменикот-министер истакна дека внатрешните реформи, но и процесот на евро-атлантска интеграција, која е во врвот на приоритетите на Владата на Република Македонија, ќе придонесе кон зајакнување на капацитетите и способностите за справување со итни состојби.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сугарески: Низ цела држава се случува офанзива за изградба и реконструкција на патната мрежа

Објавено пред

Од

Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, извршија увид во реконструкцијата на oбиколницата Скопје.

Како што информираат од ресорното министерство, во тек е реконструкција на делницата од клучка Стајковци до клучка Мирковци, во должина од 10 километри, а станува збор за инвестиција од околу 600 илјади евра, средства обезбедени од буџетот на ЈП за државни патишта.

„Ова што сега се работи всушност претставува дел од вкупниот инвестициски циклус во патната инфраструктура што се реализира во Република Македонија. Во моментов се реализираат проекти во висина од преку 800 милиони евра, што е историски највисока инвестиција во изградба и реконструкција на патната мрежа во земјава. Интензивно се работи на двата автопатишта, се работи и на изградба на четирите експресни патишта, на реконструкција и санација на регионални патишта, така што низ цела држава се случува една градежна офанзива“, изјави Сугарески.

Според директорот на ЈПДП, Зоран Китанов, сите проекти се реализираат во предвидените рокови.

„Сакам да информирам дека се завршени и тендерите за реконструкција на 31 регионален пат. Од нив, 12 патишта се со заем од Светска банка, 7 преку ЕБОР и останатите се со средства од буџетот на ЈПДП, или вкупна должина од преку 360 километри. Очекувам оваа градежна сезона да почнеме со работа“, изјави Китанов.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток1 час

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ2 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија2 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток3 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија3 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ3 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток4 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести5 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија6 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија6 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Досие