Контакт

Македонија

(Видео) Стојаноска: Со поставување на Кацарска за уставен судија, ќе продолжи мешањето на власта во судската власт

Објавено пред

Пратеничката Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ на денешната собраниска седница нагласи дека власта продолжува да се меша во судската власт преку поставување на Кацарска за уставен судија. Тоа не треба да се случи, не треба Кацарска да стане уставен судија.

„На дневен ред ја имаме точката предлог за избор на судија на Уставен суд на Република Македонија. Предлогот е никој друг, туку Добрила Кацарска. Јас за почеток ќе го цитирам ставот 1 членот 16 на Уставот, кој гласи: ‘Се гарантира слободата на уверувањето, совеста, мислата и јавното изразување на мислата’. Ставот 4 од членот 109 на Уставот, кој гласи: ‘Судиите на Уставниот суд се избираат од редот на истакнати правници’. Исто така, во ставот 1 алинеја 3 од членот 110 од Уставот се вели: ‘Уставниот суд на Република Македонија ги штити слободите и правата на човекот и граѓанинот, што се однесуваат на слободата на уверувањето, совеста, мислата и јавното изразување на мислата, политичкото здружување и дејствување и забраната на дискриминација на граѓаните по основ на пол, раса, верска, национална, социјална и политичка припадност’. Да потсетам и на последниот извештај од ЕК, во кој се вели дека Република Македонија, односно судскиот систем во неа, е умерено подготвен или има одредено ниво на подготовка“, истакна Стојаноска.

Стојаноска додаде дека во истиот извештај од ЕК се вели дека Република Македонија треба да обезбеди решителна и доследна употреба на механизми за обезбедување независност и одговорност на судството, како што се правила за назначувања врз основа на заслуги, проверка на имотот, судир на интереси и дисциплински постапки.

„Наспроти ова, во известувањето од Судскиот совет за изборот на кандидат за судија на Уставен суд да биде Кацарска, меѓу другото, стои: ‘Во текот на извршувањето на судиската функција судијата Добрила Кацарска со своето несебично залагање, агилност и посветеност успешно ја извршува судиската функција и покажала позитивни резултати во работењето’. Контрадикторностите и противречностите меѓу Уставот и препораките на ЕК, од една страна, и постапувањето на Судскиот совет и власта, од друга, се повеќе од очигледни. Во прилог на ова ја споменувам и одлуката на Уставниот суд од 29 мај 2019, со која оцени дека судијката Кацарска извршила повреда на слободата на мислата и јавното изразување на мислата утврдени во членот 110 алинеја 3, а гарантирана во членот 16 од Уставот и содржана во членот 10 од Европската конвенција за заштита на човековите права и основни слободи, која со закон е ратификувана во Македонија“, рече Стојаноска.

Стојаноска посочи дека таа одлука се однесуваше на случајот кога судијката Кацарска казни педесетина адвокати по 1.000 евра, кои застапуваат 33 обвинети, замислете – за терористичко загрозување на Уставниот поредок и безбедноста за време на 27 април.

„Кацарска има вршено влијание врз судии во носењето одлуки во други случаи за што сведочеше јавната обвинителка Стефанова. Истата таа Кацарска беше изземена од одлучување за пресудата на Заев во случајот ‘Поткуп’. Имено, т.н. независно судство на Заев го промени обвинението на последното рочиште изземајќи ги од доказниот материјал снимките што беа доказ за поткупот и така казната на Заев се намали, па немаше потреба да му суди судечки совет, туку еден судија. Кацарска ова го искористи за да не мора ниту условно да го осуди Заев и му го препушти на свој колега“, потсети Стојаноска.

Стојаноска рече дека ја укинала и гаранцијата на Лазаров, при што го вратија во Шуто Оризари. „Не смее да се пропушти да се спомене и максималното интензивирање на динамиката на судските рочишта токму во деветтиот месец од бременоста на Гордана Јанкуловска и во првите месеци по нејзиното породување, што исто така го направи Кацарска“, рече Стојаноска.

Таа додаде дека со поставувањето на Кацарска за уставен судија ќе продолжи мешањето на власта во судската власт. Зоран Заев продолжува на дрзок и манипулативен начин да си ги наградува своите судии, кои извршуваат во негово име.

Македонија

40.000 евра од општинскиот буџет на Битола за изградба на модуларна болница за Ковид-19

Објавено пред

Општината да се вклучи во изградбата на модуларен ковид-центар во Битола беше решено денеска, откако се одржа вонредна седница на Советот на општина Битола, на која едногласно се донесе одлука за донација на нови 40.000 евра, средства од општинскиот буџет.

Пред советниците се најде програмата за поставување на модуларен ковид-центар во дворот на Клиничката болница – Битола, како и одлуката за давање на донација на Клиничката болница „Д-р Трифун Пановски“ за изградба на центарот.

Од општина Битола информираат дека досега, на сите здравствени установи во градот, по разни основи за помош во ковид-кризата им се донирани над 80.000 евра.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николоски: Срамот на Зоран Заев да не дозволиме да стане колективен срам

Објавено пред

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да се повлeче од изјавите кои претставуваат удар на темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој уште подлабоко навлегува во небулози и навреди кон својот народ, рече денеска на прес-конференција потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Според него, Заев е изолиран во намерата да го избрише македонскиот национален идентитет и да се откаже од историјата.

„Тоа ќе има далекусежни последици кои што значат македонската држава да нема право да се темели на илинденското и антифашистичко наследство, тоа е она што го прави Зоран Заев овие денови“, нагласи Николоски.

Потпретседателот на опозицизката партија вели дека кога Заев ги прогласува окупаторите за ослободители, со тоа македонските антифашисти кои се вистинските ослободители, ги става на другата страна.

Николоски смета дека Заев ова го прави за, како што вели, голо останување на власт и уште малку финансиска корист и интерес за него и неговите блиски.

„Ова што го прави е целосно рушење на позициите на Република Македонија на трајна основа, ова што го прави значи целосно рушење на било каква преговарачка позиција на Република Македонија во иднина. И затоа ден поскоро, час поскоро да си поднесе оставка и да си замине“, рече Николоски додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на 100-те дена од доаѓањето на Владата ќе покрене прашање за доверба на Владата во Собранието на Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

МОН апелира електронски да се аплицира за студентски стипендии

Објавено пред

Министерството за образование и наука потсетува дека во тек е аплицирањето за стекнување на правото на студентска стипендија во академската 2020/2021 година, кое трае заклучно со 30 ноември. Потенцијалните кандидати кои ги исполнуваат конкурсните услови, апликациите можат да ги достават електронски преку интернет платформата www.konkursi.mon.gov.mk или пак, хартиено преку архивата на МОН.

Имајќи ја предвид актуелната епидемиолошка состојба во државата, во интерес на заштита на личното здравје, а со тоа и заштита на јавното здравје, Министерството за образование и наука упатува апел до студентите, доколку се во можност да го искористат електронскиот начин на поднесување на апликацијата, кој е поедноставен и побезбеден, или пак, документите да ги доставуваат по пошта (препорачана пратка со повратница) на адреса – бул. „Св. Кирил и Методиј“ бр.54, 1000 Скопје.

Апелот се однесува и на учениците кои го оствариле правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година, а кои имаат обврска заклучно со 4.12.2020 година до МОН да достават пополнет договор во три примероци (достапен на следниот линк) и копија од лична трансакциска сметка, да одбегнуваат физичка посета на МОН, односно документите исто така да ги доставуваат по пошта.

За дополнителни информации и поддршка за учениците и студентите, контактите на вработените во Секторот за ученички и студентски стандард, како и на сите останати вработени во МОН се објавени на овој линк, а официјалната електронска адреса на министерството е [email protected].

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: „Мој термин“ функционира, нема одложување на хроничните интервенции

Системот „Мој термин“, освен во некои клиники каде што е редуциран, насекаде работи нормално. Нема одложување на хроничните интервенции, изјави...

Економија3 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Регион3 часа

Словенечки педијатри: Некои деца заразени од Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија4 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет4 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет5 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет5 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет6 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт6 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет6 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет6 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет7 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија18 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија20 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија20 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа20 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион22 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија23 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија1 ден

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија1 ден

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Досие