Контакт

Македонија

(Видео) Тасевски: Барањето на Јанева за зголемување на бројот на рочиштата е неоправдано

Објавено пред

Адвокатот Боро Тасевски, по завршување на денешното рочиште за случајот „Насилство во Општина Центар“, се пожали на вчерашната изјава на обвинителката Катица Јанева, во која таа побара судот да ја зголеми динамиката на судските рочишта за предметите што ги води специјалното јавно обвинителство.

Тасевски вели дека не е возможно бранителите за толку кратко време да се подготват за рочиштата што се закажуваат ден за ден.

„Бранителите во овие предмети не може трчајќи да ја изнесат одбраната, потребна е подготовка за рочиштата. Но, како е можна подготовка кога рочиштата се закажуваат ден за ден на огромни предмети. Кој е тој што може да подготви повеќе рочишта закажани во еден ден или последователно во повеќе денови еден по друг“, рече Тасевски.

Тој исто така напомена дека вчерашниот и денешниот ден се јасен пример за бранителите дека ваквото барање на Јанева не само што не е оправдано туку е насочено и кон кршење на основните права како кон обвинетите така и кон бранителите во овие постапки што ги води СЈО.

„Господинот Никола Груевски мораше да присуствува на рочиштето за ‘Насилство во Центар’, а во исто време беше закажана и јавна седница пред Апелациониот суд по неговата жалба за предметот ‘Тенк’“, рече Тасевски по што додаде дека како бранители избрале да присуствуваат на ова судење од страв дека може да бидат казнети доколку предизвикаат одлагање на рочиштето, а поучени од примерот од вчера кога не беше прифатено одлагање на рочиште поради поклопување термини.

„Ова се очигледи работи, ниту адвокатите ниту обвинителите не може да се копираат, па да присуствуваат на сите седници. Ако на ова го надоврземе инсистирањето за зголемување на динамиката, овие предмети да се решаваат со уште повеќе термини, за мене како бранител е очигледно прекршувањето на основните права на одрана на обвинетите, но истовремено и правата на бранителите да формираат сериозна и ефективна одбрана во предметите“, рече Тасевски.

Виктор Јованов©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Стаменковска: Централен регистар врши партиски вработувања

Објавено пред

Централниот регистар ги задоволува партиските интереси на СДСМ со незаконски објавениот оглас за 34 лица во нерегуларна и противзаконска постапка, обвинија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Постапката требало да се води согласно законот за државни службеници.

– Дали е вистина дека директорката на Централниот регистар си донела колективен договор во кој имплементирала одредби од законот за работни односи? СО огласот за партсики војници на СДСМ, се прави противзаконско вработување ставајќи го колективниот договор над законот. Ваквите вработувања водат кон партизирање на јавниот сектор, обвини Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери-Баздникин: Продлабочување на меѓусебната соработка меѓу Руската Федерација и Република Македонија

Објавено пред

Од

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, Н.Е. Сергеј Баздникин.

Џафери му посака на новоименуваниот амбасадор Баздникин успех во извршувањето на оваа одговорна функција, а за време на средбата нагласи и дека стратешки приоритет на Македонија со одлука на граѓаните се евроатлантските интеграции на земјата, но големо значење се придава и на унапредувањето на билатералните односи со Руската Федерација, а особено на парламентарната и економската соработка.

Амбасадорот, Сергеј Баздникин истакна дека негова цел во рамките на мандатот ќе биде продлабочувањето на меѓусебната соработка меѓу Руската Федерација и Република Македонија во бројни полиња од заеднички интерес. Тој укажа на потребата за унапредување на економската соработка и трговската размена меѓу двете земји.

Двајцата оцениле дека интензивирањето на меѓупарламентарната соработка може да се реализира преку взаемни посети на Групите за пријателство, а со оглед на тоа што таква група во Собранието на Република Македонија веќе постои, амбасадорот се заложил за забрзување на основањето на соодветна група и во Федералното собрание на Руската Федерација и тоа би бил одличен начин на размена на идеи, мислења и искуства.

На средбата меѓудругото станало збор и за текот на референдумската кампања чијшто овластен носител е Собранието.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Објавено пред

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска, која е една од 20-тината опозициски пратеници кои на „Фејсбук“ напишаа дека нема да гласаат за промена на Уставот.

-Не е координарана акција, личен став е, секој пратеник може да се изјасни. Јас како дипломиран правник и пратеник, нема да дозволам кршење на Уставот и законите. Особено по одлуката на Уставниот суд се докажа дека владее тотален хаос во државата, вели Стаменковска.

Изминатите денови повеќе пратеници на ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои Влатко Ѓорчев, Јохан Тарчуловски, Ане Лашкоска, Лилјана Затуроска, Павлина Честојнова, Зоран Илиоски, Дафина Стојановска, Димитар Стевананџија, Лилјана Кузмановска, Трајче Димков, Никола Мицевски, Васил Пишев и Трајко Велјаноски, повикувајќи се на поддршка од граѓаните, на „Фејсбук“ напишаа дека немаат намера да поддржат промена на името на државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ46 минути

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија1 час

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет3 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион4 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија21 час

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија22 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток23 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток23 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие